Kadınlarda İdrar Kaçırma Hakkında En Çok Merak Edilenler

İdrar kaçırma hem erkek hem de kadınlarda görülebilen istemsiz idrar tutmama halidir. İdrar kaçırma kişinin hayatını tehlikeye sokacak bir rahatsızlık değildir fakat kişinin psikolojik olarak etkilenmesine sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda cinsel yaşam da bu durumdan olumsuz şekilde etkilenebilir. Yetişkinlerde görülen idrar kaçırma çocuklarda da meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Kadınlarda idrar kaçırma birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir ve idrar kaçırma mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Kadınlarda idrar kaçırma hakkında merak edilen birçok soru bulunmaktadır ve aşağıdakiler de bunlardan bazılarıdır. Kadınlarda idrar kaçırma hakkında merak edilenlerden bazıları şunlardır:

Kadınlarda idrar kaçırma neden olur?

Kadınlarda idrar kaçırmaya neden olan birçok durum vardır ve bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Hormonlarda görülen eksiklik ve değişimler
 • Kadınlarda vajinal enfeksiyonlar
 • Zorlu doğumlar
 • Mesane iltihapları
 • Pelvik kaslarının zayıf olması
 • Genetik faktörler
 • Obezite
 • Menopoz
 • Şeker hastalığı
 • Kabızlık
 • Sistit
 • Prostat büyümesi

Kadınlarda idrar kaçırma muayenesi nasıl yapılır?

İdrar kaçırma teşhisi sırasında yani jinekolojik muayene sırasında hastadan öksürmesi ya da ıkınması istenir ve karın içi basıncın arttırılması ile idrar kaçırma yaşanıp yaşanmadığı kontrol edilmektedir. Bu uygulanan test basit olarak gözükse de tanı aşaması için oldukça önemli bir testtir ve mesanenin dinlenme ve işeme esnasında karın içi basıncın ölçülmesine dayanmaktadır.

Kadınlarda idrar kaçırma testi nasıl yapılır?

Kadınlarda idrar kaçırma uygulanan birtakım testler yardımı ile saptanabilmektedir. İdrar kaçırma rahatsızlığında her hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve tedavi büyük bir öneme sahiptir. Birçok kişi tarafından tedavi edilmesi gerekli görülmese de yaşam koşullarını daha iyi geçirmek ve sağlıklı yaşamak adına tedavi edilmesi gerekmektedir. Kadınlarda idrar kaçırma teşhisi sırasında uygulanan testte, katater eşliğinde mesaneye serum göndermesi yapılır ve kişi idrara çıkmaya teşvik edilmektedir. Hastanın idrara çıkması ile mesanenin dolup boşalması aşamasında çevre kasların hareketleri gözlenip kayıt altına alınması ile idrar kaçırma sorunu olup olmadığı kanısına varılmaktadır.

Kadınlarda idrar kaçırmaya hangi bölüm bakar?

İdrar kaçırma sorunu yaşayan birçok kişi hangi bölüme başvuracağı konusunda bilgi sahibi olamamaktadır. İdrar kaçırma sorunu yaşayan kadınlar üroloji ve kadın hastalıkları bölümüne, idrar kaçırma problemi yaşayan erkek hastalar ise üroloji bölümüne başvurmalıdır.

Kadınlarda idrar kaçırmaya ne iyi gelir?

İdrar kaçırma problemini aza indirmek için ve önlemek için evde yapılabilecek bazı alternatif öneriler bulunmaktadır. Kadınlarda idrar kaçırmaya iyi gelebilecek öneriler şu şekildedir:

 • Sıvı alımını dengelemek gerekir yani günde en fazla 1.5-2 litre su tüketilmelidir.
 • Yatmadan 4 saat önce sıvı alımı durdurulmalıdır.
 • Yatmadan önce mesane mutlaka boşaltılmalıdır.
 • Aşırı asitli, kafeinli ve baharatlı yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı, alkol tüketilmemelidir.
 • Kronik kabızlık ve tuvalete çıkmada zorlanma durumlarında lifli gıdalar tüketilmelidir.
 • Fiziksel aktiviteye ağırlık verilmelidir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  İdrar Kaçırma Tedavisi

  İdrar kaçırma günümüzde özellikle kadınların en sık karşılaştığı problemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar doğurganlık çağındaki kadınların %20-46’sının, menopozdaki kadınların ise %40-69’unun idrar kaçırma problemiyle mücadele ettiklerini göstermektedir. Ani olarak karın içi basıncını arttıracak aksırma, öksürme, ıkınma gibi durumlarda mesaneden idrar kaçağı şeklinde ortaya çıkan bu şikayet, idrar geldikten sonra tuvalete yetişememe şeklinde de görülebilmektedir. İdrar kaçırma şikayeti olan kadınlar genellikler bu sorunu ped kullanmak, evden çıkmamak gibi yöntemlerle kendi kendilerine çözmeye çalışmaktadır. Ancak fiziksel rahatsızlıkların yanında psikolojik sorunlara da sebep olabilen idrar kaçırma problemi, kolaylıkla tedavi edilebiliyor. İdrarın böbreklerden süzüldükten sonra biriktirildiği organ olan mesane ve idrarı mesaneden vücut dışına taşıyan üretra, pelvis- leğen kemiği- boşluğu içinde bulunmaktadır.

  Bu organlar ise pelvis boşluğunu alt kısımdan destekleyen kaslar tarafından sabit tutulmaktadır. Bu kaslardaki gevşeme ve zayıflamalar, idrar tutmada güçlük çekilmesine ve idrar kaçırmaya sebep olabilir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar