Halk arasında kızlık zarı olarak bilinen tıp dilinde hymen da denilen zarın cinsel ilişki ya da farklı bir şekilde kanayarak zarar görmesi sonrasında yapılan onarılma işlemine himenoplasti adı verilir.

Özellikle kapalı toplum yapısına sahip ülkelerde son derece önemli bir operasyon olan himenoplasti, ülkemizde de sıklıkla uygulanmaktadır. Genel olarak cinsel olarak tam birleşmenin gerçekleştiği durumlarda bozulan kızlık zarı, farklı sebeplerden de ortadan kalkabilir. Buna en iyi örnek kazadır. Kişinin geçirdiği kaza sonrasında oluşan travmanın hymen’i ortadan kaldırdığı defalarca kez görülmüştür.

Kızlık zarı denilen hymen bölgesi vajinanın girişine oldukça yakındır. Yaklaşık olarak 2 ila 3 santim uzaklıkta bulunan bu yer, ilişki sırasında erekte bir penisin çok hafif zorlaması ile kanamakta ve bozulma adı verilen zarın ortadan kalkması ile sonuçlanmaktadır.

Kızlık zarı dikimi operasyonları iki şekilde yapılır. Birincisi kalıcı ikincisi ise geçicidir. Bu noktada evlilik ve benzeri durumlar göz önüne alınarak ve doktorunuz ile yapacağınız sohbet esnasında hangisinin daha doğru bir karar olacağını tartışabilirsiniz. Ayrıca yapılan operasyonlar tamamen hasta-doktor ilişkisi içerisinde gizli kalır ve kurumlarla ya da birisiyle kesinlikle paylaşılmaz.

Lazerle kızlık zarı dikimi nedir?

Tıp ve teknolojinin ilerlemesi sonucunda yalnızca eski tip kızlık zarı dikimi söz konusu olmamaktadır. Son dönemlerde lazerle kızlık zarı dikimi de sık sık gündeme gelmektedir. Lazerle yapılan bu operasyonda yüzde 100’lük başarı elde ediliyor.

Lazerle kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

Lazer ile kızlık zarı dikiminde ışın yardımı ile kesilen dokular  flep denilen yönteme hazır hale getiriliyor. Kesilen dokular vajina duvarında birleştiriliyor. Bu noktada kişilerin en büyük yanılgıları tüm işlemin lazer ile yapıldığıdır. Kesim işlemlerinde lazer kullanılıyor fakat sonrasında birleştirme işleminde yine dikiş uygulaması söz konusu oluyor. Bu bağlamda lazer doku birleştiricisi değil, yalnızca hazırlayıcı konumda yer alıyor.

Lazerle kızlık zarı dikimi avantajları nelerdir?

Bu müdahalede enfeksiyonun baştan önlemesi de hem doktor hem de hasta açısından oldukça önemlidir. Eski yöntemlerle kesilen dokularda zaman zaman enfeksiyon riski görülmektedir. Bunun yanı sıra kanamayı da önemli ölçüde azaltır. Lazer yöntemi ile kaldırılan dokularda gereksiz kanama oluşmamakta bu da hem çabuk iyileşmenin önünü açmakta hem de başta da belirttiğimiz üzere açık yaranın olmaması sebebi ile enfeksiyon riskini en aza indirmektedir.

Lazerle yapılan kızlık zarı dikimi şikayetleri de önemli ölçüde azaltmıştır. Geçmiş dönemlerde uygulana yöntemlerle yapılanlarda zaman zaman hastalar şikayetlerle doktoruna başvurmaktaydı.

Lazerle kızlık zarı dikimi fiyatları ne kadar?

Lazerle kızlık zarı dikimi fiyatları sağlık kurumları arasında farklılık göstermektedir. Fiyatı etkileyen en önemli etken operasyonu yapacak ekibin tecrübesidir. Ayrıca kalıcı ya da geçici kızlık zarı operasyon olması da fiyatın değişkenlik göstermesinin ana sebepleri arasında gösterilebilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar