Vajina daraltma nedir? Nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?

Kadın cinsel organının başlangıç noktası olan rahim ağzına kadar normal şartlarda yedi – on cm uzunlukta boş silindir şeklindeki yapıya vajina denilmektedir. Vajina cinsel ilişki sırasında temas kurulan, çiftlerin ilişki sırasındaki haz almalarını sağlayan organ olması sebebiyle günümüzdeki modern tıp imkânları geliştikçe genital estetik operasyonları kadınlar tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Kadınlarda normal doğum, sık cinsel ilişki,  yaşın ilerlemesi ve genetik sebeplerle vajinada genişleme olabilmektedir. Bu sebeple vajinal estetik operasyonlarından en çok tercih edileni vajina daraltma operasyonları olmaktadır. Bu yazımızda vajina daraltma nedir, vajina daraltma neden yapılır, vajina daraltma yöntemleri nelerdir, vajina daraltma nasıl yapılır ve vajinaVajina Estetiği daraltmanın avantajları nelerdir konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Genital bölge içerisinde yer alan vajinanın estetik açıdan daha güzel görünmesini sağlamak amacıyla ameliyat yapılabilmektedir.

Günümüzde birçok kadın tarafından yaptırılan ve daha iyi bir cinsel yaşam için olmazsa olmazlardan olan vajina estetiği, genital bölge estetiği ile karıştırılan bir operasyondur. Her ne kadar genital alan içerisinde yer alsa da vajina estetiği başlı başına ayrı bir estetik cerrahisidir.

Bu ameliyat, kişinin hayatını olumlu anlamda değiştiren operasyonların başında gelmektedir. Çünkü özellikle vajinanın genişlemesi ve çekici görünümünü kaybetmesi sonrasında kadınlara uygulanan vajina estetiği sayesinde cinsel yaşam anlamında olumlu gelişmelerin yaşandığını birçok hasta belirtmektedir.

Vajina neden genişler?

Vajina, cinsel ilişki sırasında genişleyip, daha sonra daralabilen bir yapıya sahiptir. Özellikle ilişkinin başlangıcında salgılanan hormonlar sınırlı genişlemeyi sağlamaktadır. Ancak bazı durumlarda gerçekleşen genişleme geçmez ve kalıcı hale gelebilir. Bu durum cinsel yaşamı kökünden değiştirir ve sarsar.

Vajina genişlemesinin en büyük nedenlerinden birisi normal doğum yapmaktır. Bebeklerin anne karnından başlayan yolculukları vajinanın hazır hale gelmesi ile birlikte sona yaklaşır. Bebeğin normal doğum esnasında gelişi vajinanın da genişlemesine yol açar. Dolayısıyla bunun sonucu olarak kadınlarda vajina genişlemesi söz konusu olabilir. Çünkü doğum sırasında vajina 15 santime kadar genişleme imkanına sahiptir. Kişi çok sayıda normal doğum yaptıysa genişleme kaçınılmaz olarak gerçekleşir.

İkinci olarak genetik faktörleri söyleyebiliriz. Eğer ailesinde daha önce bu tür bir rahatsızlığı geçirmiş olan kişiler varsa vajinal genişlemenin olduğu konuşulabilir.

Geniş vajina belirtileri nelerdir?

Vajina genişliğini anlayabilmek için takip etmeniz gerekenler bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İdrarın istemsiz kaçırılması,
 • Vajinal kasların sıkılamaması,
 • Sık olarak idrara çıkmak isteği,
 • Vajinal orgazm olma konusunda zorluk yaşanması,
 • Cinsel ilişki sırasında hissizleşme (her iki tarafın da bir şey hissetmemesi)

Vajina genişlemesi zararları nelerdir?

Vajinal genişleme kişiye yalnızca cinsellik açısından değil, fizyolojik açıdan da zarar verir. Toplum içerisinde küçük düşürecek bazı durumlara da sebebiyet olması bakımında bu durumu ciddiye almak gerekmektedir. Özellikle idrar kaçırması bu noktada oldukça önemlidir. Kişinin istemsiz şekilde yaptığı bu hareket, toplum içerisinden soyutlanmasına ve psikolojik olarak etkilenmesine yol açabilir.

Elbette en büyük zararı cinsellik tarafından görebilir. Bölgedeki kasların zarar görmesi sonucunda hem kendisi hem de partneri herhangi bir şey hissetmeyeceği için zaman içerisinde çiftlerin birbirinden soğuması gündeme gelebilir.

Vajinal genişlik nasıl geçer?

Vajinal genişliğin tedavi edilebilmesi için vajinoplasti adı verilen ameliyatın yapılması gerekmektedir. Sanıldığı gibi kendiliğinden geçmeyecek olan vajina genişliği yapılan operasyonla birlikte tekrar eskisi gibi dar hale getirilebilir.

İç genital bölgede yapılan operasyon, genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon sırasında hastanın vajinasında oluşan fazlalıklar çıkartılır. İçerideki kas dokusuna müdahale edilir ve sıkılaştırılır. Böylece eski haline getirilerek, hastanın sağlığına kavuşması sağlanır.

Vajina daraltma neden yapılır?

Vajina daraltma operasyonları kadınlar tarafından en çok tercih edilen genital estetik operasyonlarından biridir. Vajinada genişlemenin kadınlar tarafından en çok şikâyet edilen yönü; cinsel ilişkiden alınan hazzın hem kadında hem erkekte azalması, cinsel ilişki dışında da vajinadan gaz çıkışı hissetmeleri ve idrar kaçırmadır. Vajina daraltma hem estetik kaygılar hem tıbbi gereklilikten dolayı yapılabilen operasyonlardır.

Vajina daraltma yöntemleri nelerdir?

Vajina daraltma konusunda kadınlar tarafından en çok sorulan sorulardan biri vajina daraltma nasıl yapılır ve ameliyat gerekir mi olmaktadır. Vajina daraltma; vajina sıkılaştırma, vajina yenileme, vajina gençleştirme isimleri ile de bilinmektedir. Vajina daraltma operasyonları söz konusu olduğunda hem cerrahi hem de ameliyatsız çözümlerden bahsetmek mümkündür. Aşağıda en popüler vajina daraltma yöntemlerini bulabilirsiniz.

Vajinoplasti nedir?

Vajinanın cerrahi olarak daraltılmasına vajinoplasti denilmektedir. Vajinoplasti vajina daraltma ameliyatı veya vajina sıkılaştırma ameliyatı olarak da bilinmektedir. Vajina daraltma ameliyatında genel anestezi altında vajinanın giriş kısmından yedi cm’ye kadar iç bölgesine kadar olan kısımda fazla dokunun alınması ve kalan kısmın özel dikişler ile birleştirilmesi ile vajinanın daraltılması amaçlanmaktadır.

Vajinal rejuvenasyon (lazerle vajina daraltma) nedir?

Lazerle vajina daraltma operasyonları tıbbi adı ile vajinal rejuvenasyon cerrahi operasyonların yerine uygulanabilen bir vajina daraltma operasyonudur. Vajinal rejuvenasyon; lazerle vajina sıkılaştırma, lazerle vajina daraltma isimleri ile de bilinmektedir. Lazerle vajina daraltma klasik cerrahi operasyonlar yerine tercih edilebilecek en az risk ve kısa iyileşme süresi sunan bir operasyondur. Lazerle vajina daraltma operasyonlarında herhangi bir kesi veya doku alınması söz konusu değildir. Kısa sürede uygulanabilen bu operasyonda vajinaya lazer probu ile girilerek vajina dokusunun lazerle sıkılaştırılması amaçlanmaktadır.

Vajinoplasti iyileşme süreci ne kadar sürer?

Vajinal estetik; genital bölgede oluşan şekil bozukluklarının giderilmesini amaçlayan bir operasyondur. Vajinal bölge deformiteleri kişinin özgüvenini ve cinsel hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Gelişen tıp ile birlikte birçok vajinal estetik operasyon ortaya çıkmıştır. Genital estetik operasyonları sonucu kişiler estetik ve güzel bir görünüme sahip olmaktadır. Labioplasti, vajinoplasti, kliteropeksi gibi uygulamalar vajinal estetik operasyonlar arasındadır. Genital estetik operasyonlar; art arda doğum yapmış kişilere, vajinal bölgeden memnun olmayan kişilere ve vajina bölgesinde doğuştan gelen şekil bozukluğu olan kişilere uygulanmaktadır. Genital bölgede deformite oluşan kişiler utanç duygusu yaşamaktadır ve genital estetik operasyonları erteleyebilmektedir. Uygulanan estetik operasyonlar sonucu kişiler operasyondan son derece memnun olmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Genital estetik operasyonları arasında yer alan vajinoplasti; vajinanın çeşitli sebeplerden dolayı genişlemesi sonucu uygulanan aynı zamanda vajina daraltma ve vajina sıkılaştırma olarak da bilinen bir operasyondur. Vajinoplasti cerrahi ve lazer yöntemi olarak iki şekilde yapılmaktadır. Lazer ile vajinoplasti operasyonu sonrası hastalar aynı gün içinde taburcu olmakta ve kısa sürede iyileşme sağlanmaktadır. Vajinoplasti operasyonu iyileşme süreci yaklaşık iki hafta sürmektedir. Vajinoplasti operasyonu sonrasında ufak çaplı ağrı olabilmektedir.

Vajinoplasti sonrası cinsel ilişki ne zaman olmalıdır?

Vajinoplasti operasyonu cerrahi yöntem ve lazer yöntemi olarak iki şekilde yapılmaktadır ve lazer yöntemi hastalar için daha avantajlı bir yöntem olup iyileşme süreci daha kısa olmaktadır. Hastalara cinsel ilişki vajinoplasti operasyonundan yaklaşık altı – yedi hafta sonra önerilmektedir.

Vajinoplasti sonrası bakım nasıl olmalıdır?

Vajinoplasti diğer cerrahi işlemlerde olduğu gibi operasyon sonrası bakım isteyen bir uygulamadır. Vajinoplasti yaptıran hastaların operasyon sonrası beslenme, hasta bakımı, hijyen kuralları gibi vajinoplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda sıkça bilgi aramaktadır. Vajinoplasti sonrası hasta ağır kaldırmaktan kaçınmalıdır. İyileşme süreci içerisinde sert tamponları kullanmamalıdır. Dikkat edilmesi gereken en önemlisi ise vajinal bölgenin temizliğidir. Hasta hijyenine oldukça dikkat etmeli ve olası enfeksiyonlardan korunmalıdır. Ayrıca hastanın beslenmesi de önemli olup kabızlık yapacak yiyecekleri tüketmemelidir. Hastanın iyileşme sürecinde bu hususlara dikkat etmesi iyileşme sürecinin hızlanmasına katkıda bulunacaktır.

Vajinoplasti avantajları nelerdir?

Vajinoplasti operasyonu hastalara birçok avantaj sağlamaktadır. Vajinoplasti, hastaların şikâyet ettiği tüm sorunları gidermeyi amaçlamaktadır. Vajinoplasti sonrası hastalar eski estetik görünümlerine kavuşmaktadır. Oluşan deformiteler sonucu bozulan cinsel yaşam düzene girmektedir. Kişilerin kendilerine olan özgüvenleri geri gelmektedir. Vajinoplasti sonrası hastalar işlemden son derece memnun kalmaktadır.

İstanbul Vajina Daraltma

Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde sağlık imkanlarının fazla olması sebebi ile estetik operasyonlara oldukça ilgi duyulmaktadır. Son yıllarda yüz, meme, kulak, burun gibi en çok tercih edilen estetik operasyonların yanında vajinal estetik uygulamaları da sıklıkla tercih edilmekte ve bu konuda bilgi aranmaktadır. İstanbul’da vajina daraltma için araştırma yapan kadınların en çok tercih ettiği yerler vajina estetiği yapan hastaneler olmaktadır. Hastaneler dışında İstanbul’da vajina estetiği yapan yerler tercih edilmemelidir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında vajina daraltma imkanı sunmaktayız. Vajinal estetik, vajina daraltma, vajina daraltma fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Vajina sıkılaştırma fiyatları ve vajina sıkılaştırma hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Vajinal Estetik Ameliyatlar

  Vajinal estetik ameliyatlar, kadınlarda cinsel bölgede bulunan, doğuştan var olan, normal doğum nedeniyle oluşan yada yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan dış görünüş sorunlarının giderilmesine, vajen kanalında oluşan genişlemelerin tedavi edilmesine yönelik ameliyatlardır. Genital bölgede ortaya çıkan bu gibi sorunlar kadınlarda idrar kaçırma gibi sorunların da ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Vajinal estetik operasyonları genital bölgede ortaya çıkan yapısal bozuklukların düzeltilmesinin yanında, bu bölgede oluşan idrar kaçırma gibi problemlerin de tedavilerini içermektedir.  Bu operasyonlar sonrasında özgüven geri kazanılır, cinsel ilişki sırasında alınan haz artar. Başarılı bir vajinal estetik operasyonu sonucu problemler ortadan kaldırılarak, hastanın dar pantolon veya bikini gibi kıyafetleri rahatça giyebilmesi sağlanır.

  Tüm vajinal estetik operasyonları ameliyat riskleri açısından oldukça güvenlidir. Verdiği sonuçlar açısından ise hem hastalar hem de hekimler için oldukça yüz güldürücüdür. Başarı oranı en yüksek operasyonlardan olan Vajinal Estetik Operasyonları sonrasında, sonuçtan memnun kalmayan hasta sayısı yok denecek kadar azdır. En sık gerçekleştirdiğimiz genital estetik operasyonlar ise şunlardır ;

  • Labioplasti (Küçük dudakların şekil bozuklarının giderilmesi)
  • Klitoropeksi (klitorisin küçültülmesi)
  • Vajina daraltma
  • Kızlık zarı dikimi

  Labioplasti

  Dışarıdan görülen ve iç dudaklar olarak adlandırılan küçük dudaklar bazen doğuştan, bazen doğum sonrasında, bazen ise yaş ilerlemesine bağlı olarak şeklini kaybedebilmekte, büyüyerek sarkabilmektedir. Bu durum hastayı hem görüntü hem de his olarak rahatsız edebilir. Ayrıca dar pantolon, bikini, mayo gibi kıyafetleri giyerken bu dudaklar dışarıdan belli olabilmekte, bu da hastayı rahatsız edebilmektedir. Labioplasti ile büyüyen ve şekli bozulan bu dudaklara doğal şekli verilmekte, hastada şikayete yol açan etkenler ortadan kaldırılmaktadır.

  genital estetik
  vajinal estetik

  Klitoropeksi

  Bazı kadınlarda klitoris üzerinde bulunan deri gereğinden daha kalın olabilmektedir. Bu derinin kalın olması klitorisin büyük görünmesine ve şekil bozukluğu oluşmasına neden olabilmektedir. Klitoropeksi bu kalın derinin alınarak klitorisin doğal formuna getirilmesini sağlayan operasyondur. Bu operasyon sayesinde cinsel ilişki esnasında alınan haz artar, dar pantolon, bikini, mayo gibi kıyafetler giyildiğinde oluşan kötü görüntü ortadan kaldırılır.

  Vajina Daraltma

  Kadın cinsel organında bulunan kaslar hamilelik, normal doğum, ilerleyen yaş, kilo alımı, sigara kullanımı veya hormonal bozukluklar nedeniyle gevşeyebilmekte ve şekil bozukluklarına yol açabilmektedir. Bu durum ayrıca idrar kaçırmaya da sebebiyet verebilir. Kadının hem sosyal hayatını hem de özgüvenini etkileyen bu durum 15-20 dakika kadar kısa bir sürede uygulanan, hastanın operasyon esnasında ve sonrasında herhangi bir acı hissetmediği Vajina Daraltma Operasyonu ile ortadan kaldırılabilmektedir. Operasyonun ardından hasta hemen sosyal hayatına dönebilmektedir.

  vajinoplasti
  genital estetik ameliyatı

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı onarımı ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan birisi uzun süreli onarımlar, diğeri kısa süreli onarımlardır. Uzun süreli onarımlar yakın zamanda cinsel birliktelik ihtimali olmayan hastalarda, kısa süreli onarımlar ise bir hafta içinde cinsel ilişkiye girecek olan hastalarda uygulanmaktadır.

  Uzun süreli onarımlar Flep Yöntemi olarak da bilinen yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemde vajina alt duvarından çıkarılan doku parçasının vajina yan duvarına dikilir. Böylece cinsel birliktelik esnasında bu doku yırtılarak kızlık zarı yırtılmasına benzer bir durum ve kanama oluşturmaktadır. Kısa süreli onarımda ise vajina içine atılan dikişler ile vajina ağzı daraltılmakta ve böylece cinsel birliktelik esnasında kanama ortaya çıkması sağlanmaktadır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Hasta aynı gün hastaneden çıkar. Dikişler kendiliğinden erir. Operasyonun ardından 6 hafta cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

  Hastalar bu operasyonun ardından bir iki saat sonra hastaneden ayrılabilir.  Ertesi gün sosyal hayatına geri dönebilmektedir. Dikişler kendiliğinden 2-3 haftada düşer.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmem mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Bu işlem hastanın arzusuna göre lokal anestezi veya genel anestezi ile gerçekleştirilebilir. Bu işlem yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir.

  • Genetik
  • Çok sayıda normal doğum
  • Zor doğumlar
  • Doğum dikişlerinin enfeksiyon kapması veya açılması
  • İri bebek doğurma
  • İlerleyen yaş

  İşlem 30-45 dakika arasında sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar