Kızlık zarı, vajinanın girişinde yer alan ve genellikle cinsellik aktivitesi sonrasında ortadan kalkan ince yapılı bir zardır. Kızlık zarı da türlerine göre ayrılmaktadır. Örneğin bazı zar türleri esnek yapıda olduğu için ilk ilişkide bozulmaz ancak bu durum kadına cinsellik aktivitesi sırasında acı verebilir.

Kızlık zarı bazı toplumlarda önemli bir yere sahiptir. Dolayısıyla kızlık zarı dikimi de hassas bir işlemdir. Yapılan operasyonların kayıtlarının kimse ile paylaşılmaması durumu olduğu için birçok kadın gönül rahatlığı ile bu işlemi yaptırabilir.

Kızlık zarı dikimi iki şekilde yapılabilir. Birincisi geçici dikimdir. Bu işlemde yakın zamanda evlenme planı olan ve cinsel ilişkiye girecek kadınlar tarafından yapılır. Kısa süre içerisinde ilişkiye girilmezse de zar kendiliğinden bozulur. Kalıcı kızlık zarı işlemi ise, kişinin yeniden ilişkiye gireceği döneme kadar herhangi bir bozulma yaşamaz.

Erkek kızlık zarının bozulduğunu hisseder mi?

Kadının kızlık zarı daha önceki ilişkilerinde ortadan kalkmışsa ve yerine dikim yapılmadıysa erkek kızlık zarının bozulduğunu hissedebilir. Eğer erkeğin daha önce cinsel münasebeti olduysa ve bu konularda tecrübe sahibiyse anlaması söz konusu olabilir. Fakat daha önce herhangi bir şekilde cinsel ilişkiye girmediyse bunu anlaması zor olabilir.

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır?

Kızlık zarı bozulduysa ya da bu konuda şüpheniz varsa mutlaka uzman jinekoloğa danışın. Profesyonel şekilde yapılacak muayene sonrasında size jinekolog net bir fikir verebilir ve zarın durumu ile ilgili olarak size görüşlerini bildirir. Genellikle evliliğin ilk dönemlerinde kızlık zarından kan gelmediği için çiftler doktora başvurabiliyorlar. Yapılan muayenelerin bir kısmında kızlık zarının ilişkiye rağmen bozulmadığı gözlemlenebiliyor. Bu da kızlık zarının esnek yapıda olması ile açıklanabilecek bir durumdur.

Yapılan kızlık zarı muayeneleri son derece acısız şekilde gerçekleşmektedir. Eğer zar bozulmadıysa yapılacak muayene buna kesinlikle zarar vermez. Doktor zarın durumu hakkında net bilgi için detaylı muayene yapar ve zedelenip zedelenmediğini konusunda da net bilgiyi aktarır.

Kızlık zarı bozulma belirtileri nelerdir?

Kızlık zarı bozulma belirtileri aslında birden fazladır. Örneğin en yaygın belirti penetre olmuş penisin vajinadan içeriye ilk kez girmesi sonucunda gelen kanamadır. Bu kanama çok küçüktür ve hızlı bir şekilde geçer. İlk ilişki sonrasında yoğun ağrı gelmesi de kızlık zarının bozulma belirtisi olarak görülebilir. Ayna karşısında kadının vajinasında sürekli olarak gördüğü halkasal görünüm kaybolmuşsa bu da belirtiler arasında yer alabilir.

Dikilmiş kızlık zarı anlaşılır mı?

Kadınların en büyük korku ve çekincelerinden birisi de dikilmiş kızlık zarının anlaşılmasıdır. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte dikilmiş kızlık zarının anlaşılması söz konusu değildir. Partnerin anlamaması ve cinsel ilişkide sorun çıkartmadan bozulması kadınları rahatlatan en önemli faktörler arasındadır. Bunu yalnızca uzman jinekolog yapacağı detaylı muayenede anlayabilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar