Himenoplasti nedir?

Himenoplasti cinsel ilişki veya vajinal bölgeye alınan fiziksel bir darbe sonucu zarar gören kızlık zarının onarılmasını amaçlayan cerrahi bir operasyondur. Kızlık zarı dikimi, kızlık zarı onarımı veya bekâret tamiri isimleri ile de bilinmektedir. Bu yazımızda himenoplasti nedir, himenoplasti nasıl yapılır, himenoplasti nerede yapılır, himenoplasti iyileşme süreci ne kadar sürer, himenoplasti kesin sonuç verir mi ve himenoplasti fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Himenoplasti nasıl yapılır?

Himenoplasti yalnızca kızlık zarı dikimi olarak düşünülmemelidir. Kızlık zarının birçok çeşidi bulunmaktadır. Kızlık zarının hiç olmaması veya tamamen kapalı olması gibi durumlar görülebilmektedir. Bu amaçla yapılan operasyonların genel adına himenoplasti denilmektedir. Kızlık zarı çeşitleri hakkında bilgi almak için kızlık zarı çeşitleri nelerdir yazımızı okuyabilirsiniz. Kızlık zarı dikimi için kullanılan yöntemler ise geçici kızlık zarı dikimi, kalıcı kızlık zarı dikimi ve flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi olarak bilinmektedir. Geçici kızlık zarı dikiminde vajina duvarı birbirine dikilmekte, kalıcı kızlık zarı dikiminde ise doğal kızlık zarının yerine bir doku oluşturulmaktadır. Himenoplasti operasyonlarının nasıl yapıldığı ile ilgili bilgi için geçici kızlık zarı dikimi nasıl yapılır ve kalıcı kızlık zarı dikimi nasıl yapılır yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Himenoplasti nerede yapılır?

Himenoplasti kızlık zarı dikimi yapan hastanelerde kadın hastalıkları ve doğum bölümlerinde yapılmaktadır. Başarılı bir operasyon ve minimum risk için steril hastane koşulları ve alanında uzman doktorlar tercih edilmelidir.

Himenoplasti iyileşme süreci ne kadar sürer?

Himenoplasti sonrasında hasta aynı gün normal yaşantısına dönebilmektedir. Operasyon sonrası kendisine dikkat etmesi gereken konularda bilgi verilmekte ve iyileşme süreci sonrası kontrol muayenesi önerilmektedir. Himenoplasti sonrasında dikkat etmeniz gerekenler ve himenoplasti sonrası ilk cinsel ilişki hakkında bilgi almak için himenoplasti iyileşme süresi yazımızı okuyabilirsiniz.

Himenoplasti kesin sonuç verir mi?

Himenoplasti operasyonları maksimum gizlilik ile icra edilen ve tek başarı şansı olan operasyonlardır. Himenoplasti yaptırmayı düşünen kadınların bu konuda endişeleri bulunmaktadır. Himenoplasti kesin sonuç verir mi, himenoplasti yaptıranların yorumları, himenoplasti kesin tutar mı gibi endişeleri olan kişiler kızlık zarı tutmayabilir mi yazımızı okuyabilirler.

Himenoplasti fiyatları ne kadar?

Himenoplasti operasyonları birçok teknik ile genel veya lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Operasyon metotları, anestezi türü ve kişinin tıbbi durumu bilinmeden ortalama himenoplasti fiyatı verilmesi mümkün olmamaktadır. Himenoplasti fiyatları için kızlık zarı dikimi yapan hastanelerde yapılacak kızlık zarı muayenesi yapılmakta, yapılacak operasyon netlik kazandığında himenoplasti fiyatı verilebilmektedir. Himenoplasti fiyatlarının neye göre belirlendiği hakkında ayrıntılı bilgi almak için kızlık zarı dikimi fiyatları hangi kriterlere göre belirlenir yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında himenoplasti imkanı sunmaktayız. Himenoplasti ve himenoplasti fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Himenoplasti hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar