Bir önceki yazımız olan bekâret zarı nedir ’de bekâret zarının ne olduğu, nerede olduğu, işlevi görevi, bekâret zarı kanaması, bekâret zarı çeşitleri ve bekâret zarı bozulması hakkında bilgiler vermiştik. Bu yazımızda cinsel ilişki, mastürbasyon veya vajinal bölgeye alınan fiziksel bir darbe ile bozulan bekâret zarının dikimi hakkında bilgiler vereceğiz.

Bekâret zarı dikimi nasıl yapılır?

Bekâret zarı dikimi farklı yöntemler olarak yapılsa da amacı dikim sonrasında gerçekleşecek ilk cinsel ilişkide doğal kızlık zarı kanamasını taklit ederek bir kanama oluşturmasını amaçlanmaktadır. Bunun için vajina duvarının birbirine dikilmesi veya vajina duvarından alınan bir doku ile yapay bir bekâret zarı oluşturulması ile bekâret zarı dikimi yapılır. Bekâret zarı dikimi operasyonları sıklıkla lokal anestezi ile isteğe veya hastanın tıbbi durumuna bağlı olarak genel anestezi altında yapılabilmektedir.

Bekâret zarı dikimi yöntemleri nelerdir?

Bekâret zarı dikimi yöntemleri genel olarak geçici bekâret zarı dikimi ve kalıcı bekâret zarı dikimi olarak ayrılmaktadır. Geçici bekâret zarı dikimi yöntemi cinsel ilişkiye az zaman kaldığı durumlarda diğer kalıcı yöntemler bir hafta ve üzeri zaman olduğu durumlarda tercih edilmektedir.

Bekâret zarı dikimi ne zaman iyileşir?

Bekâret zarı dikimi iyileşme süresi yapılan yönteme göre değişiklik göstermektedir. Geçici bekâret zarı dikimi yönteminde bir hafta içerisinde iyileşme olurken, kalıcı bekâret zarı dikiminde üç haftada olmaktadır. Bekâret zarı dikimi iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gereken ve bekâret zarı dikimi yaptıran kadınlar tarafından en çok sorulan konulardan bazıları ise şunlardır;

Dikişlerin Düşmesi

Bekâret zarı dikimi için kullanılan dikişlerin sonradan alınmaya veya düşmesini beklemeye gerek yoktur. Beklenen zaman içerisinde dikişler kaybolmaktadır.

Bekâret Zarı Dikimi Sonrası Tuvalet

Bekâret zarı dikimi yaptıranlara hekimler tarafından önerilen en önemli konulardan biri dikim sonrasında tuvalet ihtiyacı konusunda dikkatli olmalarıdır. Bekâret zarı dikimi yapılan bölgede dikişlerin açılmaması için kabızlık konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Dışkılama sırasında fazla ıkınma ile dikişler zarar görebilmektedir. İdrar boşaltımında herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

Bekâret Zarı Dikimi Sonrası Cinsel İlişki Zamanı

Geçici bekâret zarı dikimi yapıldıysa bir hafta içerisinde cinsel ilişki gerçekleşmelidir. Kalıcı bekâret zarı dikimi olan flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi olarak bilinen yöntemde ise cinsel ilişkinin gerçekleşeceği zamanın önemi yoktur.

Bekâret zarı dikimi ne zaman yapılmalı?

Bekâret zarı dikimi yönteminin belirlenmesindeki en büyük faktör dikim sonrasında gerçekleşecek ilk ilişkinin zamanıdır. Evliliğin veya evlilik dışı cinsel ilişkinin gerçekleşeceği zaman yedi günden az ise geçici bekâret zarı dikimi, daha uzun süre ise kalıcı bekâret zarı dikimi yöntemi uygulanmaktadır.

Bekâret zarı dikimi yapıldığı anlaşılır mı?

Bekâret zarı dikimi yaptıran kadınların en çok merak ettiği ve endişe duyduğu konulardan biri de bekâret zarı dikimi yapıldığının erkek veya başka bir doktor tarafından evlilik öncesinde veya doğum sırasında fark edilip edilemeyeceğidir. Bekâret zarı dikimi yapıldıktan sonra ilk cinsel ilişki öncesinde başka bir doktor tarafından yapılacak kızlık zarı muayenesi ile tespit edilebilir. Erkek tarafından ise cinsel ilişki öncesi veya sonrasında fark edilmesi mümkün değildir. Doğum sırasında da bekâret zarı dikiminin fark edilmesi olasılık dışıdır.

Bekâret zarı dikimi fiyatları ne kadar?

Bekâret zarı dikimi fiyatları; yapılacak operasyon tipi, uygulanan anestezi türü ve hastanın tıbbi durumu gibi faktörler bir araya geldiğinde ortaya çıkmaktadır. Bekâret zarı dikimi fiyatı almak için hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisine başvurarak bilgi alabilirsiniz. Bekâret zarı dikimi, bekâret zarı dikimi yöntemleri ve bekâret zarı dikimi fiyatları için telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar