Kürtaj, gebelik sürecinin sonlandırılması işlemi olarak kısaca tanımlanabilir. Bu işlem, genellikle gebe kadınların rahimlerindeki gebeliklerin sonlandırılması için yapılır.

Kürtaj genel olarak kişilerin isteği çerçevesinde gerçekleşirken zaman zaman gebeliğin tehlikeli bir hal alması ile hamileliğin sonlandırılması gerekmesi üzerine de yapılabilmektedir. Kürtaj zaman zaman duygusal durumların oluşmasına da sebep olduğu için ister istemez psikolojik etkilenmeyi de gündeme getirmektedir. Annelik duygusu özellikle kadınlar üzerinde kürtaj sonrasında psikolojik bazı etkiler bırakabilmektedir. Bu noktada kadınlar destek alabilirler.

Kürtaj birçok ülkede yasaldır, ancak onu çevreleyen yasa ve yönetmelikler büyük ölçüde değişebilir. Bazı insanlar kürtajın hamileliği sürdürmek istemeyen kişiler için güvenli ve yasal bir seçenek olması gerektiğine inanırken, diğerleri bunun ahlaki olarak yanlış olduğuna ve yasaklanması gerektiğine inanıyor. Ülkemizde ise 10’uncu haftaya kadar kürtaj yasal olarak kişinin istekleri çerçevesinde yapılabiliyor. Ancak bu haftadan sonra yalnızca anne hayatının tehlikeye girmesi ya da daha farklı sebeplerle doktor tarafından gündeme getirilebiliyor.

Kürtaj, her ne kadar sadece gebelik için yapılsa da zaman zaman farklı amaçlarla da yapılabilir. Örneğin bir hastalığın tedavisinde ya da teşhisinde bu yöntem kullanılabilir. Dolayısıyla medikal veya kişisel nedenlerle yapılabilir. Tıbbi amaçlı yapılan kürtaj türleri arasında yer alan fraksiyone kürtaj, bazı rahatsızlıkları teşhis etmek için kullanılabilir.

Fraksiyone kürtaj nedir?

Fraksiyone kürtaj, düzensiz adet kanamaları bulunan kadınların bunun altında yatan nedenlerini araştırmak için yapılan işlemdir. Parça alınmak suretiyle yapılan fraksiyone kürtaj, oluşan problemin rahim ağzı ya da rahmin içerisindeki bir sorundan kaynaklandığını tespit etmek için yapılmaktadır. Bunun için parça alınır.  Uygulama nedeni probe kürtaj ile neredeyse aynıdır.

Fraksiyone kürtaj neden yapılır?

Fraksiyone kürtaj pek çok sebepten dolayı yapılabilir. Bu nedenler arasında, anormal kanama, düşük gibi birçok koşula tanı koymak veya tedavi etmek için kullanılabilir. Ayrıca, laboratuar testleri için üterus dokusu veya hücrelerini çıkarmak veya gelecekteki bir gebelik için üterusu hazırlamak için de kullanılabilir. Dolayısıyla fraksiyone kürtaj çok kapsamlı bir şekilde ele alınabilir.

Fraksiyone kürtaj nasıl yapılır?

Fraksiyone kürtaj kanama bölgesinin rahat bir şekilde tespit edilebilmesini sağlayan en önemli operasyonlardan birisidir. Bu yerin tespiti için genellikle iki farklı noktadan örnek alınabiliyor. Bu teknikte önemli nokta vakumun kullanılmamasıdır. Bunun yerine metal küret ile hafif şekilde kazıma işlemi yapılıyor.

Fraksiyone kürtaj için örnek alınacak iki farklı noktanın isimleri ise endoservikal kanal (rahim ağzı) ve endometriyum (rahim içi) olarak biliniyor. Buralardan alınan örnekler patolojiye gönderilir ve sorunun tam olarak neden kaynaklandığı ortaya çıkar.

Fraksiyone kürtaj ile özellikle rahim ağzı kanseri gibi birçok hastalık daha net tespit edilebilir. Bunun yanı sıra daha farklı rahim hastalıkları ya da bozuklukları da altında yatan sebeplerle ortaya çıkartılabilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar