Kızlık zarı dikimi nedir?

Kızlık zarı coğrafyamızda bekaret ve namus göstergesi olarak tanımlanmakta, ilk ilişkide kanama beklenmekte ve kızlık zarı kadınlar için bir takım sosyal zorluklar oluşturmaktadır. Kızlık zarı zarar görmüş kadınlar evlilik öncesi bu tip zorluklarla karşılaşmamak için kızlık zarı onarımı yolunu seçmektedir. Kızlık zarı hakkında ayrıntılı bilgi için kızlık zarı nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda kızlık zarı dikimi nedir, kızlık zarı dikimi nasıl yapılır, geçici kızlık zarı onarımı nedir, kalıcı kızlık zarı onarımı nedir hakkında bilgiler vereceğiz. Kızlık zarı dikimi, tıpta hymenoplasti adı ile bilinen cinsel ilişki, çeşitli fiziksel travmalar veya mastürbasyon ile yırtılan kızlık zarının onarımı operasyonudur. Kızlık zarı dikimi sonrası ilk cinsel ilişkide kanama olması için yapılır.

Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

Kızlık zarı dikimi için geçici ve kalıcı olmak üzere iki ana metot uygulanmaktadır. Geçici kızlık zarı dikimi ile bozulmuş kızlık zarı dikiş ile onarılmaktadır. Geçici kızlık zarı dikiminde operasyon ilişkiden üç ila beş gün öncesinde yapılmalıdır. Kalıcı kızlık zarı dikimi ile vajina girişi daraltılarak fleb operasyonu veya mikro cerrahi yöntemi ile kızlık zarı onarımı yapılmaktadır. Kalıcı kızlık zarı onarımında ilişkinin ne zaman gerçekleşeceğinin önemi yoktur.

Kızlık zarı dikiminde cinsel ilişki sayısı önemli mi?

Kızlık zarı dikimi operasyonunun başarılı olması için cinsel ilişki sayısının önemi yoktur. Cinsel ilişki sayısı ile kızlık zarı onarımının başarısı arasındaki ilişki şehir efsanesidir. Düşük yapan, kürtaj olan hastalara dahi kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir. Cinsel ilişki sayısından bağımsız olarak hastanemizde kızlık zarı onarımı operasyonları başarı ile uygulanmaktadır.

Kızlık zarı dikiminde ağrı / acı olur mu?

Kızlık zarı onarımı lokal veya genel anestezi ile yapılabilmektedir. Her iki operasyon çeşidinde de acı, ağrı hissedilmez. Operasyon sonrasında dikişlerden dolayı çok az ağrı olabileceği için doktorunuz size kısa süre için ağrı kesici ilaçlar reçete edebilir.

Kızlık zarı dikimi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kızlık zarı dikimi sonrasında doktorunuz size yapılan operasyona göre kullanmanız için ağrı kesici, antibiyotik veya gerekli başka bir ilaç reçete edebilir. Reçete edilen ilaçların kullanımına özen gösterilmelidir. Kızlık zarı dikimi sonrasında genital hijyene dikkat edilmeli, ani hareketlerden kaçınılmalı, dikişler iyileşene kadar dar kıyafetler giyilmemelidir. Kızlık zarı onarımı sonrasında kontrol muayenesi aksatılmamalıdır.

Kızlık zarı dikimi, özellikle kapalı toplum yapısına sahip ülkelerde son derece popüler uygulamalardan birisidir. Herhangi bir nedenle bozulan kızlık zarının uzman hekim tarafından yeniden onarılması ve işlevsel hale getirilmesine kızlık zarı dikimi adı verilir.

Kızlık Zarı, vajinanın girişinde bulunan ve birçok toplumda kızlık ve bekaret sembolü olarak kabul edilen bir doku tabakasıdır. Birçok toplumda bu halen daha tabu olarak kabul edildiği için kadınların evlilik öncesinde bu işlemi yaptırdıkları biliniyor.

Kızlık zarının ortadan kalması durumu sanıldığı üzere yalnızca cinsel birliktelikle ortadan kalkmaz. Zaman zaman kaza veya istenmeyen bir olayda da kızlık zarının bozulması söz konusu olabilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Kimler İçin Uygundur?

Kızlık zarı dikimi işlevini yitirmiş bir zara sahip olan hemen her kadın yaptırabilir. Evlenme durumu olan kadınların ise durumu daha acil olarak görülür. Bu noktada doktor evlilik zamanına göre bir işlem uygulayarak kalıcı veya geçici kızlık zarı işlemi uygulayabilir.

Kızlık Zarı Dikiminin Yöntemleri

Kızlık zarı dikiminde birçok yöntem kullanılmaktadır. En çok kullanılanlar arasında flep yöntemi gelir. Bu yöntemde kişinin vajinasının alt dokusuna direkt olarak müdahale edilir. Burada kızlık zarının yeninden oluşturulması söz konusudur.

Bunun yanı sıra kızlık zarının geçici ve kalıcı olması konusunda da yöntemler izlenmektedir. Bu tamamen kişilerin durumlarına ve tercihlerine bırakılmış bir durumdur.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Geçici kızlık zarı dikimi kişinin tercihleri doğrultusunda yapılmaktadır. Kişinin evlenme durumu varsa ve yakın zamanlardaysa geçici yöntem yapılabilir. Ancak kişinin 7 gün içerisinde yeniden cinsel birliktelik yaşamaması halinde kızlık zarı kendiliğinde bozulacak ve eski halini alacaktır. Bu noktada kişi yakın zamanda birliktelik yaşayacaksa bu yöntem tercih edilebilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikimi ise kişilerin yeniden cinsel birliktelik yaşaması durumunda ortadan kalkacak şekilde gerçekleştirilen operasyondur. Kalıcı kızlık zarı genel olarak evlilik tarihi belli olmayan ve kısa süre içerisinde yeniden cinsel birliktelik yaşamayacak kişilere önerilmektedir. Bu sayede kişi ne zaman ilişki yaşarsa kızlık zarı ortadan kalkar.

Mikrocerrahi ile Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikiminde son dönemlerde geliştirilen tedavilerden birisi olan mikrocerrahi zarın ortadan kalkması sonrasında iki ucun bir araya getirilmesi ile birlikte yeniden dikilmesi prosedürü olarak bilinmektedir. Kadınlar ve uzman hekimler tarafından son dönemlerde sıkça tercih edildiği biliniyor.

Kızlık Zarı Dikimi Süreci

Kızlık zarı dikimi belirli bir süreç içerisinde yapılmaktadır. Dolayısıyla cerrah yapacağı işlemi kapsamlı bir şekilde planlamakta ve buna göre işlem gerçekleştirmektedir.

Ön Değerlendirme

Ön değerlendirme sürecinde kişinin durumu göz önünde bulundurulur. Bu aşamada kişi muayene edilir ve uygulanacak yöntemin kesinleştirilmesi söz konusu olur.

Operasyon

Operasyon sürecinde kişinin kızlık zarı dikimi seçilen yönteme göre gerçekleştirilir ve hasta taburcu edilir.

İyileşme Süreci

İyileşme süreci hastanın kendisine dikkat etmesi gereken dönemidir. Burada kişinin sağlıklı bir süreç geçirmesi operasyonun başarısı için önemlidir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde uzman doktorlar ile hastane ortamında kızlık zarı dikimi operasyonları başarı ile yapılmaktadır. Kızlık zarı dikimi fiyatları hakkında bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum polikliniğinde bulabilirsiniz.

.

Kızlık zarı dikimi nedir?

Bu yazımızda kızlık zarı dikimi nedir, kızlık zarı dikimi nasıl yapılır, geçici kızlık zarı onarımı nedir, kalıcı kızlık zarı onarımı nedir hakkında bilgiler vereceğiz. Kızlık zarı dikimi, tıpta hymenoplasti adı ile bilinen cinsel ilişki, çeşitli fiziksel travmalar veya mastürbasyon ile yırtılan kızlık zarının onarımı operasyonudur.

Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

Kızlık zarı dikimi için geçici ve kalıcı olmak üzere iki ana metot uygulanmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Kimler İçin Uygundur?

Kızlık zarı dikimi işlevini yitirmiş bir zara sahip olan hemen her kadın yaptırabilir. Evlenme durumu olan kadınların ise durumu daha acil olarak görülür. Bu noktada doktor evlilik zamanına göre bir işlem uygulayarak kalıcı veya geçici kızlık zarı işlemi uygulayabilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Op. Dr. Nuri Demirkaya
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : 10.10.2023

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.