Ürodinami testi nedir?

İdrar kaçırma; kontrol edilmeyen bir hastalık olup istemsiz bir şekilde idrar kaçırma durumuna denilmektedir. Her yaşta ortaya çıkabilen bir hastalık olsa da ilerleyen yaşlarda daha sık ortaya çıkmaktadır. İdrar kaçırma sorunu yaşayan kişilerin yaşam konforları düşer ve sosyal yaşamları da bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. İdrar kaçırma birçok sebepten dolayı gelişebilmektedir ve bir çok belirtileri vardır. İdrar kaçırma problemi olup olmadığının ortaya çıkması adına uygulanan bir tanı yöntemi olan ürodinami; idrar yapma ve depolama işlevlerinde kullanılan bir teknik olup mesane, idrar yolu gibi gibi organların bozukluklarını araştıran bir test türüdür. Tanı işlemlerinden biri olan ürodinami testi için hastaya herhangi bir kesi yapılmaz ve idrar kanalından ve makattan yerleştirilen ince kataterler yardımı ile uygulanmaktadır. Aynı zamanda test sırasında elektrotlar da hastanın vücuduna yerleştirilir ve kas aktivitesi de aynı zamanlı izlenmektedir. Hastaya takılan katater yardımı ile hastanın mesanesi serum ile doldurulur ve idrara sıkışması beklenmektedir. Bu uygulamalar sonrası hastaya tanı konulmaktadır.

Bu yazımızda ürodinami testi nedir, ürodinami testi nasıl yapılır, ürodinami testi sonucu ne zaman çıkar, ürodinami testi kimlere yapılır, ürodinami testi hangi hastanelerde yapılır, ürodinami testi fiyatları ne kadar ve ürodinami testi ile hangi hastalıklar teşhis edilir sorularını detaylı olarak cevaplandıracağız.

Ürodinami testi nasıl yapılır?

Ürodinami testi, idrar kaçırma hastalığı şüphesi taşıyan hastalara tanı konulmak amacı ile uygulanan bir testtir. Ürodinami testi sırasında hastaya idrar kanalından ve makattan bir katater yerleştirilir ve kataterden hastaya serum takviyesi yapılmaktadır. Verilen sıvı serum sonrası hastanın tuvalete çıkması sağlanır ve bu sayede tanı konulmuş olacaktır. Katater ile beraber hastaya birtakım elektrotlar takılır ve kas aktivitesi de gözlenmektedir.

Ürodinami testi sonucu ne zaman çıkar?

Ürodinami testi yaptıran hastalar sonuçlarının ne zaman çıkacağını merak etmektedir. Ürodinami testi testin yapıldığı gün sonuç vermektedir ve tedavi planı hazırlanmaktadır.

Ürodinami testi kimlere yapılır?

Ürodinami testi; her yaştaki hastalara yapılır ve aynı zamanda idrar kaçırma sorunu yaşayan, idrar yaparken zorlanan, sık idrara çıkan, idrar yaptığını hissetmeyen, damla damla idrar yapan kişilere uygulanmaktadır.

Ürodinami testi hangi hastanelerde yapılır?

Ürodinami testi hastanemiz uzman üroloji doktorları tarafından yapılmaktadır ve sonuçlar çerçevesinde uygun tedaviye başlanmaktadır.

Ürodinami testi fiyatları ne kadar?

Ürodinami testi fiyatları, testin yapıldığı hastaneye bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Ürodinami testi, idrar kaçırma gibi konularda hastanemiz üroloji servisinden bilgi alabilirsiniz.

Ürodinami testi ile hangi hastalıklar teşhis edilir?

Ürodinami testi idrar kaçırma ve üriner sistemde herhangi bir hastalığın varlığının araştırılması üzere uygulanmaktadır. Ürodinami testi ile idrar kaçırma, mesane, prostat ve idrar yolu hastalıkları teşhis edilmektedir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  İdrar Kaçırma Tedavisi

  İdrar kaçırma günümüzde özellikle kadınların en sık karşılaştığı problemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar doğurganlık çağındaki kadınların %20-46’sının, menopozdaki kadınların ise %40-69’unun idrar kaçırma problemiyle mücadele ettiklerini göstermektedir. Ani olarak karın içi basıncını arttıracak aksırma, öksürme, ıkınma gibi durumlarda mesaneden idrar kaçağı şeklinde ortaya çıkan bu şikayet, idrar geldikten sonra tuvalete yetişememe şeklinde de görülebilmektedir. İdrar kaçırma şikayeti olan kadınlar genellikler bu sorunu ped kullanmak, evden çıkmamak gibi yöntemlerle kendi kendilerine çözmeye çalışmaktadır. Ancak fiziksel rahatsızlıkların yanında psikolojik sorunlara da sebep olabilen idrar kaçırma problemi, kolaylıkla tedavi edilebiliyor. İdrarın böbreklerden süzüldükten sonra biriktirildiği organ olan mesane ve idrarı mesaneden vücut dışına taşıyan üretra, pelvis- leğen kemiği- boşluğu içinde bulunmaktadır.

  Bu organlar ise pelvis boşluğunu alt kısımdan destekleyen kaslar tarafından sabit tutulmaktadır. Bu kaslardaki gevşeme ve zayıflamalar, idrar tutmada güçlük çekilmesine ve idrar kaçırmaya sebep olabilir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar