Gebelik takibi nedir?

Gebelik süresi anne adayları için çok önemli bir süreçtir. Bebeklerini sabırsızlıkla beklerken aynı zamanda da gebelik süreçlerinde kendilerine dikkat etmeye fazlasıyla özen göstermektedirler. Hamilelikleri boyunca anne adaylarına uzman doktorlar tarafından takip aşamaları belirlenmektedir. Bu takip süreci sırasında gebeliğin yaşı, anne ve fetüsün sağlık durumu, gebelikte görülen sorunların engellenmesi ve anne babanın bilgilendirilmesi amaçlanmaktadır. Bir anne adayı hamilelik döneminde mutlaka bir sağlık kuruluşu tarafından izlenmelidir ve bu sayede olası komplikasyonların önüne geçilmesi kolaylaşmaktadır. Gebelik takibi belirli zaman dilimlerine ayrılır ve bu zaman dilimleri içerisinde anne adaylarına birtakım testler yapılmaktadır. Gebelik takibinde belirlenen zaman dilimleri birinci trimester (ilk 14 hafta) ikinci trimester (18-24 hafta) ve üçüncü (28-32 hafta) olarak adlandırılır.

Bu yazımızda gebelik takibi nedir, gebelik takibi kaçıncı haftada başlanmalı, gebelik takibi nasıl yapılır ve gebelik takibinde nelere bakılır sorularını detaylıca cevaplandıracağız.

Gebelik takibi kaçıncı haftada başlamalı?

Gebelik takibi sağlık kuruluşları tarafından uzman bir doktor eşliğinde gebeliğin ilk 14 haftası içinde 2-3 haftaya bir yapılması uygundur. İlk 3 ayın sonunda gebelerin aylık takibe gelmeleri istenilir. Gebelik takibinde takip süresini etkileyen faktör, anne ve bebeğin sağlık durumudur. Her ikisinin de sağlık durumlarının iyi olması gebelik takip süresinin sıklıkla yapılmaması anlamına gelmektedir.

Gebelik takibi nasıl yapılır?

Gebelik takibi, ilk 14 hafta, 18-24 hafta ve 28-32 hafta olmak üzere üç ana bölümde izlenmektedir. Bu haftalarda gebelere bazı testler ve birtakım muayeneler yapılmaktadır. Gebelikte yapılan haftalık kontroller:

 • 10-14.haftalarda bebeğin ense kalınlığına bakılmaktadır ve ikili tarama testi uygulanmaktadır. Down sendromu var ise tespit edilebilir.
 • 16-28.haftalarda üçlü tarama testi yapılmaktadır. Ultrasonla bebeğin izlemi gerçekleştirilir.
 • 20-24.haftalarda bebeğin organları büyük çapta geliştiği için detaylı ultrason istenmektedir.
 • 24-28.haftalarda gebelik sürecinde şeker hastalığı olup olmadığını anlamak üzere şeker yükleme testi uygulanmaktadır. Şeker yükleme testi bozuk çıkan gebelere uygun diyet programları verilir aksi halde şeker oranı yüksek çıktığında bebekler bu durumdan zarar görebilmektedir.
 • 36.haftalar arasında ultrasonla bebek izlemine devam edilmektedir ve anne adayının kilo ve boy oranları takip edilmektedir.
 • haftadan sonra artık bebeğin doğması yakınlaştığı için kadın doğum uzmanı doğum şeklini belirlemektedir ve doğuma engel bir durum yoksa normal doğum, engel bir doğum varsa sezaryen doğum planlanır ve gebeye tarih verilmektedir. NST adı verilen cihaza gebeler 36.haftadan sonra haftada bir kez bağlanır fakat bu uygulama 40.haftadan sonra 2-3 günde bir yapılmaktadır.

Gebelik takibinde nelere bakılır?

Gebelik takibinde hem annenin hem de bebeğin sağlığı için belirli aralıklarla bir takım testler ve muayeneler yapılmaktadır. Bu testler anne ve bebeğinin sağlığının kontrol altında tutulması adınadır. Gebelik takibinde ilk 14 hafta içerisinde gebelere; idrar testi, kan testleri( hemoglobin, ferritin, TSH) , açlık kan şekeri, kromozomal anöplaidi tarama testleri yapılmaktadır. Bu testler sonucunda gerekli görülen gebelere; demir, D vitamini, tetanoz ve Hepatit B bağışıklaması, grip aşısı ve enfeksiyon varlığında gerekli tedavinin başlanması gibi destek takviyesi verilmektedir. 18-24.haftada ilk takip süresinin ardından gebeye herhangi bir şikayetinin olup olmadığı sorulur ve fiziki muayene uygulanmaktadır. Tam idrar testi, şeker yükleme testi ve kan sayımı testleri tekrarlanmalıdır. İlaç desteği başlanır ve demir, d vitamini başlanmışsa devam edilmektedir. Ve son olarak 28-32.haftalarda ise tetanoz bağışıklaması yapılmamışsa başlanır. Gebeye doğum süreci, emzirmenin önemi ve bebek hareketlerinin önemi hakkında bilgilendirilme yapılmaktadır. 36-38.haftada da pelvik değerlendirilmesi yapılmaktadır. Çünkü pelvik anatomisinin doğuma uygun olup olmadığı belirlenmeli ve doğum planı oluşturulmaktadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Takibi

  Gebelik, kadının son adetinin ilk gününden itibaren, 280 (± 15) gün veya 40 (± 2) haftalık bir süreçtir. Hamilelik sürecinde vücudun tamamını etkileyen belirgin değişiklikler meydana gelmektedir. Gebelik sürecinde düzenli olarak yapılan kontroller, annenin mevcut hastalıklarının saptanabilmesi, gebeliğe bağlı oluşabilecek sorunların erken dönemde tespit edilip gerekli önlemlerin alınabilmesi, bebeğin sağlığının takip edilerek doğabilecek yapısal bozuklukların erken gebelikte tespit edilebilmesi ve doğumun en doğru zamanda ve en doğru koşullarda yapılabilmesi için kritik önem taşımaktadır.

  Gebelik takibi ve tarama programları gebelikte ortaya çıkabilecek normal dışı durumların tedavi ve takip süreçleri hakkında anne-baba adaylarını bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Gebelik öncesinde danışma ve gebelik süresince düzenli aralıklarla yapılacak kontroller gebelikte gelişebilecek sorunların daha erken dönemde tanınmasına ve ağır sonuçlara neden olmadan tedavi olmasına olanak sağlar.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar