Türkiye’de kürtaj yasal bir prosedürdür. Türkiye’de kürtaj yasası, 1983 tarihli Türk Ceza Kanunu’nun 99. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre, gebeliğin 10. haftasına kadar olan dönemde, gebeliğin kadın için psikolojik veya sosyal açıdan ciddi bir risk oluşturması halinde kürtaj yapılabilmektedir. Ancak, gebeliğin 10. haftasından sonra kürtaj yalnızca belirli sağlık koşulları altında yapılabilir. Bu koşullar, annenin hayatının tehlikede olması, fetusun ciddi bir hastalığının bulunması veya annenin fiziksel veya psikolojik sağlığının ciddi şekilde tehlikede olması gibi durumları içerir. Bu durumda, gebeliğin 10. haftasından sonra kürtaj, bir tıp kurulunun kararı ve sağlık kuruluşunda gerçekleştirilir.

Kürtaj işleminin gerçekleştirilebilmesi için, kadının rıza beyanı gerekmektedir. Ancak, gebeliğin 10. haftasından sonra yapılan kürtajda kadının rızası, yukarıda belirtilen sağlık koşullarının varlığına dayanır. Türkiye’de kürtaj işlemleri, Sağlık Bakanlığına bağlı resmi sağlık kuruluşlarında veya yetkilendirilmiş özel sağlık kuruluşlarında gerçekleştirilir. İşlemi yapacak sağlık personelinin gizlilik, güvenlik ve profesyonellik ilkelerine uygun hareket etmesi beklenir.

Kürtaj için Kimlerin Rızası Gerekir?

Türkiye’de kürtaj için rızanın gerekliliği, gebeliğin süresine bağlı olarak değişmektedir. Gebeliğin 10. haftasına kadar olan dönemde kürtaj yapılacaksa, kadının tek başına verdiği rıza yeterlidir. Bu dönemde kürtaj isteyen kadın, kendi kararı doğrultusunda kürtaj işlemi için başvurabilir. Yasal süre içerisinde ise evlilik içerisinde kürtaj yapılacaksa eş rızası gerekmektedir. 18 yaş altı kişilerde ise ebeveyn rızası gerekmektedir.

Kürtaj için RızaAncak, gebeliğin 10. haftasından sonra kürtaj yapılacaksa, belirli sağlık koşullarının varlığına dayalı olarak bir tıp kurulunun kararı gerekmektedir. Bu durumda, kürtaj işlemi için hem kadının rızası hem de tıp kurulunun kararı gereklidir. Tıp kurulu, anne sağlığı, fetusun ciddi bir hastalığı veya annenin hayatının tehlikede olması gibi durumları değerlendirerek kürtaja onay verir.

Yani, gebeliğin 10. haftasından sonra kürtaj yapılması durumunda, kadının rızası tek başına yeterli değildir. Tıp kurulunun kararı da gerekmektedir. Bu karar, sağlık kuruluşunda gerçekleştirilen bir inceleme sonucunda verilir.

Kürtajın yasal süreçleri ve rıza gereklilikleri, Türkiye’deki mevzuat çerçevesinde belirlenmiştir ve uygulanmaktadır. Kürtaj talebinde bulunan kadının, yasal süreçlere ve sağlık kurallarına uygun olarak hareket etmesi önemlidir.

Türkiye’de kürtaj yapılması durumunda, kadının yaşına ve kürtajın hangi aşamada gerçekleştirileceğine bağlı olarak aileye haber verme zorunluluğu farklılık gösterir.

Kürtaj için Aileye Haber Verilir mi?

18 yaşından büyük olan ve kürtaj işlemi için başvuran kadınlar, kendi kararlarını verme hakkına sahiptirler ve ailelerine haber verme zorunluluğu yoktur. Bu durumda, kürtaj işlemi gizli tutulur ve aile bilgilendirilmez.

Ancak, 18 yaşından küçük olan kadınlar için durum farklıdır. Türk Medeni Kanunu’na göre, 18 yaşından küçük olan bir kadının kürtaj olabilmesi için ebeveynlerinden veya yasal temsilcisinden izin alması gerekmektedir. Yani, kürtaj yapılacak olan genç kadının velisi veya yasal temsilcisi bilgilendirilmeli ve onayları alınmalıdır.

Ancak, bazı istisnai durumlar vardır. Eğer kürtaj, kadının sağlığına ilişkin ciddi riskler taşıyorsa veya kürtajın geciktirilmesi durumunda kadının hayati tehlikesi söz konusuysa, kürtaj yapılabilir ve aileye haber verilme zorunluluğu bulunmaz. Bu durumda, acil bir tıbbi müdahale gerektiği için hızlı hareket edilir ve aile bilgilendirilmeyebilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar