Evlilik öncesinde bekâretin problem olacağı durumlarda kadınlar bir çözüm olarak başvurduğu kızlık zarı onarımı yoluna başvuruyorlar. Hastanemize başvuran kişilerin en çok sorduğu sorulardan bazıları kesin kanama olacak mı, kızlık zarı dikimi kesin tutar mı, kızlık zarı dikiminin tutmama ihtimali var mı olmaktadır. Kızlık zarı dikimi araştırması yapan kişilerin karşısına en çok çıkan sorgulardan biri kızlık zarı dikimi tutmayanlar ve yorumlarının çıktığı görülmektedir. Bu yazımızda kızlık zarı dikimi tutmayabilir mi ve kızlık zarı dikimi iyileşme ve kontrol süreçleri hakkında bilgiler vereceğiz. Kızlık zarının ne olduğu hakkında bilgi almak için kızlık zarı nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi tutmayabilir mi?

Kızlık zarı onarımı alanında uzman kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılması gereken çok özel bir operasyondur. Kızlık zarı dikiminin tutmaması halinde telafisi olmadığı için muayene sırasında yapılacak operasyonun türü doğru seçilmelidir. Günümüzde kızlık zarı dikiminde gerçekleşecek ilk ilişkinin zamanına göre geçici kızlık zarı dikimi ve kalıcı kızlık zarı dikimi olarak iki operasyon türü uygulanmaktadır. Kızlık zarı dikimi tutmaması konusunda endişe eden hastalarımızın alanında uzman olmayan kişilere kızlık zarı dikimi yaptıranlar tarafından internet ortamında paylaşılan yanıltıcı bilgilere inanmak yerine hastanemizde uzman doktorlarımız ile görüşmesini öneriyoruz. Kızlık zarı konusunda uzman doktorlar tarafından yapılacak başarılı operasyonlar ve operasyon sonrası doktor tavsiyelerine uyulması ile kızlık zarı dikiminin başarısız olması ihtimali çok azdır.

Kızlık zarı dikimi ne zaman yapılmalıdır?

Kızlık zarı dikimi evliliğin gerçekleşme zamanı altı yedi güne kadar ise geçici kızlık zarı dikimi, daha uzun ise kalıcı kızlık zarı dikimi önerilmektedir. Kalıcı kızlık zarı dikimi uygulama metodundan ve başarılı sonuçlar vermesinden dolayı hekimler tarafından önerilen kızlık zarı onarımı operasyonu türüdür. Evlilik öncesi hazırlık aşamasındaki koşuşturma arasında bu operasyonu almak kadınlar açısından zor olacağı için kızlık zarı dikimi zamanını daha öne almak daha uygun olmaktadır. Kızlık zarı dikimi yapan doktorlar tarafından önerilen kızlık zarı dikimi için en uygun zaman adet döneminin bitimidir. Adet sonrası yapılan kızlık zarı dikimi uygulamalarında enfeksiyon riski minimuma inmektedir. Kalıcı kızlık zarı onarımı yapıldıktan sonra bir sonraki adet dönemine kadar operasyon yapılan bölge iyileşmekte, operasyon başarısı adet sonrasında yapılacak kontrol muayenesinde görülmektedir.

Kızlık zarı dikimi kesin kanar mı?

Kızlık zarı dikimi yaptırmak isteyen kadınların en merak ettiği konu dikimden sonra gerçekleşecek ilk ilişkide kesin kızlık zarı kanaması olup olmayacağıdır. Kızlık zarı dikimi için özellikle İstanbul gibi büyük nüfuslu yerlerde birçok kızlık zarı dikimi yapan yer bulunmaktadır. Kızlık zarı dikimi yapan hastanelerden en iyisine seçebilmek için kadınlar birebir kızlık zarı dikimi yaptıranlardan tavsiye alamayacağı için forumlar, soru cevap siteleri gibi internet mecralarından kızlık zarı dikimi tavsiyelerine kulak vermektedir. Bu platformlarda en çok sorulan soruların kızlık zarı dikimi kesin kanar mı ve kızlık zarı dikimi kanamaması mümkün mü olduğu görülmektedir.

En iyi kızlık zarı dikimi yapan hastaneler ve doktorların tercih ettiği yöntem; kalıcı kızlık zarı dikimi olarak da bilinen flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi olmaktadır. Bu yöntemle yapılan kızlık zarı dikimi operasyonları doğal kızlık zarını birebir taklit ederek yüksek başarı oranı ile ilk cinsel ilişkide kanama sağlamaktadır.

Kızlık zarı dikimi yapıldığı anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikimi operasyonlarının hedefi uygulama sonrasındaki ilk cinsel birliktelikte doğal kızlık zarının bozulması ile aynı şekilde kanama medyana gelmesini sağlamaktır. Bunu yaparken kızlık zarı dikimi yapıldığının anlaşılmaması gerekmektedir. Kızlık zarı dikimi yaptırmak isteyen kadınların en çok düşündüğü konu kızlık zarı dikimi yapıldığının ilişkide erkek tarafından anlaşılıp anlaşılamayacağı olmaktadır.

Normal şartlarda erkek tarafından kızlık zarı dikimi yapıldığının anlaşılması mümkün değildir. Ancak bazı acil durumlarda yapılan geçici kızlık zarı onarımı operasyonlarında dikişlerin erkek tarafından hissedilmesi mümkün olabilmektedir. Bu sebeple ilk ilişkiye bir haftadan daha uzun zaman olduğu durumlarda kesinlikle kalıcı kızlık zarı onarımı önerilmektedir. Kalıcı kızlık zarı onarımı olan flep yöntemiyle dikimde doğal kızlık zarı, vajina duvarından alınan bir doku ile yapay olarak oluşturulmakta, erkek tarafından anlaşılması mümkün olmamaktadır.

Bu durumlar dışında kızlık zarı dikimi yapıldığının tahlillerde, ultrasonda, doğumda ve benzeri durumlarda anlaşılması mümkün değildir. Ancak ilk ilişki gerçekleşmeden önce bir doktor tarafından yapılacak kızlık zarı muayenesi ile anlaşılabilir. Kızlık zarı muayenesi ise adli vakalar dışında yalnızca kadının kendi isteği ile yapılmakta ve sonuç yalnızca kendisine söylenmektedir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarımız ile hijyenik hastane ortamında geçici ve kalıcı kızlık zarı onarımı imkanı sunmaktayız. Geçici kızlık zarı dikimi, kalıcı kızlık zarı dikimi ve kızlık zarı dikimi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Kızlık zarı ve kızlık zarı dikimi muayenesi hakkında soru ve randevu istekleriniz için whatsapp destek hattımız ve telefon numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar