İkili test (ense kalınlığı testi) nedir?

Hamilelik süreci hem anne adayları hem de bebekler için oldukça önemli bir süreçtir. Hamilelik süreci boyunca anne adaylarına ve bebeklere sağlık durumlarının yakından gebeliğin takip edilmesi adına birtakım testler yapılmaktadır. Uygulanan bu testler sayesinde genetik ya da doğuştan gelebilecek olan hastalıklara erken tanı konularak tedavisi sağlanmaktadır. Gebelik süresince uygulanan testlerden biri olan ikili test (ense kalınlığı testi) gebeliğin 11-14.haftalarında yapılmaktadır. İkili tarama testi; bebekte down sendromu ve kromozomal genetik hastalıkların olup olmadığının araştırılması için uygulanmaktadır. İkili tarama testi, anneden alınan kan örneği ile belirlenmektedir ve kan değerlerine bakılarak herhangi bir hastalık olup olmadığı bu sayede ortaya çıkmaktadır. İkili tarama testinin yapılması sırasında aynı zamanda ultrason ile bebeğin gelişimi de takip edilmektedir.

Bu yazımızda ikili test nedir, ikili test neden yapılır, ikili test ne zaman yapılır, ikili test sonucunda neler çıkar, ikili test kesin sonuç verir mi ve ikili test fiyatları ne kadar sorularını detaylı olarak cevaplandıracağız.

İkili test neden yapılır?

Down sendromu, mental ve sosyal gelişim geriliğine sebep olmaktadır ve bebekte böyle bir sorunun ortaya çıkması onun yaşam kalitesini düşürmektedir. İkili tarama testi sonucunda bebekte böyle bir hastalığın varlığı tespit edilirse erken tedavi olanağı sunulmaktadır. İkili tarama testi, her anne adayının hamilelik sürecinde yaptırması gereken bir testtir ve yapılması mutlaka önemlidir.

İkili test ne zaman yapılır?

İkili test; her anne adayının gebelik sürecinin 11-14.haftasında yapılmaktadır ve yapılması önerilmektedir. Test için anne adayından alınan kan örnekleri laboratuvar ortamında incelenir ve sonuçlara göre tedavi uygulanıp uygulanmayacağı belirlenmektedir.

İkili test sonucunda neler çıkar?

Anne adayından alınan kan örneği sonucunda beta-hCG değerinin yüksek, PAPP- A düzeyinin ise düşük çıkması sonucunda bebeğin yüksek riskli grupta yer aldığını göstermektedir. Aynı zamanda ense kalınlığının da normalden fazla olması ve referans aralığının yüksek değerde olması da bebeğin riskli grupta yer aldığı anlamına gelmektedir.

İkili test kesin sonuç verir mi?

İkili tarama testi yaptıran anne adayları, sonucunun ne kadar doğru olduğunu düşünmektedir ve merak etmektedir. Alınan kan örneği ile yapılan ikili tarama testi yüzde 85 oranında doğru sonuç vermektedir. Fakat bazı durumlarda testin sonucu yüzde 5 oranında yalancı pozitif sonuç verebilmektedir ve bu durumda başka testler yapılarak sonucun kesinleşmesi sağlanmaktadır.

İkili test fiyatları ne kadar?

İkili tarama testi fiyatları; testin yapılacağı hastaneye ve anne adayının sağlık durumuna göre değişkenlik göstermektedir. İkili tarama testi, ikili test, ense kalınlığı testi, ikili test fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisi ile iletişime geçebilir ve daha fazla bilgiye ulaşmak için whatsapp bilgi hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Takibi

  Gebelik, kadının son adetinin ilk gününden itibaren, 280 (± 15) gün veya 40 (± 2) haftalık bir süreçtir. Hamilelik sürecinde vücudun tamamını etkileyen belirgin değişiklikler meydana gelmektedir. Gebelik sürecinde düzenli olarak yapılan kontroller, annenin mevcut hastalıklarının saptanabilmesi, gebeliğe bağlı oluşabilecek sorunların erken dönemde tespit edilip gerekli önlemlerin alınabilmesi, bebeğin sağlığının takip edilerek doğabilecek yapısal bozuklukların erken gebelikte tespit edilebilmesi ve doğumun en doğru zamanda ve en doğru koşullarda yapılabilmesi için kritik önem taşımaktadır.

  Gebelik takibi ve tarama programları gebelikte ortaya çıkabilecek normal dışı durumların tedavi ve takip süreçleri hakkında anne-baba adaylarını bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Gebelik öncesinde danışma ve gebelik süresince düzenli aralıklarla yapılacak kontroller gebelikte gelişebilecek sorunların daha erken dönemde tanınmasına ve ağır sonuçlara neden olmadan tedavi olmasına olanak sağlar.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar