Kızlık zarı vajina girişinin iki üç cm gerisinde bulunan bebeklik ve çocukluk çağlarında vajinayı mikropların girişine karşı koruyarak enfeksiyon riskini azaltan bir yapıdır. Kızlık zarının işlevi hakkında bilgi almak için kızlık zarının işlevi nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Çoğu toplumda bekâretin simgesi olarak görülen himen bu sebeple kızlık zarı olarak adlandırılmaktadır. Evlilik öncesi cinsel ilişki veya mastürbasyon gibi sebeplerle bozulan kızlık zarı konusunda kadınlar evliliklerinde sorun yaşamamak için kızlık zarı dikimi yolunu seçmektedirler. Kızlık zarı dikimi vajinal estetik operasyonları altında değerlendirilen cerrahi operasyonlardır. Kızlık zarı dikimi blog sayfamızda kızlık zarı dikimi, kızlık zarı dikimi yöntemleri, kızlık zarı dikimi fiyatları gibi birçok konuda bilgilendirici içerikler paylaşmaktayız.

Bu yazımızda kızlık zarı dikimi çeşitleri nelerdir, kızlık zarı dikimi yöntemleri nasıl yapılır ve en iyi kızlık zarı dikimi yöntemi nedir sorularına cevaplar vereceğiz.

Kızlık zarı dikimi çeşitleri nelerdir?

Kızlık zarı dikimi bekâretini kaybeden daha doğrusu kızlık zarı bozulan kadınların operasyon yapıldıktan sonraki ilk cinsel ilişkilerinde kızlık zarı kanamasını amaçlayan cerrahi operasyonlardır. İlk ilişkide kanama hedeflendiğinden dolayı operasyonun alanında uzman kişiler tarafından doğru yöntemle yapılması gerekmektedir. Bu sebeple kadınlar tarafından bize iletilen soru kızlık zarı dikimi kesin tutar mı olmaktadır. Kızlık zarı diktirmek isteyen kadınların en çok merak ettiği konulardan bazıları ise; kızlık zarı dikimi acıyor mu, kızlık zarı dikimi ne kadar sürer, kızlık zarı dikimi sonrası ve kızlık zarı dikimi fiyatları olmaktadır. Operasyonun başarılı olup olmaması hayati önem arz ettiğinden kızlık zarı dikimi konusunda endişe ederek İstanbul’da kızlık zarı dikimi konusunda doğru yeri arayan kadınları anlıyor, hastanemize başvuran kişilere en uygun kızlık zarı dikimi yöntemlerini öneriyoruz.

Kızlık zarı dikimi operasyonları doğru zaman, doğru yöntem ve doğru kişi tarafından yapıldığında yüksek başarı oranına sahip operasyonlardır. Kızlık zarı dikimi çeşitleri geçici ve kalıcı olmak üzere ikiye ayrılan operasyonlardır. Evliliğin veya ilk cinsel ilişkinin gerçekleşeceği zamana göre bu yöntemlerden biri tercih edilmektedir.

Geçici kızlık zarı dikimi: evlilik veya ilk cinsel ilişkiye bir haftadan daha az zaman kaldığı durumlarda uygulanan vajina duvarının dikişler yardımı ile birleştirilmesi ve ilk cinsel ilişkide dikişlerin yırtılması ile kızlık zarı kanamasını taklit etmesini amaçlayan kızlık zarı dikimi çeşididir. Geçici kızlık zarı dikiminde ilk cinsel ilişkinin belirlenen zaman aralığında gerçekleşmesi gerekmektedir. İlişki gerçekleşmediği takdirde dikişler kendiliğinden açılabilmektedir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi: evlilik veya ilk cinsel ilişkiye bir ay ve daha fazla zaman kaldığı durumlarda uygulanan bozulan kızlık zarı yerine yapay bir kızlık zarı oluşturulması ve normal yerine dikilmesini amaçlayan kızlık zarı dikimi çeşididir. Günümüzde kızlık zarı dikimi yapan hastaneler ve kızlık zarı dikimi yapan doktorlar tarafından en çok uygulanmakta olan kızlık zarı dikimi çeşidi kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemidir. Kalıcı kızlık zarı dikimine flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi de denilmektedir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında kızlık zarı onarımı imkanı sunmaktayız. Kızlık zarı, kızlık zarı dikimi, kızlık zarı dikimi yöntemleri ve kızlık zarı dikimi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Kızlık zarı ve kızlık zarı dikimi hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar