Gebelik takibi nedir?

Gebelik süresi anne adayları için çok önemli bir süreçtir. Bebeklerini sabırsızlıkla beklerken aynı zamanda da gebelik süreçlerinde kendilerine dikkat etmeye fazlasıyla özen göstermektedirler. Hamilelikleri boyunca anne adaylarına uzman doktorlar tarafından takip aşamaları belirlenmektedir. Bu takip süreci sırasında gebeliğin yaşı, anne ve fetüsün sağlık durumu, gebelikte görülen sorunların engellenmesi ve anne babanın bilgilendirilmesi amaçlanmaktadır. Bir anne adayı hamilelik döneminde mutlaka bir sağlık kuruluşu tarafından izlenmelidir ve bu sayede olası komplikasyonların önüne geçilmesi kolaylaşmaktadır. Gebelik takibi belirli zaman dilimlerine ayrılır ve bu zaman dilimleri içerisinde anne adaylarına birtakım testler yapılmaktadır. Gebelik takibinde belirlenen zaman dilimleri birinci trimester (ilk 14 hafta) ikinci trimester (18-24 hafta) ve üçüncü (28-32 hafta) olarak adlandırılır.

Bu yazımızda gebelik takibi nedir, gebelik takibi kaçıncı haftada başlanmalı, gebelik takibi nasıl yapılır ve gebelik takibinde nelere bakılır sorularını detaylıca cevaplandıracağız.

Gebelik takibi kaçıncı haftada başlamalı?

Gebelik takibi sağlık kuruluşları tarafından uzman bir doktor eşliğinde gebeliğin ilk 14 haftası içinde 2-3 haftaya bir yapılması uygundur. İlk 3 ayın sonunda gebelerin aylık takibe gelmeleri istenilir. Gebelik takibinde takip süresini etkileyen faktör, anne ve bebeğin sağlık durumudur. Her ikisinin de sağlık durumlarının iyi olması gebelik takip süresinin sıklıkla yapılmaması anlamına gelmektedir.

Gebelik takibi nasıl yapılır?

Gebelik takibi, ilk 14 hafta, 18-24 hafta ve 28-32 hafta olmak üzere üç ana bölümde izlenmektedir. Bu haftalarda gebelere bazı testler ve birtakım muayeneler yapılmaktadır. Gebelikte yapılan haftalık kontroller:

 • 10-14.haftalarda bebeğin ense kalınlığına bakılmaktadır ve ikili tarama testi uygulanmaktadır. Down sendromu var ise tespit edilebilir.
 • 16-28.haftalarda üçlü tarama testi yapılmaktadır. Ultrasonla bebeğin izlemi gerçekleştirilir.
 • 20-24.haftalarda bebeğin organları büyük çapta geliştiği için detaylı ultrason istenmektedir.
 • 24-28.haftalarda gebelik sürecinde şeker hastalığı olup olmadığını anlamak üzere şeker yükleme testi uygulanmaktadır. Şeker yükleme testi bozuk çıkan gebelere uygun diyet programları verilir aksi halde şeker oranı yüksek çıktığında bebekler bu durumdan zarar görebilmektedir.
 • 36.haftalar arasında ultrasonla bebek izlemine devam edilmektedir ve anne adayının kilo ve boy oranları takip edilmektedir.
 • haftadan sonra artık bebeğin doğması yakınlaştığı için kadın doğum uzmanı doğum şeklini belirlemektedir ve doğuma engel bir durum yoksa normal doğum, engel bir doğum varsa sezaryen doğum planlanır ve gebeye tarih verilmektedir. NST adı verilen cihaza gebeler 36.haftadan sonra haftada bir kez bağlanır fakat bu uygulama 40.haftadan sonra 2-3 günde bir yapılmaktadır.

Gebelik takibinde nelere bakılır?

Gebelik takibinde hem annenin hem de bebeğin sağlığı için belirli aralıklarla bir takım testler ve muayeneler yapılmaktadır. Bu testler anne ve bebeğinin sağlığının kontrol altında tutulması adınadır. Gebelik takibinde ilk 14 hafta içerisinde gebelere; idrar testi, kan testleri( hemoglobin, ferritin, TSH) , açlık kan şekeri, kromozomal anöplaidi tarama testleri yapılmaktadır. Bu testler sonucunda gerekli görülen gebelere; demir, D vitamini, tetanoz ve Hepatit B bağışıklaması, grip aşısı ve enfeksiyon varlığında gerekli tedavinin başlanması gibi destek takviyesi verilmektedir. 18-24.haftada ilk takip süresinin ardından gebeye herhangi bir şikayetinin olup olmadığı sorulur ve fiziki muayene uygulanmaktadır. Tam idrar testi, şeker yükleme testi ve kan sayımı testleri tekrarlanmalıdır. İlaç desteği başlanır ve demir, d vitamini başlanmışsa devam edilmektedir. Ve son olarak 28-32.haftalarda ise tetanoz bağışıklaması yapılmamışsa başlanır. Gebeye doğum süreci, emzirmenin önemi ve bebek hareketlerinin önemi hakkında bilgilendirilme yapılmaktadır. 36-38.haftada da pelvik değerlendirilmesi yapılmaktadır. Çünkü pelvik anatomisinin doğuma uygun olup olmadığı belirlenmeli ve doğum planı oluşturulmaktadır.

Gebelik takibi, hamilelik sürecinin en başından doğuma kadar olan kısmında doktor tarafından yapılan muayenelere verilen genel bir isimdir. Bu özel dönemde doktorun sıkı takibi altında olmak bebeğin ve annenin sağlığı için oldukça önemlidir.

Gebelik takibi, annenin sağlığını yakından izlemeyi ve bebeğin gelişimini sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlamayı amaçlar. Bu süreç, anne adayının düzenli doktor muayenelerini içerir ve prenatal testler, ultrasonlar ve diğer tıbbi incelemelerle desteklenir.

İlk Doktor Ziyareti Ne Zaman Olmalı?

Gebelik takibinde ilk doktor ziyareti kişinin hamile olduğunu öğrendiği ilk andan itibaren başlamalıdır. İlk zamanlar hamileliğin düzenine alışması açısından kadın sık doktor ziyaretleri yapabilir. Ancak daha sonra bu muayeneler daha seyrek bir şekilde planlanabilir. Elbette bu dönem annenin sağlığı ve bebeğin gelişimine göre yeniden ayarlanabilir.

İlk doktor ziyareti ayrıca hamilelik sürecini nasıl yöneteceğinizi, vitaminler ve diyet gibi önemli konuları da içeren tavsiyeleri almanızı sağlar.

İlk Ultrason Ne Zaman Yapılır?

İlk ultrason kadının hamile olduğunu öğrendiği ilk anda yapacağı doktor ziyaretinde gerçekleşebilir. Kimi kadınlar erken öğrendikleri için ilk ultrasonda bebeğin kalp atışları duyulmadığı olabilir. Bu son derece doğaldır. Ancak ilerleyen ultrasonda mutlaka kalp atışı duyulacak ve bu anneye dinletilecektir. İlk ultrason sırasında ayrıca tek mi yoksa ikiz mi gibi çoklu gebeliklerin varlığı da değerlendirilebilir. Ayrıca bebeğin gelişimi de ultrason ile takip edilecek.

Gebelik Testi Pozitif Çıktıktan Sonra Ne Yapmalıyım?

Kişi gebe olduğunu eczaneden aldığı test ile hızlı bir şekilde öğrendiyse bunu teyit etmek için mutlaka kan testi yaptırmalıdır. Kan testinde hCG hormonuna bakılır ve kişinin hamile olduğu kesinleşir. Bu aşamadan sonra kişinin mutlaka doktora başvurması ve hamilelik sürecinin nasıl planlanması gerektiğini konuşması ilk hareket olacaktır. Dolayısıyla bu dönem aynı zamanda ilk doktor ziyaretinin de yapıldığı zamana denk geliyor.

Hafta Hafta Gebelik Takibi Nasıl Yapılır?

Gebelik dönemleri trimester olarak isimlendirilen dönemlere ayrılır. İlk trimester 1 ila 12’nci hafta (ilk üç ay) arasındadır. Bu dönemde doktorunuz haftada bir sizi muayeneye çağırır ve bebeğin durumunu yakından takip eder. İkinci trimester dönemi ise 13 ila 27’nci (ikinci üç ay) haftalar arasındadır. Bu dönemde cinsiyetin tespiti ultrason aracılığıyla yapılır. Üçüncü ve son trimester ise, 28’inci hafta (üçüncü üç ay) ve sonrasını işaret eder. Bu dönemde doktor ziyaretleri sıklıkla artar ve haftada bir veya iki kez yapılabilir.

Gebelik Takibi Kaç Hafta Sürer?

Gebelik takibi hamileliğin öğrenildiği ilk an başlar ve doğum gerçekleşene kadar da kesintisiz olarak devam eder.

Gebelikte Riskli Durumlar Ne Zaman Anlaşılır?

Gebelikte riskli durumlar genellikle ilk trimester dönem içerisinde anlaşılır. Ancak ilerleyen zaman diliminde de ilk dönemde görülmeyen sorunlar daha net bir şekilde ortaya çıkabilir.

Gebelik Takibinde Hangi Uzmanlara Başvurmalıyım?

Gebelik takibinde önceliğiniz kadın doğum uzmanına gitmektir. Gebelik sürecinin takibi ve yönetimi konusunda uzmanlaşmış olan kadın doğum uzmanları, gebelik sürecinde size rehberlik edebilir, gerekli kontrolleri yapabilir ve sağlıklı bir gebelik geçirmenizi sağlayabilir.

Eğer gebeliğiniz yüksek riskli bir durum içeriyorsa, perinatologlar size özel bir uzmanlık sağlayabilir. Yüksek tansiyon, diyabet, çoklu gebelikler gibi durumlar yüksek riskli gebeliklere örnek olarak verilebilir.

Gebelik sürecinde jinekologlar da size yardımcı olabilir. Gebelik öncesi sağlık kontrolleri, gebelik takibi ve doğum sonrası bakım gibi konularda size destek sağlayabilirler.

İkiz Gebeliklerde Takip Sıklığı Nasıl Olmalı?

İkiz gebelik oldukça karmaşık bir durumdur. Bu nedenle ikiz gebeliklerde gebelik takibi daha sık ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. İlk trimesterde, bebeğin kalp atışlarını ve gebeliklerin kaçlı olduğunu belirlemek için bir ultrason yapılır.

İkinci trimester döneminde bebeklerin gelişimine dikkat edilir. Her iki bebek arasındaki sıvı seviyeleri değerlendirilir. Doktor ziyaretleri genellikle her 2 ila 3 haftada bir yapılır.

Üçüncü trimesterde ise, ikiz gebeliklerin riskleri daha da artabilir. Gebelik diyabeti, erken doğum riski ve preeklampsi gibi sorunlar bu dönemde daha fazla dikkate alınır. Doğum yaklaştığı için doktor ziyaretleri yeniden sıklaşır. Haftada bir veya daha sık yapılabilir.

Gebelik Takibinde Vitamin ve Mineral Takviyeleri

Gebelik takibinde doktorunuz size almanız gereken ilaçları reçete edecektir. Bunlar arasında en önemlisi folik asittir. Folik asit, hamilelik öncesinden başlayarak gebeliğin ilk 12 haftasında bebeğin nöral tüp gelişimini desteklemek için önerilir. Nöral tüp denilen kavram bebeğin beyinsel ve bedensel gelişimi için oldukça önemlidir.

Demir alımı da oldukça önemlidir. Bebeğin beyinsel gelişiminde önemli elemanlardan birisi olan demir anneden çekilerek bebeğe aktarılır. Bu nedenle anne demir depolarını sürekli dolu tutmak durumundadır.

Kalsiyum, bebeğin kemik ve diş gelişimi için önemlidir. Hamilelik sırasında kalsiyum ihtiyacı artar, bu nedenle doktorunuz gerektiğinde kalsiyum takviyelerini önerebilir. Tüm bunlara ek olarak D vitamini, Omega-3 de alınabilir.

Gebelikte Takip Sırasında Kaç Kilo Almalıyım?

Gebelikte ne kadar kilo almanız gerektiği, başlangıç vücut ağırlığınıza ve gebelik sürecinizin aşamalarına bağlı olarak değişebilir. Eğer kilonuz normal aralıklardaysa 11 ila 16 arasında kilo alınması normaldir. Zayıf yapılı biriyseniz 12 ila 18 kilo, aşırı kilolu yapınıza varsa 7 ila 11 kilo kadar almanız normal olarak görülebilir.

Gebelik Takibi Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Gebelik takibi sırasında doktor ziyaretlerinin düzenli yapılması oldukça önemlidir. Sigara içmek ve uyuşturucu madde kullanmak, bebeğin sağlığına ciddi zarar verebilir. Bu maddelerden uzak durulmalıdır.

Gebelik Takibinde Beslenme Önerileri

Dengeli ve sağlıklı bir diyet, bebeğin ve anne adayının ihtiyaçlarını karşılamak gerekiyor. Protein, karbonhidratlar, sağlıklı yağlar, lif, vitaminler ve mineraller içeren dengeli bir diyet tüketmeye çalışın.

.

Gebelik takibi nasıl yapılır?

Gebelik takibi, ilk 14 hafta, 18-24 hafta ve 28-32 hafta olmak üzere üç ana bölümde izlenmektedir. Bu haftalarda gebelere bazı testler ve birtakım muayeneler yapılmaktadır.

Gebelik takibinde nelere bakılır?

Gebelik takibinde hem annenin hem de bebeğin sağlığı için belirli aralıklarla bir takım testler ve muayeneler yapılmaktadır. Bu testler anne ve bebeğinin sağlığının kontrol altında tutulması adınadır.

Gebelik takibi kaçıncı haftada başlamalı?

Gebelik takibi sağlık kuruluşları tarafından uzman bir doktor eşliğinde gebeliğin ilk 14 haftası içinde 2-3 haftaya bir yapılması uygundur. İlk 3 ayın sonunda gebelerin aylık takibe gelmeleri istenilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Takibi

  Gebelik, kadının son adetinin ilk gününden itibaren, 280 (± 15) gün veya 40 (± 2) haftalık bir süreçtir. Hamilelik sürecinde vücudun tamamını etkileyen belirgin değişiklikler meydana gelmektedir. Gebelik sürecinde düzenli olarak yapılan kontroller, annenin mevcut hastalıklarının saptanabilmesi, gebeliğe bağlı oluşabilecek sorunların erken dönemde tespit edilip gerekli önlemlerin alınabilmesi, bebeğin sağlığının takip edilerek doğabilecek yapısal bozuklukların erken gebelikte tespit edilebilmesi ve doğumun en doğru zamanda ve en doğru koşullarda yapılabilmesi için kritik önem taşımaktadır.

  Gebelik takibi ve tarama programları gebelikte ortaya çıkabilecek normal dışı durumların tedavi ve takip süreçleri hakkında anne-baba adaylarını bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Gebelik öncesinde danışma ve gebelik süresince düzenli aralıklarla yapılacak kontroller gebelikte gelişebilecek sorunların daha erken dönemde tanınmasına ve ağır sonuçlara neden olmadan tedavi olmasına olanak sağlar.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Op. Dr. Nuri Demirkaya
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : 10.10.2023

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.