Himenoplasti, genellikle cinsel ilişki ile bozulan ve halk arasında kızlık zarı tabiri kullanılan bölgenin kalıcı ya da geçici şekilde dikilmesi işlemidir. Tıp dilinde bölgeye hymen adı verildiği için operasyonun adı da himenoplasti olarak belirlenmiştir.

Bu operasyonu yaptırmak için öncelikle uzman doktora muayene olmalı, daha sonra tavsiyeleri doğrultusunda gerekli ameliyatı olmalısınız. Özellikle evlilik öncesinde bekarete çok önem veren ülkelerde bu türden cerrahi müdahaleler sık yapılmaktadır. Batı ülkelerinden çok doğu ülkelerinde sıklıkla gerçekleştirilir.

Hymen denilen doku, vajinanın girişinde yer alır ve cinsel birleşme ile birlikte kanar. Daha sonraki ilişkilerde ise o bölgede herhangi bir engel bulunmadığı için rahatlıkla cinsel ilişki yaşanabilir. Ancak bazı kadınların zar yapıları esnek olduğu için ilk ilişkide kanama gerçekleşmeyebilir. Bu da ilerleyen dönemlerde kadının canını ciddi derecede yakabilir. Böyle durumlarda yine doktor müdahalesi ile hymen zarı alınır ve bekaret sona erdirilebilir.

Kızlık zarı dikimi ve vajina daraltma birlikte yapılır mı?

Hastalarımızın aklında olan sorulardan bir tanesi de kızlık zarı dikimi esnasında vajinal daraltma operasyonunun yapılıp yapılamayacağıdır. Hekimlerimiz her iki operasyonu da aynı anda yapabilirler. Özellikle cinsel ilişki yaşamış ve düşük, kürtaj ve doğum gibi olaylarla çok fazla karşılaşmış kişilerin sıklıkla başvurduğu vajina daraltma operasyonu da buna dahil edilmektedir. Bahsettiğimiz durumlarla çok fazla karşılaşmış kadınlarda vajinal genişleme fazla olduğu için lazer ile kısa sürede sonuç alınabilmektedir. Bu sayede yenileme operasyonu ve kızlık dikimi bir arada sonuçlandırılabilir.

Kızlık zarı dikimi fiyatları ve vajina daraltma fiyatları hakkında bilgi için kadın hastalıkları ve doğum servisimize telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi kaç çeşittir?

Kızlık zarı dikimi için iki yol vardır. Birincisi geçici, ikincisi ise kalıcıdır. Burada tamamen kişinin ihtiyacı doğrultusunda hareket edilir. Dolayısıyla yakın bir zaman dilimi içerisinde yeniden cinsel ilişkiye girecekse doktorlar geçici dikimi tavsiye etmektedir. Ancak uzun bir süre herhangi bir şekilde cinsellik yaşanmayacaksa kalıcı dikim hekimin tavsiyesi olacaktır.

Dolayısıyla ameliyatın türüne göre yöntem de değişmektedir. Bu bağlamda geçici kızlık zarı çok kısa süre içerisinde sonuç alınan yöntemdir. Bu ameliyattan sonra doktorunuz size ne yapmanız gerektiğini mutlaka iletir ancak kalıcı kadar zor şartları yoktur. Evlenmeden en az 1 en fazla 7 gün önce yaptırmanızda fayda var.

Kalıcıda ise flep yöntemi kullanılmaktadır. Ameliyat, doku kaydırarak yapılır. Çünkü zaman içerisinde bozulan kızlık zarının bulunduğu bölgede herhangi bir doku kalmaz. Bu nedenle vajinanın üst duvarı ve alt duvarı dikilerek uygulama yapılır. Ameliyat sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Bir hafta boyunca spor yapmak, ağır eşya kaldırmak, denize girmek yasaktır. Düzenli olarak doktor kontrolü de yapılması gerekmektedir. Ayrıca hekiminizin uygulamasını istediği temizlik kurallarına da mutlaka riayet etmelisiniz. Aksi takdirde açık olan yaralarınız mikrop kapabilir ve operasyonunuz başarısızlıkla sonuçlanabilir. Daha da kötüsü vajinal sorunlar yaşayabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar