Kızlık zarı dikimi, herhangi bir nedenden dolayı kanayan kızlık zarını onarma işlemidir. Kızlık zarı genel olarak cinsel ilişki esnasında ortadan kalksa da zaman zaman farklı sebeplerden de zarar görmektedir. Bu da birçok kişinin evlilik hayatına başlangıcında kurtarıcı operasyonlardan birisi olduğunu gösteriyor.

Kızlık zarı dikiminde doktorlar iki teknik uygulayabiliyor ve bunda hem vajinanın durumu hem de kişinin kararı etkili oluyor. Bunlardan ilki geçici kızlık zarı dikimidir. Geçici dikimde kişinin evlilik tarihi yakınsa daha çok tercih ediliyor. Onarım gerçekleştikten belli bir süre sonra ilişkiye girilmese dahi kendiliğinden bozulabiliyor. Kalıcı kızlık zarı dikimi ise ikinci yoldur. Burada da kişi tekrar ne zaman cinsel ilişkiye girerse yapısal bozulma o zaman gerçekleşmektedir.

Kızlık zarı dikimleri maksimum gizlilik içerisinde yapılmaktadır. Dolayısıyla birçok kişinin endişeleri arasında yer alan bu operasyon gönül rahatlığı ile yaptırılabilir. Bilgileriniz doktor ve hasta gizliliği çerçevesinde korunmaktadır.

Kızlık zarı dikilince eskisi gibi olur mu?

Kızlık zarı dikiminde birçok kişinin endişesi eşlerinin bu durumu anlayıp anlamayacağı üzerinedir. Tekniklerin gelişmesi ve eriyen dikişlerin kullanımı sonrasında bölgede herhangi bir iz kalmayacağı için kişinin evlendiği bireyin bunu anlaması mümkün değildir. Kaldı ki bazı dikimleri uzmanlar dahi anlamayabiliyor. Dolayısıyla kadınların bu konuda herhangi bir endişe duymadan tüm işlemlerini gönül rahatlığı ile yaptırması uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Kızlık zarı dikimi vajinayı daraltır mı?

Kızlık zarı dikimi ve vajina daraltma işlemleri normal şartlarda çok farklı operasyonlar olsa da özellikle kalıcı kızlık zarı dikiminde kullanılan flep tekniği bir parça da olsa vajinanın daralmasında rol oynamaktadır. Ancak bu kişinin vajinasında ciddi bir açıklık varsa bunu kapatmaya yetecek kadar da değildir. Bu bağlamda eğer vajina genişliği sorununuz varsa mutlaka bir jinekolog ile görüşün ve bu konuda ayrıca bir yardım alın.

Kalıcı kızlık zarı dikimi neden tutmaz?

Kalıcı kızlık zarı dikimi zaman zaman bazı kişilerde tutmayabiliyor. Bunun temel nedenlerinden birisi dokularınızın iyileşirken ortaya çıkarttığı sorunlardır. Doku iyileşme sorununa zaman içerisinde enfeksiyon da eşlik ederse kalıcı kızlık zarı dikiminiz tutmayabilir. Bunun yanı sıra doktorunuzun size verdiği tavsiyeleri de mutlaka dinlemelisiniz. İyileşme sürecinde,

 • Genital bölgenizi kesinlikle nemli bırakmayın,
 • Yüzme sporundan olabildiğince uzak durun,
 • Sauna, hamam gibi birçok kişinin kullandığı ve oldukça sıcak ve nemli olan yerleri tercih etmeyin,
 • Bacak kaslarınızı harekete geçirecek sporlardan uzak durun.

Kalıcı kızlık zarı dikimi ne kadar dayanır?

Kalıcı kızlık zarı dikimi iyileşme süreci sonunda başarıya ulaşmışsa herhangi bir sorun çıkartmadan bir ömür sizinle olabilir. Bu zarın yapısının bozulması ise bir sonraki cinsel ilişkiniz sonunda gerçekleşir. Dolayısıyla kalıcı kızlık zarının tercih edilmesinden ana etken yakın zamanda cinsel ilişkiye girilmeyeceğidir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar