Kızlık zarı, kadınların üreme sistemine herhangi bir katkı sağlamayan ya da zarar vermeyen bir yapıdır. Vajinanın girişinde bulunan ve genellikle toplum yapısının kapalı olduğu yerlerde önemli olan kızlık zarı, yine bu ülkelerde sık sık düzenlenen tıbbi operasyonların da konusu haline gelmektedir.

Kızlık zarını net bir şekilde tanımlamak gerekirse, vajina girişini çevreleyen veya kısmen kapatan ince bir zardır. Bu zarın onarımı için kullanılan yöntemlerde ise, kısmen veya tamamen bir kızlık zarının onarıldığı veya yeniden yapılandırıldığı cerrahi bir prosedürden bahsetmek mümkündür.

Kızlık zarı dikimi iki şekilde yapılır. İlk olarak kalıcı ikinci olarak geçicidir. Bu noktada kişilerin tercihlerine göre doktor bir tedavi yöntemi uygular.

Kızlık zarı dikimi kaç gün dayanır?

Kızlık zarı dikimi uygulanacak yönteme göre değişiklik gösterir. Bu durum aynı zamanda bireye göre de değişiklik gösterir. Ancak kişilerin yönlendirmesi ile doktor tarafından yapılan teknik de kızlık zarı dikiminin kaç gün dayanacağını gösterir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Doktor tarafından geçici olacak şekilde yapılan kızlık zarı dikimidir. Hekimin vajinada geçici yapay bir kızlık zarı oluşturmak için dikiş kullandığı tıbbi bir prosedür olarak da bilinir. Bu işlem genel olarak cinsel yaşam sonrasında kaybedilmiş olan kızlık zarının yeniden onarılması için yapılır. Uygulanan prosedür sonrasında kızlık zarı tamamen görünüm amaçlı düzeltilir ve kişi evlendiği zaman partneri ile herhangi bir sorun yaşamadan hayatına devam edebilir.

Geçici kızlık zarı adından da anlaşılacağı üzere bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkan bir yapı ile oluşturulmaktadır. Bu da yaklaşık olarak bir haftalık (7 gün) süreye denk geliyor. Bu sürenin sonunda kişinin kızlık zarı kendi kendine herhangi bir cinsel aktivite olmasa dahi ortadan kalkıyor. Dolayısıyla bu işlem genel olarak evlilik tarihi çok yakın olan kişilere önerilmektedir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Herhangi bir nedenden dolayı bekareti ortadan kalkmış olan kadınların yaptırdığı bir diğer işlem ise kalıcı kızlık zarı dikimidir. Bu işlem genellikle cinsel ilişkiye evlenene kadar girmek istemeyen kadınlar tarafından tercih edilir. Adından da anlaşılacağı üzere kalıcıdır ve yeniden ilişki kurulmadığı sürece de herhangi bir deformasyona uğramazlar. Operasyona genellikle lokal anestezi altında yapılır ve kızlık zarı dokusunun tekrar bir araya getirilmesi ile sonuçlanır. Cerrahi müdahale sonrasında ağrı, kanama ve enfeksiyon gibi sonuçlar da zaman zaman gözlenebilir.

Kızlık zarı dikimi kaç gün önce yapılmalı?

Kızlık zarı dikimi yaptırmak isteyen kişiler evlenmeden önce en geç bir hafta ile 10 gün arasında doktora gidip bu işlemi yaptırmalıdır. Bu sayede evlenme tarihi içerisinde kızlık zarına uygulanan işlem iyileşme sürecini atlatır ve zar işlevsel hale gelir. Daha geç bir dönem içerisinde yaptıranlar cinsel birlikteliğe de bir o kadar geç girerler.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar