İdrar kaçırma genellikle yaşlılık dönemlerinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ancak bazı kişilerde yaşlılık öncesinde de görüldüğü olur. Dolayısıyla bu konuda bir önlem almak gerektiğini düşünebilir, bunun için doktora gitmek isteyebilirsiniz.

İdrar kaçırma toplumda kişileri küçük düşürecek bir rahatsızlık olarak görülür. Kişi bu rahatsızlığı sebebiyle kolay kolay kalabalıklara karışamaz ve sosyalleşmekte sorun yaşar. İdrar kaçırma çoğunlukla kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Kadın hastalıklarına bağlı olarak gelişen bu rahatsızlık genellikle çok doğum yapan kişilerde görülüyor.

İdrar kaçırma sorunu ile karşı karşıya olan kişiler doktora başvurduğunda sistometri adı verilen bir test yapılmaktadır.

Sistometri testi nedir?

Sistometri testi, idrarın dolduğu mesanenin içerisinde ölçüm yapıldığı bir araştırmadır. Mesane içerisine girmiş olan idrar miktarını ölçer. Bu rakam mesane basıncı ve mesanenizin ne kadar dolu olduğu konusunda net fikirler verir. Doktor testin sonuçlarına göre birkaç veri elde eder ve buna göre tedavi yöntemlerini de belirler. Bu veriler arasında mesanenin genişliği, idrar yoluna ait kas fonksiyonları, mekanik ve sinirlerin tepkisi yer almaktadır.

Sistometri testi nasıl yapılır?

Sistometri testi mesane içerisine sıvı verilerek yapılır. Bu sırada mesanenizin suyu içeride tutma ve en sonunda dışarı itme yeteneği ölçülür. Bu sayede neden idrar kaçırdığınız ile ilgili bazı bulgular elde edilir. Sıvıya ek olarak ilaca tepki verme sürenizin veya tepki verip vermediği ile alakalı olarak ilaç da verilebilir. Mesanenin sıvı ile doldurulduğu zaman içerisindeki basıncı ölçmek için rektuma küçük bir tüp yerleştirilebilir.

Sistometri testi sonucu ne zaman çıkar?

Sistometri sonucu için ek bekleme süresi yoktur. Test hemen sonra çıkar. Bunun sonucunda hasta ve doktor ile paylaşılarak gerekli tedavi için süreç başlar.

Sistometri testi kimlere yapılır?

Sistometri testi mesane sorunları yaşayan, böbreğe geri kaçak problemi olan, mesanenin boşaltılmasında zorluk yaşayan ve idrar kaçırma sorunu ile uğraşan kişilere yapılmaktadır. Buna ek olarak idrar yolu enfeksiyonlarını sık sık yaşayan ve bu durumu kronikleşmiş kişilere de test yapılmaktadır.

Sistometri testi hangi hastanelerde yapılır?

Sistometri testi hem devlet hastanelerinde hem de özel sağlık komplekslerinde yapılır. Kişilerin bu noktada yaşadığı problemler sonucunda doktorlar bu testin yapılması konusunda tavsiye verir. Dolayısıyla bu testi istediğiniz yerde yaptırma şansına sahipsiniz.

Sistometri testi fiyatları ne kadar?

Sistometri testi fiyatları yapılan sağlık kompleksine göre değişiklik göstermektedir. Bu noktada özel hastanede bu testi yaptıracaksanız mutlaka fiyat bilgisi almanız gerekmektedir.

Sistometri testi ile hangi hastalıklar teşhis edilir?

Sistometri testi ile birlikte ürodinamik her hastalık teşhis edilebilir. Bunların başında idrar kaçırma gelir. Mesane içi sorunlar, bölgedeki sinirlerin tepkileri de sistometri ile birlikte ölçülür. İdrar kaçırma kadar tehlikeli olan mesaneyi boşaltma sorunu da bu testin ana konusu olabilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  İdrar Kaçırma Tedavisi

  İdrar kaçırma günümüzde özellikle kadınların en sık karşılaştığı problemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar doğurganlık çağındaki kadınların %20-46’sının, menopozdaki kadınların ise %40-69’unun idrar kaçırma problemiyle mücadele ettiklerini göstermektedir. Ani olarak karın içi basıncını arttıracak aksırma, öksürme, ıkınma gibi durumlarda mesaneden idrar kaçağı şeklinde ortaya çıkan bu şikayet, idrar geldikten sonra tuvalete yetişememe şeklinde de görülebilmektedir. İdrar kaçırma şikayeti olan kadınlar genellikler bu sorunu ped kullanmak, evden çıkmamak gibi yöntemlerle kendi kendilerine çözmeye çalışmaktadır. Ancak fiziksel rahatsızlıkların yanında psikolojik sorunlara da sebep olabilen idrar kaçırma problemi, kolaylıkla tedavi edilebiliyor. İdrarın böbreklerden süzüldükten sonra biriktirildiği organ olan mesane ve idrarı mesaneden vücut dışına taşıyan üretra, pelvis- leğen kemiği- boşluğu içinde bulunmaktadır.

  Bu organlar ise pelvis boşluğunu alt kısımdan destekleyen kaslar tarafından sabit tutulmaktadır. Bu kaslardaki gevşeme ve zayıflamalar, idrar tutmada güçlük çekilmesine ve idrar kaçırmaya sebep olabilir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar