Estetik cerrahinin bir alanı olan kızlık zarı dikimi, hassas ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Aksi takdirde ilerleyen dönemlerde hem manevi yönden hem de sağlık açısından istenmeyen sonuçlar oluşabilir.

Kızlık zarı dikimi, bu alanda uzmanlaşmış hekimler tarafından yapılmaktadır. Dikim iki şekilde gerçekleşir ve hastanın bu noktada tercihi çok önemlidir. Birincisi geçici kızlık zarı dikimidir. Geçici planda zar dikilir ancak bu dikim çok kapsamlı yapılmadığı için kısa süre içerisinde yeniden bozulma eğilimi gösterir. Dolayısıyla geçici kızlık zarı dikimini yaptıracak kişiler yakın zamanda ilişkiye girmeyi hedefleyen (genellikle düğün tarihi yakın) kişilerdir. Kalıcı kızlık zarı dikimi ise kapsamlıdır. Bu noktada kalıcı kızlık zarı tercih eden kişilerde bu zarın bozulması bir sonraki ilişkiye denk gelir.

Mikrocerrahi ile kızlık zarı dikimi nedir?

Kızlık zarı dikimi konusunda eskiden daha farklı ve uzun teknikler uygulanmaktaydı. Ancak son dönemlerde özellikle teknolojinin de gelişmesi ile birlikte mikrocerrahi ile kızlık zarı dikimi yapılmaya başlandı. Bu sayede kızlık zarı dikimlerinin süresi önemli derecede azaldı ve daha hijyenik bir ortam oluşmaya başladı.

Mikrocerrahi ile kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

Mikrocerrahi ile kızlık zarı dikiminde yırtılan ve zarar gören zarın her iki ucu kesilir. Mikrocerrahi yöntemi ile kesilen bu uçlar dikilmeye başlanır. En sonunda birleştirme yapılır ve kızlık zarının eski görünümüne ve sağlığına kavuşması sağlanır. Mikrocerrahi ile kalıcı kızlık zarı dikimleri daha rahat bir şekilde geçmektedir.

Mikrocerrahi ile kızlık zarı dikimi avantajları nelerdir?

Mikrocerrahi yöntemi ile kızlık zarı dikiminin getirdiği birtakım avantajlar bulunmaktadır. Kalıcı kızlık zarı diktirmek istediğinizde kullanılan yöntemlerden birisi fleptir. Ancak son dönemlerde buna ek olarak mikrocerrahi yöntemi de geliştirilmiştir. Flep daha rahat bir operasyon süreci geçirse de mikrocerrahi gibi daha etkili değildir. Bunun yanı sıra mikrocerrahi yöntemi daha sağlıklı bir tekniktir. Hijyenik bir ortam oluşturur ve kişinin vajinasında sağlık sorunu oluşmasına müsaade etmez. İyileşme süreci de yine flep tekniğine göre mikrocerrahi de daha kısa sürede gerçekleşir. Mikrocerrahi yöntemi ile kızlık zarı dikimi sonrasında kişi hayata kaldığı yerden devam edebilir.

Mikrocerrahi ile kızlık zarı dikimi ne kadar dayanır?

Mikrocerrahi ile kızlık zarı dikimi hastanın tercihin bağlı olarak yapılan operasyona göre değişim gösterir. Örneğin kişi yakın zamanda evlenecekse geçici kızlık zarı yaptırır ve 7 ila 10 gün içerisinde bozulma yaşanacağı belirtilir. Yine mikrocerrahi ile yapılan kalıcı kızlık zarında ise bozulma genellikle bir sonraki ilişkiye kadar gerçekleşmez. Elbette farklı durumlardan dolayı bozulma gerçekleşebilir. Kişi bu durumda mutlaka doktoruna başvurmalıdır.

Mikrocerrahi ile kızlık zarı dikimi günümüzde en sık kullanılan teknikler arasında yer almaktadır. Hem güvenli hem de sağlıklı olması tercih sebebidir.

Kızlık zarı dikimi, tıp alanında himenoplasti olarak adlandırılır. Kızlık zarı, biyolojik bir işlevi olmayan, gebelik sırasında bir engel oluşturmayan bir yapıdır. Jinekologlar, kızlık zarı dikiminin genellikle kültürel veya sosyal beklentilerle ilişkilendirildiğini ve cinsel sağlıkla ilgili herhangi bir sorunun çözümü olmadığını da belirtmektedirler.

Kızlık Zarı Dikimi Kimler İçin Uygundur?

Kızlık zarı dikimi, genellikle kültürel veya sosyal beklentilerden kaynaklanan baskılara maruz kalan bireyler tarafından talep edilebilir. Bilimsel olarak herhangi bir sorun oluşturmayan kızlık zarı çoğunlukla kapalı toplum yapıları için önemlidir. Bekaretin simgesi olduğu için bu zar diktirilerek yeniden oluşturulmak istenmektedir. Dolayısıyla bu kişiler kızlık zarı dikimi için uygundur.

Mikrocerrahi ile Kızlık Zarı Dikimi Sonrası İyileşme Süreci

Mikrocerrahi ile kızlık zarı dikimi son dönemlerde popüler olan yöntemler arasında yer alıyor. Bu yöntemde kızlık zarı yeniden oluşturuluyor. Ancak teknik sonrasında kişi bir gün sonra sosyal yaşantısına dönebilir. Son derece hızlı bir iyileşme süreci bulunmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyon sonrası, doktorun önerilerine tam uyum sağlanmalıdır. Cinsel aktiviteden kaçınılmalı ve doktorun belirttiği süre boyunca istirahat edilmelidir. İlaç kullanımı ve hijyen konusundaki talimatlar titizlikle takip edilmelidir. Olası enfeksiyon belirtileri, hemen doktora bildirilmelidir.

Kızlık Zarı Dikimi Ameliyatı Güvenli mi?

Kızlık zarı dikimi genel olarak güvenli bir prosedürdür. Ancak elbette doktor tarafından uygulanan yöntem ve aldığı önlemler de bu güvenliği ciddi anlamda artırabilir.

Mikrocerrahi Yöntemi ile Kızlık Zarı Dikimi Kalıcı mıdır?

Mikrocerrahi yöntemi ile kızlık zarı dikiminin kalıcı olabilmesi için uygulanan yöntemin kalıcı kızlık zarı dikimi olması gerekiyor. Dolayısıyla kişilerin tercihlerine bırakılan kalıcı ya da geçici kızlık zarı dikiminden hangisi tercih edildiği burada oldukça önemlidir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrasında Cinsel İlişki

Kızlık zarı dikimi sonrasında cinsel ilişki uygulanan yönteme göre değişiklik gösterir. Eğer geçici kızlık zarı dikimi yaptırdıysanız bir hafta içerisinde cinsel birliktelik yaşamamanız halinde zar kendiliğinden ortadan kalkar. Ancak kalıcı yöntem yaptırdıysanız iyileşme süreci sonrasında istediğiniz zaman cinsel birliktelik gerçekleşebilir.

Kızlık Zarı Dikimi Ameliyatı Sonrası Kanama Beklenir mi?

Kızlık zarı dikimi sonrasında kanama çok fazla görülmez. Ancak geçici kızlık zarı dikiminden bir süre sonra zar bozulma sürecine girdiği için kanama gerçekleşebilir. Fakat kanama çok ileri boyuttaysa mutlaka jinekoloğunuza başvurmalısınız.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Hijyen ve Bakım

Kızlık zarı dikimi sonrasında hijyen, enfeksiyon oluşumunu engeller. Genital bölgenin sürekli olarak temiz tutulması, hijyenik pedler kullanılması bu anlamda oldukça önemlidir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Enfeksiyon Riski

Her operasyonda olduğu gibi kızlık zarı dikimi sonrasında enfeksiyon riski söz konusu olabilir. Bunun önlemek için hijyene dikkat etmek gerekiyor. Eğer enfeksiyon oluşmuşsa mutlaka hekiminize başvurmalısınız.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Kontrol ve Takip

Kızlık zarı dikimi sonrasında doktor kontrollerini kaçırmamanız oldukça önemlidir. Bu nedenle doktorunuz istediği zaman mutlaka muayene olmalısınız.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Op. Dr. Nuri Demirkaya
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : 05.12.2023

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.