İdrar kaçırma, isminden de anlaşılacağı üzere kişinin üriner yollarında oluşan problem sonucunda idrarını tutamamasıdır. Bu duruma pek çok şey sebep olabilir. Genel olarak pelvik taban kaslarındaki zayıflık, sinir hasarı ve bazı tıbbi durumlar bu soruna sebebiyet verir.

İdrar kaçırma tek bir şekilde görülmez. Türleri arasında stres inkontinansı, sıkışma inkontinansı ve taşma inkontinansı gibi birçok alt başlık bulunmaktadır. Genellikle doktorlar pelvik kasların güçlendirilmesine yönelik çalışma yaparlar. Ancak zaman zaman altında farklı nedenler yattığı için cerrahi müdahale de gündeme gelebilir.

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma Hakkında En Çok Merak Edilenler

Sıkışma tipi idrar kaçırma genel olarak kasların zayıflığından kaynaklanmaktadır. Teşhis için fiziksel muayene ve hastanın tıbbi geçmişinin gözden geçirilmesi söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra idrar tahlili, mesane günlüğü ve ürodinamik test gibi tanısal testleri de doktor istemesi halinde hastanın yaptırması gerekmektedir.

Sıkışma inkontinansı için tedavi seçenekleri arasında pelvik kas egzersizleri, ilaçlar ve zamanlı işeme, programlı tuvalet gezileri ve mesane yeniden eğitimi gibi yaşam tarzı değişiklikleri yer alır. Bazı durumlarda ameliyat gerekli olabilir.

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma Nedir?

Kişinin aniden idrara çıkma isteğinin gelmesi karşısında herhangi bir şekilde tutamama sorununun ortaya çıktığı hastalığa sıkışma tipi idrar kaçırma ismi verilmektedir. Belirtileri arasında güçlü, ani idrara çıkma isteği, sık idrara çıkma ihtiyacı (özellikle geceleri) ve tuvalete ulaşmadan önce idrar kaçırma yer alır. Dolayısıyla kişinin yaşamının belirsiz bir anında aniden sıkışması ve idrara çıkamaması ya da tuvalete yetişememesi sonucunda da idrarın kaçırılması söz konusu olur.

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma Neden Olur?

Sıkışma tipi idrarın birden fazla nedeni bulunmaktadır. Bunlar arasında şu sebepleri sayabiliriz:

Sinirsel (Nörolojik) Faktörler: Sinir sistemi bedenimizin hemen her bölgesini kontrol etmek için önemlidir. Mesane veya omurilikteki sinir hasarı, mesanenin beklenmedik bir şekilde kasılması söz konusu olabilir.

Mesane enfeksiyonları: Mesane ve çevresinde oluşabilecek enfeksiyonlar sıkışma tipi idrar kaçırmanın altında yatan sebebi oluşturabilir.

Prostat Büyümesi: Prostat normal şartlarda bölgede bulunan salgı bezidir. Ancak zamanla işlevini kaybeder ve büyümeye başlar. Bu da idrar kaçırmanın altında yatan sebebi oluşturabilir.

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sıkışma tipi idrar için uygulanan en yaygın tedavi pelvik kaslarının geliştirilmesi için egzersizdir. Kegel egzersizleri olarak da bilinen bu antrenman türü sayesinde mesane kontrolü daha rahat bir şekilde sağlanır.  Uzun süreli idrar tutulması da uygulanan tedaviler arasında yer almaktadır. Mesane eğitimi olarak isimlendirilen bu süreçte kişi kademeli olarak idrar yapar.

Tüm bunlara ek olarak ameliyat işlemi de uygulanabilmektedir. Yukarıda yer alan nedenler iş yaramazsa doktorunuz size cerrahi operasyonu önerebilir. Dolayısıyla bu noktada en doğru tedaviyi ve yöntemi doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  İdrar Kaçırma Tedavisi

  İdrar kaçırma günümüzde özellikle kadınların en sık karşılaştığı problemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar doğurganlık çağındaki kadınların %20-46’sının, menopozdaki kadınların ise %40-69’unun idrar kaçırma problemiyle mücadele ettiklerini göstermektedir. Ani olarak karın içi basıncını arttıracak aksırma, öksürme, ıkınma gibi durumlarda mesaneden idrar kaçağı şeklinde ortaya çıkan bu şikayet, idrar geldikten sonra tuvalete yetişememe şeklinde de görülebilmektedir. İdrar kaçırma şikayeti olan kadınlar genellikler bu sorunu ped kullanmak, evden çıkmamak gibi yöntemlerle kendi kendilerine çözmeye çalışmaktadır. Ancak fiziksel rahatsızlıkların yanında psikolojik sorunlara da sebep olabilen idrar kaçırma problemi, kolaylıkla tedavi edilebiliyor. İdrarın böbreklerden süzüldükten sonra biriktirildiği organ olan mesane ve idrarı mesaneden vücut dışına taşıyan üretra, pelvis- leğen kemiği- boşluğu içinde bulunmaktadır.

  Bu organlar ise pelvis boşluğunu alt kısımdan destekleyen kaslar tarafından sabit tutulmaktadır. Bu kaslardaki gevşeme ve zayıflamalar, idrar tutmada güçlük çekilmesine ve idrar kaçırmaya sebep olabilir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar