Kızlık zarı dikimi nasıl ve ne zaman yapılır?

Kızlık zarı vajina girişinin birkaç cm içinde bulunan kılcal damarlardan oluşan bir yapıdır. Birçok toplumda bekâret ile eş anlamlı olarak düşünülen kızlık zarının yırtılmış olması evlilik ve ilişkilerde bazı sorunlar yaratabilmektedir. Bu sebeple kadınlar evlilik öncesinde kızlık zarı ile ilgili bir şüphesi olması durumunda kızlık zarı muayenesi için sağlık kuruluşlarına başvurarak kızlık zarı dikimi yolunu tercih edebilmektedir. Bu yazımızda kızlık zarı dikimi nasıl yapılır, kızlık zarı dikimi ne zaman yapılır, kızlık zarı dikimi nerede yapılır ve kızlık zarı fiyatları hakkında bilgiler vereceğiz. Kızlık zarının ne olduğu hakkında bilgi almak için kızlık zarı nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

Kızlık zarı dikimi için birçok operasyon yöntemi uzun yıllardır başarı ile uygulanmaktadır. Evliliğin zamanına göre geçici ve kalıcı kızlık zarı onarımı yöntemleri tercih edilebilmektedir. Kızlık zarı dikimi yöntemleri ve operasyonun nasıl yapıldığı hakkında bilgi almak için kızlık zarı onarımı nasıl yapılır yazımızı okuyabilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi ne zaman yapılır?

Kızlık zarı dikimi zamanı evliliğin gerçekleşeceği zamana göre yapılmaktadır. Kısa sürece gerçekleşecek ilk ilişki veya evlilik söz konusu ise geçici kızlık zarı dikimi, bir aydan uzun süre sonra gerçekleşecek evliliklerde kalıcı kızlık zarı dikimi tercih edilmektedir. Operasyon zamanı olarak adet sonrası gün tercih edilmekte, diğer ay âdetin bittiği gün kontrol muayenesi önerilmektedir. Evlilik zamanlamasına göre yapılan geçici kızlık zarı dikimi uygulamaları hakkında bilgi almak için geçici kızlık zarı dikimi nedir yazımızı, kalıcı kızlık zarı dikimi uygulamaları için kalıcı kızlık zarı dikimi nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi nerede yapılır?

Kızlık zarı dikimi alanında uzman doktorlar tarafından hijyenik hastane ortamında yapılmalıdır. Alanında uzman doktor kadrosuna sahip kızlık zarı dikimi yapan hastaneler tarafından yapılan kızlık zarı onarımı operasyonları ile yüksek başarı şansı yakalanabilmektedir. Kızlık zarı dikimi için hem sağlık, hem de operasyonun başarısı için merdiven altı yerler tercih edilmemelidir.

Kızlık zarı dikimi fiyatları ne kadar?

Hastanemize telefon yoluyla başvuran hastalarımız ve kişilerin internet aramaları göz önünde bulundurularak en çok merak edilenlerden konulardan biri kızlık zarı dikimi fiyatları olmaktadır. Kızlık zarı dikimi fiyatı yapılacak kızlık zarı muayenesi sonrasında yapılacak operasyon türüne ve uygulanacak anestezi metoduna göre belirlenebilmektedir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında kızlık zarı dikimi imkanı sunmaktayız. Kızlık zarı, kızlık zarı dikimi operasyonları ve kızlık zarı dikimi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Kızlık zarı hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar