Flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi nedir? Avantajları nelerdir?

Kızlık zarı dikimi cinsel ilişki ile bozulan kızlık zarının onarılması için yapılan cerrahi operasyonlara verilen isimdir. Kızlık zarı dikimi geçici kızlık zarı dikimi ve kalıcı kızlık zarı dikimi olarak isimlendirilen farklı operasyon metotları ile yapılabilmektedir. Bu yazımızda en çok tercih edilen kızlık zarı dikimi yöntemlerinden flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi hakkında bilgiler vereceğiz. Flep kızlık zarı dikimi hakkında en çok merak edilenlerden derlediğimiz bu yazımızda flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi nedir, flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi nasıl yapılır, flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi ne zaman yapılır ve flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi avantajları nelerdir sorularına cevaplar vereceğiz.

Flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi nedir?

Kızlık zarı vajina girişinin iki – üç cm içerisinde çocukluk çağlarından itibaren işlevi olmayan bir yapıdır. Penisin vajina içerisine girişi, vajinal bölgeye alınan darbe veya mastürbasyon sırasında vajina içerisine parmak girişi ile kızlık zarı bozulmaktadır. Kızlık zarı dikimi yöntemleri arasında en çok tercih edilen ve başarı oranı en yüksek kızlık zarı dikimi metodu flep yöntemiyle kızlık zarı dikimidir. Doğal kızlık zarı yerine yapay bir kızlık zarı oluşturulmasını amaçlayan cerrahi operasyona flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi denilmektedir.

Flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

Kızlık zarı dikimi yaptırmak isteyen kadınların en merak ettiği sorulardan biri de en başarılı kızlık zarı dikimi yönteminin ne olduğu ve nasıl yapıldığıdır. Flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi genellikle lokal, isteğe bağlı olarak genel anestezi altında vajina iç dokusundan yapay kızlık zarı yaratılarak, doğal kızlık zarının yerine dikilmesi şeklinde yapılmaktadır. Flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi kısa sürede uygulanabilmekte, flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi yaptıranlar kısa sürede normal yaşantısına dönebilmektedir.

Flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi ne zaman yapılır?

Kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemlerinden biri olan flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi için en uygun zaman adet döneminin bitişidir. Adet döneminin bitişinde flep yöntemiyle kızlık zarı dikilir ve kızlık zarı dikimi yaptıran kadın bir sonraki adet bitişine kontrol muayenesine davet edilir. Sebebi ikinci adet dönemine kadar dikişlerin iyileşmesi, enfeksiyon ihtimalini düşürmek ve yeni kızlık zarının başarılı olarak dikildiğini kontrol etmektir.

Flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi avantajları nelerdir?

Kızlık zarı dikimi yapan doktorlar tarafından kadınlara kızlık zarı dikiminden sonra gerçekleşmesi muhtemel ilk cinsel ilişkinin zamanına göre geçici veya kalıcı kızlık zarı dikimi metotlarından biri önerilmektedir. Evliliğin gerçekleşme zamanına göre kızlık zarı dikimi yöntemi hakkında bilgi almak için kızlık zarı dikimi ne zaman yapılmalı yazımızı okuyabilirsiniz.

Flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi bu yöntemlerden en başarılısı ve en çok tercih edilenidir. Flep yöntemiyle kızlık zarı dikiminin diğer yöntemlere göre birçok avantajı bulunmaktadır. Flep yöntemiyle kızlık zarı dikiminin avantajları şunlardır.

 • Kızlık zarı dikiminden bir ay sonrasında ilişkinin gerçekleşme zamanının önemli olmaması
 • Doğal kızlık zarından ayırt edilememesi
 • İlk ilişkide kanamanın yüksek başarı oranı ile gerçekleşmesi

Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmına yakın bölgede bulunan yapıda bir bölgedir. Genel olarak cinsel birliktelikle birlikte yırtılan ve deforme olan zar, uzman doktorlar sayesinde dikilerek eski şekline kavuşabilir. Zar, yalnızca cinsel yollarla yırtılmayabilir. Herhangi bir kaza anında da bu yapı zarar görebilir. Kızlık zarı yırtıldığında ya da deforme olduğunda uzman doktorlar eşliğinde himenoplasti ameliyatı olarak dikim gerçekleştirilebilir.

Kızlık zarı birçok ülkede hala bekaretin simgesidir. Dolayısıyla himenoplasti gibi operasyonlar bu noktada önem kazanmaktadır. Yapılan ameliyatla birlikte zar tekrar birleştirilir ve eski görünümüne ve işlevine geri döner. Cinsel ilişki ile birlikte de zar bozulur.

Himenoplasti operasyonunda kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere iki ana kategorik müdahale söz konusudur. Eğer kişi kısa süre içerisinde evlenecekse flep yöntemine gerek kalmayabilir. Ancak daha uzun süreli bir dikim isteniyorsa flep yöntemi kullanılarak, doğru sonuca ulaşılabilir.

Flep yönteminde dikişler ne zaman kaybolur?

Flep yöntemi ile uzun süreli kızlık zarı dikimi yaptıran kişilerin aklındaki en büyük sorulardan birisi dikişlerin ne zaman kaybolduğu ile ilgilidir. Oldukça doğal olan bu soruya yaklaşık olarak 20 gün diyebiliriz. Dolayısıyla yakın zamanda evlilik organizasyonunuz gerçekleşecekse flep yöntemini buna göre ayarlamalısınız. Dikişlerin alınması söz konusu olmadığı için 20 günlük süre zarfında tüm dikişler erir. Ancak bazı durumlarda rutin kontrole gelen hastalarda erime tamamlanmamış olabilmektedir. Bu durumda uzman doktorumuz kalan dikişleri hassas bir şekilde alır ve sürecin tamamlanmasına yardımcı olur.

Flep yöntemi ne kadar dayanır?

Flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi yaptırdıysanız uzun süren koruyuculuk söz konusu olur. Kalıcı onarım da denilen flep tekniğinde yapılan işlem bir sonraki cinsel birleşmeye kadar gider. Böylece herhangi bir sorun yaşamadan birliktelik  ile birlikte kızlık zarı yırtılır ve kan gelir. Ancak her şeye rağmen rutin kontrollerinizi aksatmadan yapmanız gerekmektedir.

Flep yöntemi iyileşme süreci ne kadar sürer?

Kalıcı kızlık zarı dikimi (Flep yöntemi) ile oldukça kısa sürede operasyonu tamamlayabilirsiniz. Yaklaşık olarak 20 ila 30 dakika içerisinde sona eren operasyon sonrasında ise iyileşme süresi hemen herkesin aklındaki ana sorulardan birisidir.

Flep tekniği ile dikilen kızlık zarının iyileşme süreci kısa süreli onarıma göre daha uzundur. Kısa süreli dikimlerde 4 ila 10 gün içerisinde iyileşen zar, kalıcı himenoplasti operasyonunda 2 ila 3 haftalık süreç içerisinde iyileşme görülür. Bu bağlamda iyileşme sürelerini de dikkate alarak operasyona hazırlanmanız isabetli karar olur.

Ameliyat sonrasında doktorunuzun tavsiyelerine uymanız iyileşme sürecini doğrudan etkiler. Hekiminiz tarafından verilen bir ilaç varsa bunu aksatmadan kullanmanız zarın daha çabuk iyileşmesini sağlayabilir. Bunun dışında genital bölge hijyenine de dikkat edilmelidir. Temizlik aksatılmadan yapılmalı ve bölge sürekli olarak steril tutularak, mikrop kapmasına engel olunmalıdır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarımız tarafından hijyenik hastane ortamında maksimum gizlilik ile flep kızlık zarı dikimi imkanı sunulmaktadır. Flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi ve kızlık zarı dikimi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Kızlık zarı ve kızlık zarı dikimi yöntemleri hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar