Kızlık zarı onarımı ile ilgili en çok merak edilenler nelerdir?

Vajinal estetik operasyonları kapsamında olan kızlık zarı onarımı, evlilik öncesi endişe taşıyan kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir operasyondur. Kızlık zarı ve kızlık zarı onarımı hakkındaki sorular toplum tarafından tabu olarak kabul edilebileceği için kadınlar bu konudaki bilgi eksikliklerini internet ve forumlar aracılığı ile gidermekte, konu hakkında uzman olmayan kişiler tarafından bazen yanlış bilgilere maruz kalabilmektedirler. Kişilerin yanlış bilgi sahibi olmaması için kızlık zarı ve kızlık zarı onarımı konularında kadın hastalıkları ve doğum blog sayfamızda bilgilendirici içerikler paylaşmaktayız. Bu yazımızda kızlık zarı ve kızlık zarı onarımı ile ilgili en çok merak edilenler hakkında bilgiler vereceğiz.

Kızlık zarı gözle görülür mü?

Kızlık zarı konusunda endişe taşıyan kadınlar tarafından en çok merak edilen konulardan biri kendi kızlık zarımı görebilir miyim, kızlık zarı ayna ile görünür mü gibi sorulardan oluşmaktadır. Kızlık zarı vajina girişinden yaklaşık üç cm içerde olduğundan dolayı kişinin kendi kızlık zarını görmesi mümkün değildir. Özellikle kilolu kadınlarda yağ dokusu ile kızlık zarı pozisyonu daha içeride olabileceği için uzman olmayan bir kişinin kızlık zarını görmesi mümkün olmamaktadır. Kızlık zarının görülmesi bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının kızlık zarı muayenesi ile görülebilmektedir.

Kızlık zarı çeşitleri nelerdir?

Kişiden kişiye değişebilen birçok kızlık zarı çeşidi mevcuttur. Kızlık zarının tamamen kapalı olması veya hiç olmaması durumları da mümkündür. Kızlık zarı çeşitleri şekline göre çeşitlendirilmektedir. Kızlık zarı çeşitleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için kızlık zarı çeşitlerini anlattığımız kızlık zarı çeşitleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Onarılan kızlık zarı kesin kanar mı?

Kızlık zarı onarımı yaptıracak ve yaptırmış kadınların en büyük endişesi kızlık zarının ilk ilişkide kanayıp kanamayacağı konusudur. Kızlık zarı onarımı alanında uzman doktorlar tarafından yapıldığında yüksek başarı oranına sahip operasyonlardır. İlk cinsel ilişkide kanama olması için kızlık zarı onarımı yapan yerler araştırılırken kesinlikle kızlık zarı onarımı yapan hastaneler ve alanında uzman doktorlar tercih edilmelidir.

Lazerle kızlık zarı onarımı nedir?

Lazerle tedavi birçok cerrahi operasyonda kullanılabilen bir metottur. Ancak kızlık zarı onarımında kullanılması mümkün değildir. Lazer cerrahi tedavilerde kesme amacı ile kullanılmaktadır. Kızlık zarı onarımı için kesme işlemine gerek yoktur. Dolayısı ile lazerle kızlık zarı onarımı gibi bir terimden bahsetmek mümkün olmamaktadır.

Kızlık zarı onarımı anlaşılır mı?

Kızlık zarı onarımının uzman olmayan kişiler tarafından anlaşılması mümkün değildir. Kızlık zarı onarımı ancak ilk ilişkiden önce yapılacak kızlık zarı muayenesi ile bir kadın hastalıkları uzmanı tarafından anlaşılabilmektedir. Evlilikten sonrası cinsel ilişki gerçekleştikten veya doğumdan sonra doktor tarafından da kızlık zarı onarımı yapıldığının anlaşılması mümkün olmamaktadır.

Hangi kızlık zarı onarımı daha iyi sonuç verir?

Kızlık zarı onarımı için uygulanmakta olan en popüler iki operasyon yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki geçici kızlık zarı onarımı adı verilen ilk ilişkiden en fazla yedi gün öncesinde yapılan operasyondur. İkinci ve en çok tercih edilen ise ilk ilişki süresinin yedi günden fazla olduğu durumlarda yapılan fleb operasyonu olarak ta bilinen kalıcı kızlık zarı onarımıdır. Kızlık zarı onarımı yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi için geçici kızlık zarı onarımı ve kalıcı kızlık zarı onarımı yazılarımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında maksimum gizlilik ile kızlık zarı onarımı imkanı sunmaktayız. Kızlık zarı, kızlık zarı onarımı ve kızlık zarı onarımı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Kızlık zarı hakkında diğer merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar