Evlilikte ilk gece hem erkek hem kadın için çok özel bir gün olması ile birlikte ilk gece genellikle kadınlar tarafından korku ile yaklaşılan bir andır. Özellikle kadınların bu zaman dilimi içerisinde canlarının yanacağı korkusu ile çekindikleri çok fazla görülmektedir. İlk geceye bazı yerlerde gerdek gecesi ismi de verilir.

Evlilikte İlk Gece Hakkında Merak Edilen Her Şey

İlk gecede çiftler öncelikle kendilerine zaman ayırmalıdır. Bu zaman içerisinde özellikle kadının rahatlaması oldukça önemlidir. Çünkü cinsel ilişki sırasında kadının kasılması demek sorunların başlaması anlamına gelebilir. Bu da vajinismusa kadar giden sürecin yolunun ilk taşını döşeyebilir.

Evlilikte İlk Geceİlk gece korkusu nasıl yenilir?

Çiftlerde çok fazla görülen ilk gece korkusunu yenmek için öncelikle iletişim kurulması gerekmektedir. Varsa ön korkuları bunları birbiri ile paylaşan çiftler, bu noktalara dikkat edeceğine dair birbirine söz verebilir. Bunun yanı sıra ilk gece cinsel birleşmenin şart olmadığını da hatırlatabiliriz. Çünkü kadın ya da erkek ilk gece korkusu sebebi ile rahatlayamıyorsa cinsel ilişki gerçekleşmesi olasılığı oldukça düşük olur.

Kişiler ilk gece korkusunu yenmek için evlilik öncesinde cinsel terapistlerden destek de alabilir.

Bu alanda çalışan ve daha önce bu tarz sorunları çözüme kavuşturan bu kişiler korkularınızın arkasındaki nedenleri ortaya çıkartarak problemlerinizi çözebilir.

İlk gece pozisyonları nasıl olmalı?

İlk gece pozisyonları için uzmanların önerdiği erkeğin altta kadının üstte yer aldığı pozisyonlardır. Bunun temeldeki nedenine değinecek olursak, canı yanacağı düşüncesi ile hareket eden kadının kontrolü kendisinde olduğunu bilmesi ile rahat hissedecektir. Ayrıca kadının altta olduğu pozisyonlarda vajina hattının eğik olması dolayısıyla cinsel ilişki zorlaşır.

İlk cinsel ilişki ağrılı mı?

İlk cinsel ilişkinin ağrılı ve acılı olacağı yönünde birçok söylenti dolaşmaktadır. Bazı ilişkilerde bu durum gözlense de hepsine genellemek doğru değildir. Bu noktada partnerinizin doğru hamlelerle size yaklaşması ve rahatlatması oldukça önemlidir. Bu noktada iletişim ve ön sevişme gibi tekniklerin uygulanması da oldukça önemlidir. Özellikle ön sevişme dediğimiz teknik ne kadar uzarsa kadın o kadar rahat hisseder. Çünkü bu tekniğin verdiği rahatlama hissi vajinaya da olumlu anlamda etki edecektir.

İlk gece kızlık zarı kanar mı?

Kızlık zarı, vajina girişinde yer alan hymen adı verilen bölgenin adıdır. Cinsel ilişki ile birlikte kanama yoluyla bozulan bu zar, kişinin istemesi halinde yeniden dikilebiliyor.

Kızlık zarı diki iki şekilde gerçekleşmektedir. Birincisi geçici olarak yapılıyor. Geçici kızlık zarı dikimi genellikle evlilik öncesinde yapılmaktadır. İkinci yöntemde ise kalıcı olarak uygulama yapılmaktadır. Kalıcı kızlık zarı dikimi ise yeniden cinsel ilişkiye girene kadar bölgede kalıcılığını korur.

İlk gece eğer tam birleşme yaşanırsa genellikle kızlık zarı kanar. Ama bu noktada kadının kızlık zarının yapısı oldukça önemlidir. Eğer esnek yapıya sahipse tam birleşme olsa dahi kanama gerçekleşemeyebilir. Bu konuda erkeklerin partnerlerine karşı hassas olması gerekmektedir.

Tıp dilinde hymen adı verilen bölgenin halk arasında bilinen ismi kızlık zarıdır. Bu nokta genel olarak cinsel ilişki sonrasında kanayarak, ortadan kalkar. Bu noktada tıbbın imkanlarından birisi olan kızlık zarı dikimi devreye girer.

Kızlık zarı dikiminde jinekolog size iki seçenek sunar. Birincisi geçici ikincisi ise kalıcı dikimdir. Geçici kızlık zarı dikimi evlilik tarihi yakın olan kişilere tavsiye edilir ve maliyet olarak daha uygun olur. Kalıcı kızlık zarı ise flep adı verilen yöntem ile yapılır. Bu noktada kişilerin gireceği ilk ilişkiye kadar herhangi bir şekilde bozulması söz konusu olmaz.

İlk gecede nelere dikkat etmek gerekir?

İlk gece genel olarak kadınların korku ile yaklaştıkları bir zaman dilimidir. Ancak partnerler bu noktada doğru bir yaklaşım sergilerse herhangi bir problem olmadan bu dönem atlatılabilir. Kadının gevşemesi ve ilişkiye hazırlanması oldukça önemlidir. Bu da ön sevişme adını verdiğimiz cinsel ilişki öncesi dönemin en iyi şekilde geçirilmesi ile olur. Bu durum kadının gevşemesini sağlar ve vajina bölgesinde ilişkiyi kolaylaştıracak sıvıların salgılanmasını da gerçekleştirir.

İlk gecede dikkat edilmesi gereken konulardan biri de istenmeyen gebeliklerdir. Cinsel tecrübe azlığından dolayı korunma yöntemlerinin kullanılması unutulabilmektedir. Bu durumda ertesi gün hapı bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

İlk cinsel ilişkide acı nasıl azaltılır?

Zaman zaman ilk cinsel ilişkide kadınların ağrı ya da acı duyması söz konusu olabilir. Bu durum az önce bahsettiğimiz ön sevişme ile çözüme kavuşturulabilir. Bunun yanı sıra cinsellik ürünleri de kullanılabilir. Bu tür ürünleri doktorlar verebileceği gibi kendiniz de eczanelerden alabilirsiniz. Özellikle vajinal kuruluk yaşayan kadınlarda bu tür ürünler oldukça etkili olmaktadır.

Bazı durumlarda kadınların ilk gece hamile kalma korkusu ile kasılma yaşaması da ağrı ve acıya sebep olmaktadır. Bu durumda erkeğin prezervatif kullanarak bu durumun önüne geçmesi gerekmektedir.

İlk ilişkiden sonra devam edilir mi?

İlk ilişki sonrasında oluşan kanama artık zarın yapısının bozulduğuna ve ortadan kalktığına işaret eder. Bu durumda ilişkiye devam edip, etmeme konusunda karışıklık yaşayan çiftlere kanama durumuna göre hareket etmeleri tavsiye edilir. Kanama eğer devam ediyorsa ve yoğunsa ilişkiye ara vermeleri tavsiye edilir. Ancak kanama durduysa ve herhangi bir belirti yoksa dilerlerse ilişkiye devam edebilirler.

Kanamanın yoğun olduğu durumlarda hastaneye de gidilebilir. Çünkü kan kaybı farklı sorunlara yol açabileceğinden mutlaka durdurulması gerekmektedir.

Kızlık zarı bozulduktan sonra kaç günde iyileşir?

Kızlık zarının yapısı bozulduktan sonra eğer bölge çok tahriş olduysa birkaç gün ilişkiye girilmesi tavsiye edilmez. Bu zaman dilimi içerisinde kadının lokal olarak bölgeyi yumuşatmak amacıyla krem ve merhem kullanımı söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra buz tedavisi de oluşan ağrı ve acıları azaltır.

Kızlık zarı bozulduktan sonra bölgede 1 ila 2 gün sonra herhangi bir yara kalmaz. Bu da cinselliğin devam edebilmesinin önündeki tüm engelleri ortadan kaldırır. Ancak yine de çiftlerin belli bir süre dikkatli olması da doktorlar tarafından tavsiye edilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar