Bekaret zarı hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Bekaret zarı konusunda kişilerin çokça merakları olduğu biliniyor. Özellikle bekaret zarı ve dikimi başta olmak üzere bu zarın gözle görülüp görülmeyeceği, onarılan zarın yeniden kanayıp kanamayacağı, bekaret zarının nasıl bozulduğu gibi konular sıklıkla sorulmaktadır.

Bekaret zarı nasıl bozulur?

Bekaret zarı ya da halk arasındaki tanımı ile kızlık zarı yırtılma yoluyla kanaması sonucunda hasar görür. Kanama gerçekleştikten sonra zar bozulmuş olur.  Zar, yapısı itibari ile vajina girişini bir simit halkası gibi sarar. Dolayısıyla ilk ilişki gerçekleştikten sonra zar ister istemez kanar. Ancak bazı durumlarda esnek yapılı olabilir. Bu yapıya sahip zar ilk ilişkide kanamayabilir ve dolayısıyla bozulma gerçekleşmez.

Bekaret zarı ne kadar içeridedir?

Bekaret zarı sanıldığı gibi vajinanın çok içerisinde değildir. Hemen girişinde yer alır. Yaklaşık olarak 1,5-2 cm kadar içeridedir. Bu da vajina ağzına yakın bir mesafe sayılabilir. Ancak bazı durumlarda içeriye yerleşmiş olabilir. Örneğin kilo problemi öyküsü olan kişilerde bu zarı daha içeride görmek mümkündür.

Bekaret zarı dikimi yöntemleri nelerdir?

Bekaret zarı dikimine himenoplasti adı verilir. İki şekilde yapılmaktadır. Birincisi mikrocerrahi yöntem, ikincisi ise flep adı verilen operasyondur.

Mikrocerrahi yöntemde direkt olarak kızlık zarının üzerinden dikim gerçekleştirilir. Zarın üzerinde yer alan yırtık alanlar bir araya getirilerek işlem tamamlanır. Ancak her hastaya bu yöntemle dikim yapılamaz. Bunun için şartların olgun olması gerekir. Kızlık zarı kalın ve yırtıldıktan sonra parçalar kalmışsa bu yöntem ile ameliyat gerçekleştirilebilir.

İkinci yöntem olan flepte ise bekaret zarı üzerinden işlem yürümez. Zar, vajina mukozası ya da girişteki yumuşak dokudan oluşur. Kızlık zarı çok hasar görmüş kişiler ile kalın olan bireylerde bu yöntem daha sağlıklı olur.

Bekaret zarı dikimi nasıl yapılır?

Bekaret zarı dikimi iki şekilde yapılır. Birincisi kalıcı, ikincisi ise geçicidir. Kişi kısa bir zaman dilimi içerisinde yeniden ilişkiye girecekse geçici yöntem uygulanması gerekebilir. Ancak ilişkiden sonra uzun zaman herhangi biri ile yeniden cinsel birliktelik yaşanmayacaksa flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi adı verilen yöntem ile kalıcı dikim yapılabilir. Bekaret zarı dikimi flep tabakası kaldırılarak yapılır. Tabakanın ucu zara denk getirilir ve böylece kızlık zarı dikimi başarı ile gerçekleşerek, kişi normal yaşantısına dönebilir.

Bekaret zarı dikimi anlaşılır mı?

Bekaret zarı dikimi gerçekleştikten sonra konunun uzmanı olmayan kişiler bunu kesinlikle anlayamazlar. Daha önce dikilen zarlar herhangi bir şekilde ultrason, film veya tahlilde çıkmaz. Ancak uzman jinekolog bunu anlayabilir.

Bekaret zarı kanaması ne kadar sürer?

Cinsel ilişkiye girdikten sonra bozulan bekaret zarı bir süre kanayabilir. Adet döneminde görülen kanamadan daha az olsa da renk olarak daha yoğundur. Kanama birkaç damla şeklinde gerçekleşir. En fazla 3-4 gün içerisinde de sona erer.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar