Tüp bağlatma; yüzde yüz gebeliği önleyici bir doğum kontrol yöntemi olarak bilinmektedir. Tüplerin bağlanması ile sperm ve yumurtanın birleşmesi önlenerek gebeliğin önlenmesi amaçlanmaktadır. Tüp bağlatma, kordon bağlatma ve tüp ligasyonu olarak da bilinmektedir. Tüp bağlatmanın ne olduğu, avantajları ve kimler için uygun olduğu hakkında bilgi almak için tüp ligasyonu nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda tüp bağlatma yöntemleri nelerdir, tüplerin etrafına plastik halka geçirme yöntemiyle tüp ligasyonu nasıl yapılır, tüplerin uçlarının çıkarılması ile tüp ligasyonu nasıl yapılır, tüplerin ortasının kesilmesi ile tüp ligasyonu nasıl yapılır, tüplerin ortasından parça çıkartılması ile tüp ligasyonu nasıl yapılır sorularına cevaplar vereceğiz.

Tüp bağlatma yöntemleri nelerdir?

Tüp bağlatma için günümüz tıp imkânları dâhilinde birçok yöntem uygulanmakta, uygulanan operasyon metotları hastanın tıbbi durumuna göre seçilmekte ve yüksek başarı oranları yakalanmaktadır. Aşağıda tüp bağlatma yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Tüplerin etrafına plastik halka geçirilmesi: tüplerin etrafına plastik halka geçirilmesi yönteminde açık veya kapalı ameliyat ile tüplere ulaşıldıktan sonra tüplerden yumurta geçişişin önlemek için tüpün etrafına halka geçirilmesi amaçlanır.

Tüplerin uçlarının çıkartılması: tüplerin ucalarının çıkartılması yönteminde açık veya kapalı ameliyat ile tüplere ulaşıldıktan sonra tüp uçlarının alınması ile tüplerin görevini yapması engellenmektedir.

Tüplerin ortasının kesilmesi: tüplerin ortasının kesilmesi yönteminde açık veya kapalı ameliyat ile tüplere ulaşılarak tüplerin ortasından kesilerek bağlanması ile tüpler kapatılmaktadır. Bu yöntem tüplerin ortasından parça çıkartılması olarak da adlandırılmaktadır.

Bu tüp bağlatma operasyonları açık ameliyat veya kapalı ameliyat(laparoskopik) yöntemlerle anestezi altında yapılabilmektedir. Kadınlar genellikle tüp bağlatma operasyonlarını normal veya sezaryen doğum sırasında istemekte, tüp bağlatma doğum sırasında da yapılabilmektedir. Sezaryen ve normal doğum sonrasında tüp bağlatma hakkında bilgi almak için doğum sonrası tüp bağlatma yazımızı okuyabilirsiniz.

Tüplerin bağlanması hakkında en merak edilen konulardan tüp bağlaması sonrası cinsel ilişki, tüplerin bağlanmasından sonra hamile kalmak mümkün mü, tüp bağlatma sonrasında adet ve tüplerin bağlamasından sonra tüp bebek gibi tüp bağlatma hakkında sıkça sorulan sorulardan derlediğimiz konular hakkına bilgi almak için tüp bağlatma hakkında en çok merak edilenler yazımızı okuyabilirsiniz.

Tüp bağlatma fiyatları ne kadar?

Tüp bağlatma fiyatları operasyonun hangi teknikle yapıldığı, doğum sırasında veya sonrasında tek başına yapılıp yapılmadığı, hastanın tıbbi durumu gibi kriterler göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Tüp ligasyonu için ortalama tek bir fiyat verilmesi çoğu zaman mümkün olmamaktadır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman kadın hastalıkları ve doğum doktorları ile hijyenik hastane şartlarında tüp ligasyonu imkanı sunmaktayız. Tüp bağlatma, tüp bağlatma yöntemleri ve tüp bağlatma fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Tüp bağlatma hakkında diğer merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  TÜP LİGASYONU (TÜPLERİN BAĞLANMASI)

  Normal gebeliklerde erkekten gelen sperm ve kadından gelen yumurta fallop tüplerinde bir araya gelerek döllenme sağlanmaktadır. Fallop tüplerinin geçirgenliğinin cerrahi yöntemle engellenmesi operasyonuna tüp ligasyonu adı verilmektedir.

  Tüp ligasyonu operasyonu günümüzde en fazla tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Kadınlarda yumurtalıklarda üretilen yumurtalar, tüplerden geçerek rahime ulaşmaktadır. Bu operasyon kadında yumurtaları taşıyan tüplerin çeşitli cerrahi yöntemlerle bağlanması prensibine dayanır. Bu sayede hastanın gebe kalması engellenir ve başarı oranı çok yüksektir.  Bu işlem sonrasında cinsel istekte, adet düzeninde ve vücut yapısında hiçbir değişiklik olmaz. Anne sütüne herhangi bir etkisi bulunmaz. Bu işlem kalıcıdır. Tüplerin eski haline getirilmesi ayrıca cerrahi bir operasyon gerektirir.

  Tüp ligasyonu işlemi uzman hekim tarafından steril ameliyathane ortamında gerçekleştirilmelidir. Laparoskopik olarak yapılabilen bu işlem yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer. Hastanede kalmayı gerektirmez. Hasta operasyon sonrası yeteri kadar dinlendikten sonra aynı gün evine gidebilir.

  Koruyucu etkisi operasyonun hemen ardından başlar ve ömür boyu sürmektedir. Bu özelliği ile en güvenilir doğum kontrol yöntemlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Çok düşük bir oranda tüplerin yeniden açılması ve hamilelik oluşması ihtimali vardır ancak bu ihtimal diğer doğum kontrol yöntemlerine oranla çok çok düşüktür.

  • Yeteri kadar çocuğu olan ve çocuk yapmayı düşünmeyen kadınlar
  • Olası bir hamile kalma durumunda hayati tehlikesi oluşacak ve bu nedenle kesinlikle hamile kalmaması gereken kadınlar
  • Henüz ailesini tamamlamamış, çocuk sahibi olmayı düşünen çiftler