Günümüzde yapılan birçok doğum kontrol yöntemleri vardır. Bunlardan biri de tüplerin bağlanmasıdır.  Halk arasında çoğunlukla kordon bağlanması olarak bilinir. Tüp bağlatmanın ne olduğu hakkında ayrıntılı bilgi almak için tüp bağlatma nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda tüp bağlatma ameliyatı nasıl yapılır ve tüp bağlatmada dikkat edilmesi gerekenler nelerdir konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Tüp bağlatma ameliyatı nasıl yapılır?

Tüp bağlatma ameliyatı öncesi eşlerin bu durum için kararlı olmaları gerekir. Ameliyat için sadece kadının onayı yetmez bunun için eşler ortak bir karar sonucunda yaptırmaya karar vermelidir. Eşler istedikleri çocuk sayısını tamamladıktan sonra böyle bir istekte bulunmaları gerekir. 30 yaşın altındaki bayanlara yapılması pek uygun değildir. Geri dönüşümsüz olarak kabul edilen bir işlemdir. Eşler bunu temel alarak karar vermelidir. Sonradan açılması mümkündür fakat çocuk başarı oranı düşebilir. Tüp ligasyonu bağlanması tüplerle rahim arasında olan bağlantının kesilmesidir. Ameliyat laparoskopik olarak gerçekleştirilir. Eğer bir doğum olmuşsa rahim göbek hizasında olduğu için göbek deliğinden ufak bir kesiyle girilerek tüpler bağlanır. Kişi sezaryen olmuşsa son sezaryen sonrası tüpler bağlanabilir. Fakat bunların dışında hiç gebelik yaşamadığı zamanda tüplerin bağlanması isteniliyorsa kişinin yeni adet görmüş olması istenilir. Bunun sebebi de olası bir gebeliğin oluşmasının istenmemesidir. Bu yüzden adetin hemen bitiminde tüpler isteğe göre bağlanır. Tüpler bağlı iken kişinin doğal yollardan hamile kalması olası bir durum değildir. Eğer tüpleri bağlı olan bir kadın çocuk sahibi olmak istiyorsa tüp bebek yöntemiyle hamile kalabilir. Tüp bağlatma işlemi sadece kadınlarda yapılan bir uygulama değildir. Erkeklerde de yapılır, sperm taşıyan kordonlar bağlanılır. Bu işlem ortalama 30-60 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Ameliyat sonrası anestezi etkisi geçene hasta gözlem altında tutulur. Hastanın kontrolleri tamamlandıktan sonra 1 gün içinde taburcu edilir.

Tüp bağlatmada dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tüp bağlatma operasyonları yeteri kadar çocuk sahibi olan ve tekrar çocuk sahibi olmak istemeyen çiftler için uygun bir doğum kontrol yöntemidir. Tüp bağlatmaya karar verirken bu durum göz önünde bulundurulmalı iyice düşündükten sonra birlikte karar verilmelidir. Tüp bağlatma operasyonları için alanında uzman doktor kadrosuna sahip tüp ligasyonu yapan hastaneler tercih edilmelidir.

İyileşme süreci boyunca da hastanın dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Hasta doktorun önerdiği programa mutlaka uymalı, verilen ilaçlar kullanılmalı, kesi alanı birkaç gün kuru tutulmalı, hasta ağır kaldırmaktan kaçınmalıdır. Operasyon sonrasındaki 1 hafta içinde cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Uygulama sonrası hastada ağrı ve bulantı oluşabilir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında tüp bağlatma imkanı sunmaktayız. Tüp ligasyonu, tüp bağlatma ve tüp bağlatma fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Tüp bağlatma hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  TÜP LİGASYONU (TÜPLERİN BAĞLANMASI)

  Normal gebeliklerde erkekten gelen sperm ve kadından gelen yumurta fallop tüplerinde bir araya gelerek döllenme sağlanmaktadır. Fallop tüplerinin geçirgenliğinin cerrahi yöntemle engellenmesi operasyonuna tüp ligasyonu adı verilmektedir.

  Tüp ligasyonu operasyonu günümüzde en fazla tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Kadınlarda yumurtalıklarda üretilen yumurtalar, tüplerden geçerek rahime ulaşmaktadır. Bu operasyon kadında yumurtaları taşıyan tüplerin çeşitli cerrahi yöntemlerle bağlanması prensibine dayanır. Bu sayede hastanın gebe kalması engellenir ve başarı oranı çok yüksektir.  Bu işlem sonrasında cinsel istekte, adet düzeninde ve vücut yapısında hiçbir değişiklik olmaz. Anne sütüne herhangi bir etkisi bulunmaz. Bu işlem kalıcıdır. Tüplerin eski haline getirilmesi ayrıca cerrahi bir operasyon gerektirir.

  Tüp ligasyonu işlemi uzman hekim tarafından steril ameliyathane ortamında gerçekleştirilmelidir. Laparoskopik olarak yapılabilen bu işlem yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer. Hastanede kalmayı gerektirmez. Hasta operasyon sonrası yeteri kadar dinlendikten sonra aynı gün evine gidebilir.

  Koruyucu etkisi operasyonun hemen ardından başlar ve ömür boyu sürmektedir. Bu özelliği ile en güvenilir doğum kontrol yöntemlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Çok düşük bir oranda tüplerin yeniden açılması ve hamilelik oluşması ihtimali vardır ancak bu ihtimal diğer doğum kontrol yöntemlerine oranla çok çok düşüktür.

  • Yeteri kadar çocuğu olan ve çocuk yapmayı düşünmeyen kadınlar
  • Olası bir hamile kalma durumunda hayati tehlikesi oluşacak ve bu nedenle kesinlikle hamile kalmaması gereken kadınlar
  • Henüz ailesini tamamlamamış, çocuk sahibi olmayı düşünen çiftler
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN