Güzel bir görünüm hem kadınlar hem de erkekler için önem arz eden konulardandır. Genital estetik; genital bölgenin herhangi sebeplerden dolayı deformiteye uğraması sonucu oluşan estetik görüntünün sağlanması için uygulanan estetik operasyondur. Estetik görüntünün bozulması kadında güvensizlik, cinsellikte yetersizlik ve utanma gibi durumlara sebebiyet verebilir. Vajinal estetik operasyonları ile oluşmuş olan kötü görünüm ortadan kalkar ve kadınların kendine olan güvenleri geri gelir, cinsel yaşamları artmış olur. Günümüzde uygulanan birçok vajinal estetik operasyonu mevcuttur. Labioplasti, vajinoplasti, klitoropeksi, doğum sonrası oluşan yırtılmaların onarımı ve monsplasti vajinal estetik operasyonları arasındadır. Vajinal estetik yaptırmayı düşünenler vajinal estetik nedir, operasyon sırasında ağrı hissedilir mi ve operasyon sonrası estetik görünüm oluşacak mı, vajina estetiği ameliyatı ne kadar sürede iyileşir gibi sorulara yanıt aramaktadır.

Vajina estetiği ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer?

Vajina Estetiği

Vajinal estetik ameliyatları lokal anestezi altında gerçekleştirilen operasyonlardır. Bazı durumlarda sedasyon denilen anestezi ve epidural denilen anestezi ile bu operasyonlar gerçekleştirilebilir. Vajinal estetik ameliyatları iyileşme süreci ameliyat çeşidine göre farklılık göstermektedir. Hastaların vajinal estetik hakkında en çok merak ettikleri konu vajina estetiği operasyonu sonrası kaç günde iyileşme sağlanacağıdır. Vajinoplasti operasyonu sonrası iyileşme süreci bir hafta ila iki hafta arasıdır. Operasyon sonrası hastada şişlik ve ağrı oluşabilmektedir. Yapılan müdahaleler sonrası zamanla oluşan ağrı ve şişlik kaybolacaktır. Labioplasti operasyonu sonrası iyileşme süreci dört ila altı hafta olup hasta bu süre sonunda tampon ve cinsel yaşamına dönebilmektedir. Oluşan ağrı ve şişliklerin çoğu altı hafta içerisinde geçmektedir. Son olarak monsplasti operasyonu sonrası iyileşme süreci bir haftadır ve iki ila altı haftaya kadar fiziksel aktiviteler kısıtlanmaktadır.

Unutulmamalıdır ki; burada verdiğimiz bilgiler genel bilgilerdir ve her cerrahi operasyon kişiye özeldir. Vajina estetiği operasyonu öncesi ve sonrasında doktorunuz sizi bilgilendirecek operasyon sonrası yapmanız gerekenler ve iyileşme sürecinin ne kadar sürede tamamlanacağı hakkında sizi bilgilendirecektir.

Vajinal estetik operasyonları nelerdir?

Günümüzde birçok vajinal estetik operasyonu yapılmaktadır. Amaç; vajinada oluşan kötü görüntülerin giderilmesi ve estetik görünümün elde edilmesidir. Labioplasti(küçük dudak estetiği), vajinoplasti(vajinal daraltma), monsplasti, klitoropeksi(klitorisin küçültülmesi ve şekil bozukluklarının giderilmesi), kızlık zarı dikimi ve doğum sonrası oluşan yırtılmaların onarımı vajinal estetik operasyonlarıdır.

Ameliyatsız vajina estetiği mümkün mü?

Ameliyatsız vajinal estetik yaptırmak mümkündür. Ameliyatsız lazer tedavisi vajinal estetik uygulamalarında oldukça sık kullanılan bir operasyondur. Lazerle vajina daraltma, idrar kaçırma tedavisi, genital bölge beyazlatma ve küçük dudak estetiği yapılabilmektedir. Ameliyatsız vajinal estetik yöntemi olan bir diğer yöntem ise femirenewdir. Femirenew yöntemi ameliyatsız yapıldığı için uygulama süresi kısa ve anestezi kullanımı olmamaktadır. Femirenew(vajina beyazlatma) vajinal renk açma işlemi olup hastada tek seansta sonuç vermektedir. İhtiyaç duyulduğunda ikinci seans eklenebilir ve ikinci seans sonrası vajinal bölgede iki üç ton renk açılması gözlenebilmektedir. Femirenew işlemi de lazerle yapılan bir işlemdir ve hastalarda oldukça etkisini gösterir.

Vajina estetiği operasyonu sonrası cinsel ilişki ne zaman olmalı?

Vajina estetiği adının üzerinden de anlaşılacağı gibi vajina bölgesinde gerçekleştirilen estetik operasyonlara verilen addır. Günümüz teknolojisi ile vajina estetiği adına bir çok operasyon geliştirilmiş ve hastalar tarafından her zaman olumlu sonuçlar alınmıştır. Vajina estetiği aynı zamanda genital estetik ile aynı anlama gelmektedir ve içerdiği estetik operasyonlar da aynıdır. Vajina bölgesi; doğum, gebelik ve bazı durumlar sonrası deformasyona uğrayabilmektedir. Kişinin vajina bölgesinde böyle bir durumun varlığı onu ciddi derecede rahatsız eder ve cinsel yaşamını da olumsuz yönde etkiler. Vajina estetiği uygulamalarının amacı da tam budur, vajina bölgesi estetik ve fonksiyonel sorunların giderilmesidir. Vajina bölgesinde yapılan estetik operasyonları ve fonksiyonel sorunlarda uygulanabilen estetik operasyonlar; dış genital organlarda yapılan estetik girişimler ve iç genital organlarda yapılan estetik girişimler olmak üzere iki ana dal altında toplanmaktadır. Dış genital organlarda yapılan estetik girişimler; labioplasti, klitoropeksi, büyük dudakların dolgunlaştırılması, perinoplasti ve pubis estetiğidir. İç genital organlarda yapılan girişimler ise; vajinoplasti ve hymenoplasti operasyonlarıdır. Vajina estetiği operasyonu vajina bölgesi organlarından biri olan küçük dudakların normalden büyük olması ve buna benzer olumsuz durumları yok etmek amacı ile uygulanan son derece başarılı sonuçlar veren bir girişimdir. Operasyon sonrası kişiler şikayet ettikleri ve utanç duydukları bu problemlerden kurtulmakta, estetik, doğal bir görünüme kavuşmuş olmaktadır. Vajina estetiği operasyonu geçiren ya da geçirecek olan hastalar operasyon sonrası ne kadar süre sonra cinsel hayata geçiş yapabileceğini merak etmektedir. Vajina estetiği operasyonu sonrası cinsel ilişkiye girme süresi 1.5 ay gibi önerilmektedir.

Vajina estetiği sonrası dikkkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Vajinal estetik operasyonları sonrası geçirilen operasyona bağlı hastanın dikkatli olması gerektiği bazı hususlar vardır. Vajina estetiği operasyonları sonrası kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Ağır hareketler içeren spor aktivitelerinden belirli bir süre uzak durulmalıdır.
 • Operasyon bölgesi hijyenik ve kuru tutulmalıdır.
 • Düzenli pansuman yapımına dikkat edilmelidir.
 • Doktorun önerdiği ve yazmış olduğu ilaçların düzenli aralıklarla alınması gerekir.
 • Tuvalet temizliği oldukça önemlidir ve dikkat edilmelidir.

Vajina estetiği operasyonu sonrası bu önerilen maddelere uymak kişinin iyileşme sürecini en aza indirir ve normal yaşama dönme konusunda kaygı, endişe yaşanmaz.

Vajina estetiği ameliyatı sonrası bakım nasıl olmalı?

Vajina estetiği ameliyatı sonrası kişilerin dikkat etmesi gerektiği hususların önemli olduğu kadar operasyon sonrası bakım da bir o kadar önemlidir. Vajina estetiği operasyonu sonrası kişilerin yapacakları bakım onları daha iyi bir hayata hazırlayacak ve normal yaşama dönmeleri bir o kadar azalacaktır. Vajina estetiği operasyonu sonrası kişilerin bakımı şu şekilde olmalıdır:

 • Operasyon sonrası bölgede yaşanan hafif derecede sızıntılar için bölgenin temiz tutulması önerilmektedir.
 • Operasyon sonrası doktorun önerdiği antibiyotik ve ağrı kesiciler tavsiye edilen zaman dilimlerinde alınmalıdır.
 • Son derece önemli olan bir diğer konu ise kişinin beslenmesidir. Hastaya çoğunlukla bol lifli gıdaların olduğu bir diyet listesi önerilir.
 • Kişilerin cinsel yaşama döndükleri an kayganlaştırıcı kullanmaları önerilir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile vajina estetiği imkânı sunmaktayız. Vajina estetiği, vajina estetiği operasyonları ve vajina estetiği fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Vajina estetiği hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Vajinal Estetik Ameliyatlar

  Vajinal estetik ameliyatlar, kadınlarda cinsel bölgede bulunan, doğuştan var olan, normal doğum nedeniyle oluşan yada yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan dış görünüş sorunlarının giderilmesine, vajen kanalında oluşan genişlemelerin tedavi edilmesine yönelik ameliyatlardır. Genital bölgede ortaya çıkan bu gibi sorunlar kadınlarda idrar kaçırma gibi sorunların da ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Vajinal estetik operasyonları genital bölgede ortaya çıkan yapısal bozuklukların düzeltilmesinin yanında, bu bölgede oluşan idrar kaçırma gibi problemlerin de tedavilerini içermektedir.  Bu operasyonlar sonrasında özgüven geri kazanılır, cinsel ilişki sırasında alınan haz artar. Başarılı bir vajinal estetik operasyonu sonucu problemler ortadan kaldırılarak, hastanın dar pantolon veya bikini gibi kıyafetleri rahatça giyebilmesi sağlanır.

  Tüm vajinal estetik operasyonları ameliyat riskleri açısından oldukça güvenlidir. Verdiği sonuçlar açısından ise hem hastalar hem de hekimler için oldukça yüz güldürücüdür. Başarı oranı en yüksek operasyonlardan olan Vajinal Estetik Operasyonları sonrasında, sonuçtan memnun kalmayan hasta sayısı yok denecek kadar azdır. En sık gerçekleştirdiğimiz genital estetik operasyonlar ise şunlardır ;

  • Labioplasti (Küçük dudakların şekil bozuklarının giderilmesi)
  • Klitoropeksi (klitorisin küçültülmesi)
  • Vajina daraltma
  • Kızlık zarı dikimi

  Labioplasti

  Dışarıdan görülen ve iç dudaklar olarak adlandırılan küçük dudaklar bazen doğuştan, bazen doğum sonrasında, bazen ise yaş ilerlemesine bağlı olarak şeklini kaybedebilmekte, büyüyerek sarkabilmektedir. Bu durum hastayı hem görüntü hem de his olarak rahatsız edebilir. Ayrıca dar pantolon, bikini, mayo gibi kıyafetleri giyerken bu dudaklar dışarıdan belli olabilmekte, bu da hastayı rahatsız edebilmektedir. Labioplasti ile büyüyen ve şekli bozulan bu dudaklara doğal şekli verilmekte, hastada şikayete yol açan etkenler ortadan kaldırılmaktadır.

  genital estetik
  vajinal estetik

  Klitoropeksi

  Bazı kadınlarda klitoris üzerinde bulunan deri gereğinden daha kalın olabilmektedir. Bu derinin kalın olması klitorisin büyük görünmesine ve şekil bozukluğu oluşmasına neden olabilmektedir. Klitoropeksi bu kalın derinin alınarak klitorisin doğal formuna getirilmesini sağlayan operasyondur. Bu operasyon sayesinde cinsel ilişki esnasında alınan haz artar, dar pantolon, bikini, mayo gibi kıyafetler giyildiğinde oluşan kötü görüntü ortadan kaldırılır.

  Vajina Daraltma

  Kadın cinsel organında bulunan kaslar hamilelik, normal doğum, ilerleyen yaş, kilo alımı, sigara kullanımı veya hormonal bozukluklar nedeniyle gevşeyebilmekte ve şekil bozukluklarına yol açabilmektedir. Bu durum ayrıca idrar kaçırmaya da sebebiyet verebilir. Kadının hem sosyal hayatını hem de özgüvenini etkileyen bu durum 15-20 dakika kadar kısa bir sürede uygulanan, hastanın operasyon esnasında ve sonrasında herhangi bir acı hissetmediği Vajina Daraltma Operasyonu ile ortadan kaldırılabilmektedir. Operasyonun ardından hasta hemen sosyal hayatına dönebilmektedir.

  vajinoplasti
  genital estetik ameliyatı

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı onarımı ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan birisi uzun süreli onarımlar, diğeri kısa süreli onarımlardır. Uzun süreli onarımlar yakın zamanda cinsel birliktelik ihtimali olmayan hastalarda, kısa süreli onarımlar ise bir hafta içinde cinsel ilişkiye girecek olan hastalarda uygulanmaktadır.

  Uzun süreli onarımlar Flep Yöntemi olarak da bilinen yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemde vajina alt duvarından çıkarılan doku parçasının vajina yan duvarına dikilir. Böylece cinsel birliktelik esnasında bu doku yırtılarak kızlık zarı yırtılmasına benzer bir durum ve kanama oluşturmaktadır. Kısa süreli onarımda ise vajina içine atılan dikişler ile vajina ağzı daraltılmakta ve böylece cinsel birliktelik esnasında kanama ortaya çıkması sağlanmaktadır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Hasta aynı gün hastaneden çıkar. Dikişler kendiliğinden erir. Operasyonun ardından 6 hafta cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

  Hastalar bu operasyonun ardından bir iki saat sonra hastaneden ayrılabilir.  Ertesi gün sosyal hayatına geri dönebilmektedir. Dikişler kendiliğinden 2-3 haftada düşer.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmem mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Bu işlem hastanın arzusuna göre lokal anestezi veya genel anestezi ile gerçekleştirilebilir. Bu işlem yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir.

  • Genetik
  • Çok sayıda normal doğum
  • Zor doğumlar
  • Doğum dikişlerinin enfeksiyon kapması veya açılması
  • İri bebek doğurma
  • İlerleyen yaş

  İşlem 30-45 dakika arasında sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar