Kızlık zarı rekonstrüksiyonu veya kızlık zarı onarımı olarak da bilinen himenoplasti, kızlık zarının yeniden yapılandırılmasını veya oluşturulması şeklinde tanımlanabilecek cerrahi bir prosedürdür. Kızlık zarı genel olarak cinsel ilişki ile birlikte ortadan kalkabilir. Ancak bu her zaman bu şekilde olmaz. Kişinin geçirdiği bir ağır kaza sonrasında da kızlık zarının ortadan kalktığı bilinmektedir. Dolayısıyla kişiler hangi nedenle olursa olsun zaman zaman kızlık zarı dikimi konusunda uzman jinekologlara başvurmaktadır.

Kızlık zarı, vajinal açıklığı kısmen kapatan ince bir zardır ve fiziksel aktivite, tampon kullanımı ya da cinsel ilişki nedeniyle yırtılabilir ya da gerilebilir. Himenoplasti tartışmalı bir prosedür olsa da, genellikle kültürel veya dini nedenlerle yapılır. Çünkü kapalı toplum yapısına sahip bir kültürde yaşayan kişi kızlık zarının olmaması ile farklı bir sosyal statüde değerlendirilebilmekte ve bu da kişinin özgüvenini ciddi anlamda zedelemektedir.

Prosedür tıbbi olarak gereksiz ve riskler taşıdığından, kadınlar toplumsal beklentilere uymak için himenoplasti yaptırmak için baskı hissetmemelidir. Bu noktada bir baskı oluşursa doktorlar bu işlemi yapmaktan kaçınabilir.

Himenoplasti, dikiş veya doku greftlerinin kullanımı da dahil olmak üzere çeşitli teknikler kullanılarak gerçekleştirilebilir. Prosedür genellikle lokal anestezi altında yapılır ve iyileşme süresi nispeten hızlıdır. Bununla birlikte, himenoplastinin tıbbi olarak gereksiz bir prosedür olduğunu ve kanama, enfeksiyon ve yara izi dahil olmak üzere herhangi bir cerrahi prosedürle aynı riskleri taşıdığını unutmamak gerekiyor.

Kızlık zarı kaç ilişkiden sonra dikilmez?

Kızlık zarı dikimi ile ilişkiye girmek arasında doğrudan bir bağlantı bulunmamaktadır. Dolayısıyla kişinin kaç kişi ile ilişkiye girdiği doktoru ve bu işlemi gerçekleştirecek kişiyi ilgilendirmez. Bu noktada zar dikimi için gelen kişiye hangi yöntem ile yardımcı olunacağı sorulur ve buna göre bir adım atılır. Bu noktada kişiye kalıcı veya geçici kızlık zarı dikimi yapılır. Kalıcı kızlık zarı, kişinin bir daha ilişkiye girdiği zaman ortadan kaybolurken, geçici kızlık zarı ise bir hafta ile 10 gün içerisinde kendiliğinden ortadan kalkar.

Kızlık zarı dikimi kaç defa yapılabilir?

Bireysel koşullara ve cerrahın takdirine bağlı olduğundan, himenoplastinin kaç kez uygulanabileceği konusunda belirlenmiş bir sınır yoktur. Dolayısıyla bir kişi birden fazla kez kızlık zarı dikimi yaptırabilir.

Bununla birlikte, himenoplastinin kanama, enfeksiyon ve yara izi dahil olmak üzere diğer tüm cerrahi prosedürlerle aynı riskleri taşıyan bir cerrahi prosedür olduğunu akılda tutmak önemlidir. Kızlık zarı dikimi için doktorunuza çekinmeden danışabilir ve bu konu ile ilgili olarak bilgi alabilirsiniz.

Kızlık zarı yıllar sonra dikilebilir mi?

Kızlık zarı dikimi yıllar sonra yaptırılabilen bir işlemdir. Bu işlemin herhangi bir zamanı bulunmamaktadır. Bugün birçok kadının aklında var olan bu soruyu hem istediği uzman jinekoloğa sorabilir hem de internet dünyasından öğrenebilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar