Evlilik öncesi cinsel ilişkinin tabu olarak kabul edildiği, bekâretin oldukça önemsendiği toplumumuzda kızlık zarı, himen gibi isimlerle de bilinen bekâret zarı hakkında en çok merak edilenlerden derlediğimiz bu yazımızda; bekâret zarı nedir, bekâret zarı nerededir, bekâret zarı işlevi var mı, bekâret zarı çeşitleri nelerdir, bekâret zarı nasıl ve hangi durumlarda bozulur konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Bekâret zarı nedir?

Bekâret zarının tıp terminolojisindeki karşılığı himendir.  Himen kadınlarda anne karnında iken vajina girişinde oluşur ve ergenlik dönemine kadar işlevini sürdürür.

Bekâret zarı nerededir?

Bekâret zarı nerededir, bekâret zarı dışarıdan gözle görülür mü, bekâret zarı kaç cm içerde, kendi bekâret zarımı görebilir miyim gibi sorular tarafımıza oldukça sık iletilmekte, bekâret zarının yeri merak edilmektedir. Bekâret zarı vajina girişinin iki – üç cm içerisinde bulunan kişinin kendisinin göremeyeceği ancak kızlık zarı muayenesi ile bir doktor tarafından görülebilen bir yapıdır.

Bekâret zarı işlevi var mı?

Bekâret zarı ne işe yarar, bekâret zarının faydası var mı, bekâret zarı neden var, bekâret zarının işlevi nedir soruları tarafımıza sıkça sorulmaktadır. Bekâret zarı kadınlarda bebeklikten çocukluk çağına kadar vajina girişini kapatarak mikropların girmesini önleyerek vajina içerisini korumaktadır. Bekâret zarının bebeklik ve çocukluk çağlarındaki faydası ve önemi büyüktür. Ergenlik çağından itibaren ise bekâret zarının herhangi bir işlevi kalmamaktadır.

Bekâret zarı kanaması nedir?

Bekâret zarı kanaması ilk ilişkide zarın bozularak kanaması demektir. Bekâret zarının ilk ilişkide bozularak kanama olması beklenmekte bu durum daha önce cinsel ilişkinin olmadığı olarak yorumlanmaktadır. Bekâret zarı kanamasının olmadığı durumlarda kadının bakire olmadığı sanılabilmektedir. Oysa bazı bekâret zarı çeşitleri ilk ilişkide kanamayabilmektedir.

Bekâret zarı çeşitleri nelerdir?

Bekâret zarının birçok çeşidi bulunmaktadır. Bekâret zarının esnek olduğu, hiç olmadığı veya tamamen kapalı olduğu durumlar olabilir. Septalı bekâret zarı, kribriform bekâret zarı, labial bekâret zarı, anüler bekâret zarı, fimbriad bekâret zarı ve imperfore bekâret zarı bekâret zarının bazı çeşitleridir. Bekâret zarı çeşitlerinden esnek bekâret zarı ise en çok merak edilenlerden olup, bekâret zarı açıklığının büyük ve esnek olmasından dolayı penisin girişine izin vermesi, çoğu durumda bozulmaması ve bekâret zarı kanaması olmamasına sebep olmaktadır.

Bekâret zarı nasıl bozulur?

Bekâret zarı nasıl bozulur, bekâret zarı mastürbasyonla bozulur mu, bekâret zarı penis kaç cm girerse bozulur, sürtünmeyle ilişkide bekâret zarı bozulur mu soruları tarafımıza çokça sorulmaktadır. Bekâret zarı yüzeysel yapılan mastürbasyon veya sürtünme yoluyla ilişki ile bozulmamaktadır. Penisin vajinaya üç – dört cm kadar girişi veya mastürbasyon sırasında parmakların vajinaya girişi ile bekâret zarı bozulabilir. Bekâret zarının bozulduğunu anlamayabilirsiniz. Bekâret zarınızın bozulduğundan şüphe ediyorsanız kızlık zarı dikimi yapan hastanelere başvurarak bekâret zarı muayenesi ile gerçeği öğrenmeniz mümkündür.

Bekâret zarı dikimi, bekâret zarı dikimi yöntemleri, bekâret zarı dikimi iyileşme süreci ve bekâret zarı dikimi fiyatları hakkında bilgi almak için bekâret zarı dikimi nasıl yapılır yazımızı okuyabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar