Boş gebelik nedir? Kürtaj yapılması gerekir mi?

Bebek bekleyen herkesin başına gelebilecek bir durumdur boş gebelik. Bu yazımızda boş gebelik nedir, boş gebelik için kürtaja gerek var mı, boş gebelik nasıl sonlandırılır, boş gebelikten sonra ne zaman hamile kalınabilir konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Boş gebelik nedir?

Boş gebelik; gebelik kesesinin oluşması, normal bir gebelikteki gibi belirtilerin oluşması ancak gebelik kesesi içinde embriyonun bulunmaması durumudur. Boş gebelik gebeliğin ilk üç ayında ultrason yöntemi ile görüntülenerek tanısı konulabilen kromozom bozukluklarından dolayı oluşabilen bir sahte gebelik olarak tanımlanmaktadır. Anne veya babada kalıtsal bir problem yok ise durumun kalıtsal değil döllenen yumurta veya spermin kalitesiz oluşu olarak değerlendirilmektedir.

Boş gebelik nasıl sonlandırılır? Kürtaja gerek var mı?

Kürtaj istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan bir operasyondur. Normal gebeliklerin sonlandırılmasında uygulandığı gibi boş gebeliklerin sonlandırılması için uygulanabilmektedir. Uygulanmakta olan kürtaj çeşitleri ve ne için yapıldığı hakkında bilgi almak için kürtaj ne demek yazımızı okuyabilirsiniz.

Boş gebelik, gebeliğin ilk beş haftasında yapılan muayenelerdeki ultrason görüntülemesi ile tespit edilebilmekte, kesin sonuç için bir iki hafta daha beklenmektedir. Gebelik kesesinde embriyo bulunmamasının kesin tespiti sonrasında ise kürtaj yapılmaktadır. Boş gebelikler kısa ve kaliteli iyileşme süresi sunan, hastanede yatışa gerek duyulmayan vakumlu kürtaj yöntemliyle yapılabilmekte, hasta aynı gün normal yaşantısına dönebilmektedir.

Boş gebelikten sonra ne zaman hamile kalınabilir?

Kürtaj sonrası iyileşme sürecinin bitmesi ile birlikte yeni gebelik için rahimin toparlanması gerekmekte, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları bu süreyi yaklaşık iki ay olarak önermektedir. Kürtaj sonrasında yeni gebelik hakkında ayrıntılı bilgi almak için, kürtaj sonrasında bakım, kürtaj iyileşme süreci, kürtaj sonrasında dikkat edilmesi gerekenler, kürtaj sonrası cinsel ilişki ve kürtaj sonrası hamilelik hakkında bilgiler verdiğimiz kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler ve kürtaj iyileşme süreci yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Boş gebelik bebek bekleyen her çift için hayal kırıklığı olmakta, çiftler boş gebeliğin sonlandırılması sonrasında yeni gebeliğin zamanı hakkında bilgi aramaktadırlar. Ayrıca kadınlar ilk gebeliğinin kürtajla sonlandırılması sonrasında rahimin zarar göreceği veya tekrar gebe kalma ihtimalinin düşeceği konusunda endişe etmektedirler. Öncelikle boş gebeliğin sonlandırılması isteğe bağlı kürtaj değil zorunlu kürtaj olarak değerlendirilmelidir. İlk gebelikte isteğe bağlı veya zorunlu kürtaj yapılmasının herhangi bir zararı bulunmamaktadır. İlk gebelikte kürtaj hakkında bilgi almak için ilk gebelikte kürtaj zararlı mı yazımızı okuyabilirsiniz. Kürtaj konusunda endişe eden kürtaj korkusuna sahip hastalarımız için kürtaj korkulacak bir operasyon mu yazımızı okuyabilirler.

Kürtaj, en yalın ve kısa haliyle istenmeyen bir gebeliğin sona erdirilmesi durumudur. Bu işlemi yalnızca uzman jinekologlar yapmaktadır. Tıp dünyasında gebelik sonlandırma işlemi olarak da geçen kürtaj, dikkatli yapılması gereken işlemlerden birisidir. Bunun temel nedeni yapılacak en ufak hata kadının daha sonra yeniden hamile kalmasını engelleyebilir.

Ülkemizde kürtaj olabilmenin yasal sınırı bulunuyor. Bu çerçevede eğer 10 haftalık hamile değilseniz dilediğiniz gibi gebeliğinizi sonlandırabilirsiniz. Ancak bu üst sınırı geçtiyseniz hamileliğinizi sonlandıramıyorsunuz. Bunu yapabilmek için gebeliğin tehlikeye girmesi ve bebeğin anne sağlığını, yaşamını tehlikeye atması söz konusu olmalıdır. Bu durumda doktorunuz gerekli raporu hazırlar ve gebeliği sona erdirir.

Boş gebelik ne zaman belli olur?

Boş gebelik kadının rahminde plasenta olsa dahi içinde embriyonun olmaması durumudur. Yani kişi tam anlamı ile gebe değildir. Bu duruma boş gebelik adı verilir. Boş gebelik, sürecin başlamasına müteakip ilk beş haftalık süreçte yapılan ultrason görüntülemelerinde tespit ediliyor. Ancak bunun nihayete erdirilmesi için iki hafta daha beklenir. Sonrasında ise kesin tespit ardından plasentanın alınması için kürtaj yapılır. Yani yaklaşık olarak yedi haftalık süreç içerisinde bu tespit yapılmış olur.

Boş gebelik kimlerde görülür?

Boş gebelikte yaş faktörü oldukça önemlidir. Ebeveynlerin yaşının ileri olması dolayısıyla görülme ihtimali önemli ölçüde artar. Genellikle 12. Haftada yaşanan düşüklerin sebebi de boş gebelik olarak görülür. Elbette farklı sebeplerde buna neden olabilir. Bu durum yanlış bölünme ya da kalitesiz sperm ile ortaya çıkar.

Boş gebelik genel olarak yeniden ortaya çıkmaz. Dolayısıyla tekrar etme eğilimi olmadığı için kişilerin stres yapmasına gerek yoktur. Fakat hamile kadınlar duygusal olarak değişik dönemlerden geçtiği için bu noktada psikolojik destek de alabilirler.

Boş gebelik belirtileri nelerdir? Nasıl anlaşılır?

Boş gebelik yalnızca ultrason taramalarında ortaya çıkar. Kişinin aynı normal hamilelikteki gibi değişik semptomları gelişebilir. Hatta bu dönemde yapılan gebelik testlerinde kişinin hamile olduğu belirtilir. HCG hormonu bu noktada yanıltıcı olabilir. Yapılan ultrason taramasında kişinin sağlıklı bir plasentaya ve içerisindeki embriyoya dikkat edilir. Eğer bu noktada doktorunuz embriyonun varlığını tespit edemiyorsa boş gebelik için erken teşhisi yapabilir. Fakat takip edilip, izlenmesi gereken bir durum olduğu için mutlaka belirli bir süre bakılması gerekmektedir. Normal hamileliklerde ise en geç beş ila altıncı haftada embriyonun görülmesi gerekmektedir.

Boş gebeliğin ilk haftalarda tespit edilememesi sebebiyle normal hamilelikte gelişen semptomların aynısı görülür. Bu dönemde özellikle:

 • Göğüslerde hassasiyet
 • Mide bulantısı ve çıkartma
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Vücudun çeşitli yerlerinde oluşan şişkinlik

gibi faktörler görülür. Bu konuda detaylı bilgi almak oldukça önemlidir. Aksi takdirde boş gebelik kişinin sağlığını da olumsuz yönden etkilemektedir. Boş gebeliği tespit edilen kişi uzman jinekolog tarafından kürtaj yoluyla tedavi edilmelidir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman kadın hastalıkları ve doğum doktorları ile hijyenik hastane ortamında kürtaj imkanı sunmaktayız. Kürtaj, kürtaj yöntemleri ve kürtaj fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Boş gebelik ve kürtaj hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar