Cinsel ilişki, mastürbasyon veya genital bölgeye alınan fiziksel bir darbe ile yırtılabilen kızlık zarı, evliliklerde kadınlar için ciddi bir sorun olabilmektedir. Kızlık zarı onarımı bu problemlerin çözümü için düşünülen cerrahi bir yöntemdir. Kızlık zarı dikimi başarılı sonuçlar verebilmesi için alanında uzman kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından hastane ortamında gerçekleştirilmelidir. Bu yazımızda kızlık zarının kısa süre içerisinde cinsel ilişkiye hazır hale gelmesini amaçlayan geçici kızlık zarı dikimi  ve evlenmeden kaç gün önce kızlık zarı dikimi yapılması gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz. Kızlık zarının ne olduğu ve kızlık zarı çeşitleri hakkında bilgi almak için kızlık zarı nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Geçici kızlık zarı dikimi nedir?

Geçici kızlık zarı onarımı lokal anestezi altında ağrı, acı duymadan yapılan, kızlık zarı arkasındaki vajina duvarının dikişler ile birbirine yaklaştırılması ve ilişki sırasında kanama gerçekleşmesi hedeflenen cerrahi yöntemdir.

Geçici kızlık zarı dikimi ne zaman yapılır?

Kızlık zarı dikimi metotlarından biri olan geçici kızlık zarı onarımı, evlilik sonrası cinsel ilişkinin yaşanacağı zaman bir – yedi gün arasında bir zamanda gerçekleşecek ise tercih edilen cerrahi bir yöntemdir. Geçici kızlık zarı dikimi sonrasında kısa zamanda ilişkinin yaşanması önemlidir. Evliliğin ve cinsel ilişkinin uzun süre sonra gerçekleşeceği durumlarda başarı oranının azalmasından dolayı geçici kızlık zarı önerilmez. Bu durumlarda kalıcı kızlık zarı onarımı yapılmalıdır.

Geçici kızlık zarı dikimi yapıldığı anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikimi yaptıranlar tarafından en çok sorulan sorulardan biri kızlık zarı dikiminin yapıldığı anlaşılır mı olmaktadır. Geçici kızlık zarı dikimi yapılıp, ilişki gerçekleştikten sonra yapılacak gebelik takibi, doğum, ultrason, mr, kan tetkikleri gibi durumlarda kızlık zarı dikimi yapıldığı anlaşılmaz. Cinsel ilişki gerçekleşmeden yapılacak kızlık zarı muayenesi ile bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından anlaşılması mümkündür.

Kızlık zarı dikimi yapan hastaneler tarafından yapılacak operasyona ve uygulanan anestezi türüne göre kızlık zarı dikimi fiyatları değişebilmektedir. İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman hekimler ile hastane ortamında, yüksek başarı oranı ile kızlık zarı dikimi imkânı sunmaktayız. Kızlık zarı, kızlık zarı onarımı, kızlık zarı dikim yöntemleri hakkında merak ettiklerinizi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde öğrenebilirsiniz. Sorularınız için telefon numaralarımız ve WhatsApp destek hattından yardım alabilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi, vajinanın girişinde yer alan hymen isimli parçanın ilişki esnasında bozularak, ortadan kalkması sonucunda yerine getirilmesi için yapılan işlemdir. Bu işlem sonunda kızlık zarı eskisi gibi yerine gelir ve ilişki esnasında yeniden ortadan kalkar.

Kızlık zarı dediğimiz yapı bazı kadınlarda esnek bazı kadınlarda ise normal yapılıdır. Bu durum sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak esnek olan kızlık zarları ilişki esnasında hemen bozulmayabilir ve bu durum kadını cinsel ilişkiden soğutabilir.

Kızlık zarları fizyolojik açıdan özellikle çocukluk dönemlerinde vajinaya mikropların ve virüslerin girişini engeller. Dolayısıyla az da olsa işlevselliği olan bu parça, çoğu toplumla bekaretin ve hatta namusun simgesi olarak görülmektedir. Kızlık zarları yalnızca ilişki sırasında da bozulmaz. Kaza geçirmek de kızlık zarını bozabilecek durumları ortaya çıkartabilir.

Kızlık zarı dikimi iki şekilde yapılmaktadır. Birincisi kalıcı kızlık zarı dikimi, ikincisi ise geçici kızlık zarı dikimidir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Dayanır?

Geçici kızlık zarı, belirli bir süre geçerliliğini koruyan dikim çeşididir. Genellikle evlilik tarihi yakın olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Eğer evlilik tarihiniz yakın değilse geçici kızlık zarı dikimi doktorlar tarafından tavsiye edilmiyor.

Geçici kızlık zarı dikimi yaklaşık olarak 7 ila 10 gün arasında dayanmaktadır. Bu süre zarfında ilişkiye girilmese bile zar bozulma eğilimi gösterir ve bozulur.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikimi konusunda en çok gelen sorulardan birisidir. Doktorlar bu noktada hastalarının içini rahatlatmaktadır. Çünkü geçici kızlık zarı dikimi kesinlikle dışarıdan anlaşılmamaktadır. Hatta zaman zaman muayene yapan kadın-doğum uzmanları dahi bu durumu anlayamayabilir. Dolayısıyla ilişki sırasında partnerin bunu anlayabilmesi mümkün değildir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Geçici kızlık zarı dikimi çok kısa sürede gerçekleştirilebilir. Bu nedenle kişiler operasyon sonrasında evlerine ya da işlerine dönebilirler. Doktorlar genellikle bir hafta süresince bazı noktalarda yasak koyabilir. Bunlar arasında havuz, spa, spor gibi etkinlikler yer alır.

Kızlık zarı dikimi sonrasında ağrının oluşması sonrasında doktorunuza başvurmalısınız. Yapılacak muayenede herhangi bir sorun görülmemesi durumunda ağrı kesici tedavisine başlanabilir. Operasyon sonrasında kişi kendi kendine antibiyotik kullanmamalıdır.

Geçici kızlık zarı dikimi sonrasında alaturka tuvalet kullanımı işleme zarar verebilir. İmkân varsa alafranga tuvalet kullanılmalıdır. Bu esnada kabız olunmamaya dikkat edilmelidir. Çünkü kabızlık bölgeye ciddi anlamda baskı altına alır ve dikimi tehlikeye atabilir. Kişi bu dönemde yediğine ve içtiğine de dikkat etmelidir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Geçici kızlık zarı dikim fiyatları sağlık kompleksleri ve muayenehaneler arasında farklılık göstermektedir. Bu noktada önce doktorunuza muayene olmalısınız. Yapılacak inceleme sonunda geçici kızlık zarı dikimi fiyatı sizinle net bir şekilde konuşulur.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar