Toplumumuzda kadınların evlilik öncesi yaşadığı kızlık zarı problemi hakkında bu soruna çözüm için web sitemizde birçok içerik bulunmaktadır. Daha önce de kızlık zarı hakkında bilgiler paylaşmıştık. Bu yazımızda kızlık zarı hakkında en çok merak edilenler ve kızlık zarı hakkında sıkça sorulan sorular hakkında bilgiler vereceğiz. Kızlık zarının ne olduğu hakkında bilgi almak için kızlık zarı nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Kızlık zarı hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Kızlık zarı konusu toplumumuzda resmen bir tabu haline gelmiştir. Önemsenen ama konuşulmayan kızlık zarı hakkında bilgi almak isteyen kadınlar için bu yazımızda kızlık zarı hakkında en çok merak edilenlere cevaplar vereceğiz.

Kızlık zarı bozulması nedir?

Halk ağzında kızlık zarı patlaması, kızlık zarı yırtılması, kızlık zarı delinmesi gibi yanlış terimler ile bilinen kızlık zarı bozulması kadınların ilk gece korkusu yaşamasına neden olmaktadır. Kızlık zarı çeşitlerinin birçoğu ilk ilişki sırasında kolayca açılarak hafif bir kanama ile bozulmaktadır.

Esnek kızlık zarı nedir?

İmperfore kızlık zarı (kızlık zarının hiç oluşmayarak vajina girişinin kapalı olması durumu) hariç kızlık zarları esnek bir yapıdadır. Kızlık zarı ortasındaki deliğin görece büyük olması ile ilk ilişki sırasında kanama olmamasından dolayı esnek kızlık zarı olarak adlandırılmaktadır. Esnek kızlık zarı olarak tabir edilen bu kızlık zarı türü, ilişkide kanamasa bile doğumla birlikte bozulmaktadır.

Mastürbasyonla kızlık zarı bozulur mu?

Klitorisin uyarılması ile yapılan mastürbasyonlarla kızlık zarı bozulması durumu söz konusu değildir. Vajina içerisine parmak veya cisimlerin sokulması durumunda kızlık zarı bozulabilir. Bu konu ile ilgili en çok sorulanlardan biri de sürtünme ile ilişkide kızlık zarı bozulur mu olmaktadır. Aynı şekilde vajina içerisine giriş olmadığı için kızlık zarı bozulmaz.

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı?

Sürtünme ile ilişki konusunda merak edilenlerden biri de kızlık zarı bozulmadan ve vajina içerisine penis girişi olmadan hamile kalma durumudur. Kızlık zarı adet kanamasının gerçekleşebilmesi için delikli bir yapıya sahiptir. Vajina dışındaki spermlerin kızlık zarını aşarak rahime ulaşması düşük bir ihtimal olsa da mümkündür.

Bozulmuş kızlık zarı kendiliğinden düzelir mi?

Bozulmuş kızlık zarının tıbbi bir müdahale olmadan eski haline dönmesi mümkün değildir. Kızlık zarı dikimi yapan hastaneler tarafından geçici veya kalıcı yolla kızlık zarı onarımı yapılması gerekmektedir. Geçici kızlık zarı dikimi ve kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemleri hakkında daha önceki yazılarımızda bilgi vermiştik. Kızlık zarı dikimi yöntemleri hakkında bilgi almak için ilgili geçici kızlık zarı dikimi nedir ve kalıcı kızlık zarı dikimi nedir yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Kızlık zarı dikildiği anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikimi yaptıranlar veya yaptırmayı düşünenlerin en çok merak ettiği konu kızlık zarı dikildikten sonra anlaşılıp anlaşılamayacağıdır. Kızlık zarı dikimi yapıldığı ilişki gerçekleşmeden önce jinekologlar tarafından anlaşılabilir. Ancak kişinin kendisi ve eşi tarafından anlaşılamaz. İlişki gerçekleştikten sonra anlaşılması çok zordur.

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır?

Kadınların bakire olduğunu belirten bir gösterge olarak bilinen kızlık zarı; çoğu toplumda çok önemsenen bir konudur. Kızlık zarı; vajinanın girişinde yer alan bir doku olup darbe aldığı zaman bozulan bir yapıdır. Pek çok kadın tarafından kızlık zarının ne gibi durumlarda bozulup bozulmadığı merak konusu olmaktadır ve bu konuda çokça araştırma yoluna gitmektedirler. Kızlık zarının bozulup bozulmadığına dair birtakım belirtiler mevcuttur. Kızlık zarı; penis, dilatör ve parmak girmesi sonucu bozulabilen mastürbasyon gibi küçük darbelerle bozulmayan bir yapıdır ve bozulduğunda yani delindiğinde kanama meydana gelmektedir. Kızlık zarının bozulup bozulmadığı fiziki muayene ile belirlenmektedir ve hasta muayene sırasında herhangi bir ağrı hissetmez. Kızlık zarının bozulup bozulmadığının anlaşılması için üzerinden çok fazla zaman geçmemesi gerekir aksi takdirde 15 günden fazla olursa bozulup bozulmadığı anlaşılmaz.

Kızlık zarı iki defa dikilir mi?

Kızlık zarının çeşitli sebeplerden dolayı bozulması sonucu kadınlar kızlık zarı dikimi işlemine başvurmaktadır. Günümüzde kızlık zarı dikimi kalıcı kızlık zarı dikimi ve geçici kızlık zarı dikimi olmak üzere iki şekilde uygulanmaktadır. Flep yöntemi ve mikro cerrahi yöntemleri, kızlık zarı dikimi adına uygulanan yöntemlerdir. Kızlık zarı dikimi yaptıran kişiler tarafından kaç kez dikildiği merak konusu olup sıkça araştırılmaktadır. Bekaret zarı dikimi olarak da bilinen kızlık zarı dikimi kişide defalarca kez uygulanabilen bir işlemdir.

Kızlık zarı dikildiği belli olur mu?

Kızlık zarı dikimi yaptıran kişilerin en çok düşündüğü ve şüpheye düştüğü konu dikimin anlaşılıp anlaşılmayacağıdır. Bekaret zarı dikimi uzman olmayan kişiler tarafından anlaşılacak bir durum olmayıp ilişki öncesi yapılacak olan doktor muayenesi tarafından anlaşılabilen bir durumdur.

Kızlık zarı dikimi ne kadar süre dayanır?

Kızlık zarı dikiminin dayanıklılık süresi yapılacak olan dikim çeşidine göre farklılık göstermektedir. Geçici kızlık zarı dikimi anlaşılmayan, gizli dikişlerle yapılan bir işlem olup gerdek gecesine bir hafta kala yapılmaktadır. Uzun süre dayanaklılığı olmayıp dikim 7-10 içinde yok olmaktadır ve kızlık zarı eski haline dönmektedir. Kalıcı kızlık zarı dikimi ise ömür boyu dayanmakta, uygulamada flep yöntemi kullanılmaktadır. Kalıcı kızlık zarı dikimi yarım saat gibi bir sürede tamamlanmakta ve iyileşmesi 2 ayı bulmaktadır. Hastalara bu süreç içerisinde cinsel ilişkiden uzak durulması söylenmektedir. Tamamen iyileşme sağlandığında kızlık zarı cinsel ilişki sırasında kanamaktadır.

Kızlık zarı muayenesi için hangi doktora gidilir?

Kızlık zarı muayenesi, eğer kişi kızlık zarı hakkında fikir sahibi olmak istiyor ise yapılan bir muayene olup zorla götürülmesi yasal olmayan bir durumdur. Bekaret zarı kontrolü; tecavüz durumu haricinde herhangi bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına yaptırılabilir.

Kızlık zarı dikimi hangi hastanelerde yapılır?

Kızlık zarı dikimi zorunlu sebeplerden dolayı yapılıyorsa kamu hastanelerinde yapılabilmekte, kişi isteği üzerine ise kızlık zarı dikimi yapan özel hastanelerde yapılmaktadır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman hekim kadromuz ile hijyenik hastane ortamında kızlık zarı dikimi imkanı sunmaktayız. Kızlık zarı dikimi ve kızlık zarı dikimi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Sorularınız ve randevu için telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar