Üçlü tarama testi nedir?

Doğum öncesi yani gebelik sürecinde yapılması gereken ve hem anne adayları için hem de bebekler için çok önemli olan bazı tarama testleri mevcuttur. Gebeliğin ilk aylarından itibaren uygulanmaya başlayan tarama testleri gebeliğin son aylarına kadar aralıklı olarak devam etmektedir. Tarama testlerinin amacı; anne adayında ve bebekte doğum öncesi, doğum anında ve doğum sonrasında ortaya çıkabilecek olan hastalıkların önüne geçmektir. Anne adayının doğum anını sağlıklı bir şekilde geçirmesi için bu testler büyük bir yere sahiptir. Tarama testleri arasında yer alan üçlü tarama testi; bebekte ortaya çıkabilecek olan farklı hastalıkların teşhisi amacıyla uygulanmaktadır. Üçlü tarama testi, gebeliğin ikinci trimesterinde yer almaktadır ve gebeliğin riskli bir gebelik olup olmadığını net bir şekilde saptanmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca üçlü tarama testleri gebelik sürecinde anne ve bebeğin gebelik takibini yönlendirmede de rol oynamaktadır.

Bu yazımızda üçlü tarama testi nedir, üçlü tarama testi ne zaman yapılır, üçlü tarama testi nasıl yapılır, üçlü tarama testinde nelere bakılır ve üçlü tarama testi gerekli mi sorularına cevaplar vereceğiz.

Üçlü tarama testi ne zaman yapılır?

Üçlü tarama testi; gebeliğin ikinci üç aylık sürecinde yani ikinci trimesterinde uygulanmaktadır. Üçlü tarama testi az önce de belirttiğim gibi hamilelik sürecinde anne ve bebeğin riskli bir gebelik süreci geçirip geçirmediğini saptamaktadır. Tüm hamilelik süreci sadece üçlü tarama testinden oluşmamaktadır ayrıca başka testlere de ihtiyaç duyulmaktadır.

Üçlü tarama testi nasıl yapılır?

Gebelik sürecinde bebekte oluşabilecek olan hastalıkların önceden farkedilmesi ve teşhis doğrultusunda tedavinin uygulanması bebeğin sağlıklı doğmasında oldukça etkili bir yöntemdir. Üçlü tarama testi gebeliğin 16.-17.haftalarında uygulanan bir testtir ve anne adayından alınan kan örneği ile sonuca varılmaktadır. Alınan kan örneğinde alfa-fetoprotein(AFP) Total beta human koryonik gonadotropin (hCG) ve unkonjuge esteiol( uE3) değerlerine bakılmaktadır ve ölçülen değerlerin normal aralıklarda olması gerekmektedir. Üçlü tarama testi başta down sendromu olmak üzere bebekte var olabilecek olan genetik hastalıkların teşhisi için gerekli olan bir tarama testidir.

Üçlü tarama testinde nelere bakılır?

Gebelik sürecinde anne adayları bebeklerinin sağlığı için oldukça endişelenirler ve en ufak bir durumda korku yaşayabilmektedirler.  Tarama testleri de tam bunun içindir ve riskli durumların ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır. Üçlü tarama testinde down sendromu, trizomi 18 ve trizomi 21 gibi genetik hastalıklara bakılmaktadır.

Üçlü tarama testi gerekli mi?

Üçlü tarama testleri, riskli gebeliklerin önceden saptanmasını, bebekte herhangi bir kromozom anomalilerin olup olmadığını ve hem annenin hem de bebeğin sağlıklı bir süreç geçirmesini sağlamada önemli bir adım olmaktadır ve yapılması mutlaka gerekli olan testlerdir. Kimi anne adayları bu testleri gerekli görmemekte ya da birini yaptırdım diğerine ne gerek var düşüncesine kapılmaktadır. Bu düşünce tamamen yanlıştır ve son derece önemli olan tarama testlerini her anne adayı yaptırmalı, sağlıklı bir gebelik geçirmeleri açısından kendileri de tarama testlerine önem vermelidirler.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Takibi

  Gebelik, kadının son adetinin ilk gününden itibaren, 280 (± 15) gün veya 40 (± 2) haftalık bir süreçtir. Hamilelik sürecinde vücudun tamamını etkileyen belirgin değişiklikler meydana gelmektedir. Gebelik sürecinde düzenli olarak yapılan kontroller, annenin mevcut hastalıklarının saptanabilmesi, gebeliğe bağlı oluşabilecek sorunların erken dönemde tespit edilip gerekli önlemlerin alınabilmesi, bebeğin sağlığının takip edilerek doğabilecek yapısal bozuklukların erken gebelikte tespit edilebilmesi ve doğumun en doğru zamanda ve en doğru koşullarda yapılabilmesi için kritik önem taşımaktadır.

  Gebelik takibi ve tarama programları gebelikte ortaya çıkabilecek normal dışı durumların tedavi ve takip süreçleri hakkında anne-baba adaylarını bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Gebelik öncesinde danışma ve gebelik süresince düzenli aralıklarla yapılacak kontroller gebelikte gelişebilecek sorunların daha erken dönemde tanınmasına ve ağır sonuçlara neden olmadan tedavi olmasına olanak sağlar.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar