Kızlık zarı dikimi nedir?

Kızlık zarı coğrafyamızda bekaret ve namus göstergesi olarak tanımlanmakta, ilk ilişkide kanama beklenmekte ve kızlık zarı kadınlar için bir takım sosyal zorluklar oluşturmaktadır. Kızlık zarı zarar görmüş kadınlar evlilik öncesi bu tip zorluklarla karşılaşmamak için kızlık zarı onarımı yolunu seçmektedir. Kızlık zarı hakkında ayrıntılı bilgi için kızlık zarı nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda kızlık zarı dikimi nedir, kızlık zarı dikimi nasıl yapılır, geçici kızlık zarı onarımı nedir, kalıcı kızlık zarı onarımı nedir hakkında bilgiler vereceğiz. Kızlık zarı dikimi, tıpta hymenoplasti adı ile bilinen cinsel ilişki, çeşitli fiziksel travmalar veya mastürbasyon ile yırtılan kızlık zarının onarımı operasyonudur. Kızlık zarı dikimi sonrası ilk cinsel ilişkide kanama olması için yapılır.

Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

Kızlık zarı dikimi için geçici ve kalıcı olmak üzere iki ana metot uygulanmaktadır. Geçici kızlık zarı dikimi ile bozulmuş kızlık zarı dikiş ile onarılmaktadır. Geçici kızlık zarı dikiminde operasyon ilişkiden üç ila beş gün öncesinde yapılmalıdır. Kalıcı kızlık zarı dikimi ile vajina girişi daraltılarak fleb operasyonu veya mikro cerrahi yöntemi ile kızlık zarı onarımı yapılmaktadır. Kalıcı kızlık zarı onarımında ilişkinin ne zaman gerçekleşeceğinin önemi yoktur.

Kızlık zarı dikiminde cinsel ilişki sayısı önemli mi?

Kızlık zarı dikimi operasyonunun başarılı olması için cinsel ilişki sayısının önemi yoktur. Cinsel ilişki sayısı ile kızlık zarı onarımının başarısı arasındaki ilişki şehir efsanesidir. Düşük yapan, kürtaj olan hastalara dahi kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir. Cinsel ilişki sayısından bağımsız olarak hastanemizde kızlık zarı onarımı operasyonları başarı ile uygulanmaktadır.

Kızlık zarı dikiminde ağrı / acı olur mu?

Kızlık zarı onarımı lokal veya genel anestezi ile yapılabilmektedir. Her iki operasyon çeşidinde de acı, ağrı hissedilmez. Operasyon sonrasında dikişlerden dolayı çok az ağrı olabileceği için doktorunuz size kısa süre için ağrı kesici ilaçlar reçete edebilir.

Kızlık zarı dikimi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kızlık zarı dikimi sonrasında doktorunuz size yapılan operasyona göre kullanmanız için ağrı kesici, antibiyotik veya gerekli başka bir ilaç reçete edebilir. Reçete edilen ilaçların kullanımına özen gösterilmelidir. Kızlık zarı dikimi sonrasında genital hijyene dikkat edilmeli, ani hareketlerden kaçınılmalı, dikişler iyileşene kadar dar kıyafetler giyilmemelidir. Kızlık zarı onarımı sonrasında kontrol muayenesi aksatılmamalıdır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde uzman doktorlar ile hastane ortamında kızlık zarı dikimi operasyonları başarı ile yapılmaktadır. Kızlık zarı dikimi fiyatları hakkında bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum polikliniğinde bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar