Dörtlü tarama testi nedir?

Gebelik süreci boyunca hem bebeğin hem de anne adayının sağlığı açısından birtakım tetkikler uygulanmaktadır. Bu tetkikler bebeğin gebelik süreci boyunca sağlıklı olmasını ve annenin de sağlıklı bir hamilelik geçirmesi adına büyük bir önem taşımaktadır. Gebeliğin ilk aylarından başlayan bu testler gebelik sonlarına kadar devam etmektedir. Hamilelikte uygulanan bu tarama testleri sayesinde bebekte ve annede oluşmuş ya da oluşabilecek olan hastalıklar erken teşhis edilerek tedavi edilebilmektedir. Hamilelik süreci çok hassas bir dönemdir ve gebelerin stres ve kaygısı bu dönemde bir hayli artmaktadır. Gebelik süreci tarama testlerinden biri olan dörtlü tarama testi; hamileliğin 15 ve 22.haftaları arasında hastadan alınan kan örneği ile uygulanmaktadır. Dörtlü tarama testlerinin amacı; bebeğin doğum kusurları açısından bir risk altında olup olmadığını anlamaktır. Dörtlü tarama testinde alınan kan örneğinde dört maddenin seviyesine bakılarak bebeğin bir sağlıksal kusuru olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Bu yazımızda dörtlü tarama testi nedir, dörtlü tarama testi ne zaman yapılır, dörtlü tarama testi nasıl yapılır, dörtlü tarama testinde nelere bakılır, dörtlü tarama testi gerekli mi, dörtlü tarama testi avantajları nelerdir ve dörtlü tarama testi ne zaman çıkar sorularına detaylı cevaplar vereceğiz.

Dörtlü tarama testi ne zaman yapılır?

Dörtlü tarama testi gebelik sürecinde yapılması gereken bir testtir. Dörtlü tarama testi gebeliğin 15 ve 22.haftaları arasında yapılmaktadır yani 3.ve 5.aylar arasına tekabül etmektedir. Gebelik boyunca sağlıklı bir yaşam sürmeleri adına ve bebeğin riskli bir yaşam sürmemesi adına çok büyük önem arz etmektedir.

Dörtlü tarama testi nasıl yapılır?

Dörtlü tarama testi öncesi ultrasonografi ile bebeğin gelişimi ve durumu gözlenmektedir. Anne adayından dörtlü tarama testi için kan örneği alınmaktadır ve ultrasonografi sonuçları ile beraber bebekte herhangi bir hastalık olup olmadığı saptanmaktadır.

Dörtlü tarama testinde nelere bakılır?

Dörtlü tarama testi, genetik bozuklukların bebekte de olup olmadığının gözlenmesi için yapılmaktadır. Dörtlü tarama testinde; down sendromu, nöral tüp defekti, trizomi 18 ve spina bfida hastalıklarına bakılmaktadır.

Dörtlü tarama testi gerekli mi?

Dörtlü tarama testi bu testte bakıldığı hastalıkların bebekte olma riskini kapsamaktadır ve gerekli görülse de çoğu kişi gerekli görmeyip yaptırmak istememektedir. Fakat herhangi bir kalıtsal hastalığın bebekte olma riskini ortaya çıkardıkları için dörtlü tarama testi ve diğer tüm testler düzenli olarak yaptırılmalıdır.

Dörtlü tarama testi avantajları nelerdir?

Dörtlü tarama testi, bebekte olabilecek olan bazı risklerin belirlenmesi amacı ile yapılmaktadır. Dörtlü tarama testinde kromozom anomalileri ve gelişim geriliği sorunları ortaya çıkmaktadır. Dörtlü tarama testinin verdiği en önemli avantaj bebeğin herhangi bir risk taşıyıp taşımadığının anlaşılmasıdır.

Dörtlü tarama testi ne zaman çıkar?

Dörtlü tarama testi öncesi bebeğin gelişimi ultrason yardımı ile görüntülenir ardından dörtlü tarama testi için hastadan kan örneği alınmaktadır. Hastadan alınan kan örneğinde dört temel madde incelenir ve sonuçları birkaç günde çıkmaktadır. Çıkan sonuçlar doğrultusunda bebeğin bu durumdan en az zararla çıkması sağlanmaktadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Takibi

  Gebelik, kadının son adetinin ilk gününden itibaren, 280 (± 15) gün veya 40 (± 2) haftalık bir süreçtir. Hamilelik sürecinde vücudun tamamını etkileyen belirgin değişiklikler meydana gelmektedir. Gebelik sürecinde düzenli olarak yapılan kontroller, annenin mevcut hastalıklarının saptanabilmesi, gebeliğe bağlı oluşabilecek sorunların erken dönemde tespit edilip gerekli önlemlerin alınabilmesi, bebeğin sağlığının takip edilerek doğabilecek yapısal bozuklukların erken gebelikte tespit edilebilmesi ve doğumun en doğru zamanda ve en doğru koşullarda yapılabilmesi için kritik önem taşımaktadır.

  Gebelik takibi ve tarama programları gebelikte ortaya çıkabilecek normal dışı durumların tedavi ve takip süreçleri hakkında anne-baba adaylarını bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Gebelik öncesinde danışma ve gebelik süresince düzenli aralıklarla yapılacak kontroller gebelikte gelişebilecek sorunların daha erken dönemde tanınmasına ve ağır sonuçlara neden olmadan tedavi olmasına olanak sağlar.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar