Kızlık zarı vajina girişinin birkaç santimetre içerisinde bulunan ilk cinsel ilişki ile bozulan bir dokudur. Kızlık zarının bozulması ile bir miktar kanama oluşmaktadır. Kadınların evlilik öncesinde ilk gece korkusu ile birlikte merak ettiği konular genellikle biri de kızlık zarının bozulması ve kanaması hakkında olmaktadır. Kızlık zarı kanaması konusuna ek olarak kızlık zarı hakkında en çok sorulanlardan derlediğimiz kızlık zarı hakkında en çok merak edilenler yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda kızlık zarı kanaması ne kadar sürer, kızlık zarı kanaması ne kadar gelir, kızlık zarı kanaması hangi renk olur ve kızlık zarı kanaması nasıl durdurulur sorularına cevaplar vereceğiz.

Kızlık zarı kanaması ne kadar sürer?

Kızlık zarı kanaması ilk cinsel ilişkide gerçekleşmekte, devam eden iki – üç gün içerisinde gerçekleşecek ilişkilerde de lekelenme ile devam edebilmektedir. Kızlık zarının yapısına göre bu süre bir haftaya kadar devam eden ilişkiler sırasında görülebilmektedir. Bir haftadan fazla süren veya yoğun kanama olması durumunda bir sağlık kuruluşundan yardım alınmalıdır.

Kızlık zarı kanaması ne kadar gelir?

Kızlık zarı kanaması kızlık zarının yapısı, cinsel ilişkinin uygun koşullarda gerçekleşip gerçekleşmediği gibi koşullara bağlı olmakla birlikte genellikle lekelenme veya birkaç damla şeklinde gerçekleşmektedir. Yeterli ön sevişme ile kadının hazırlandığı veya esnek kızlık zarı yapısının görüldüğü durumlarda ise kanama meydana gelmeyebilmektedir.

Kızlık zarı kanaması hangi renk olur?

İlk cinsel ilişkide gerçekleşen kızlık zarı kanamasının rengi kırmızı veya pembe renkte olmaktadır. Hemen dışarı atılmayıp bekleyen kanamanın rengi ise kahverengi olabilmektedir.

Kızlık zarı kanaması nasıl durdurulur?

Kızlık zarı kanması genellikle az miktarda gelmektedir. Kanamanın durdurulması için ek bir çabaya gerek duyulmamakta genellikle kısa süre içerisinde kendiliğinden durmaktadır. Nadir görülebilecek durumlarda kızlık zarı etrafında kılcal damarların kanamaya devam etmesi veya vajina girişinde yırtık oluşması ile kızlık zarı kanamaya devam edebilmektedir. Bu durumda bir sağlık kuruluşundan yardım alınarak cerrahi müdahale yapılmalıdır.

İstanbul Kızlık Zarı Dikimi

Evlilik dışı cinsel ilişki, mastürbasyon veya vajinal bölgeye alınan fiziksel darbe gibi sebeplerle kızlık zarı kanamasından endişe eden kadınlar geçici veya kalıcı yöntemlerle kızlık zarı onarımı yaptırmak için kızlık zarı dikimi yapan hastaneler aramaktadırlar. Kızlık zarı dikimi birçok yöntemle yapılabilmekte doğal kızlık zarı benzeri yapay kızlık zarı cerrahi yollarla oluşturulmaktadır. Kızlık zarı onarımı ile gerçek kızlık zarı kanaması taklit edilmekte, normal bir kızlık zarı kanamasından ayırt edilememektedir. Hastanemiz İstanbul’da kızlık zarı dikimi operasyonları için gizlilik şartları çerçevesinde hizmet vermekte, flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi metodu ile yüksek başarı oranı hedeflenmektedir.

Kızlık zarı onarımı ve kızlık zarı onarımı yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için telefon numaramız, whatsapp bilgi hattımız ve canlı destek üzerinden yardım alabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar