Kadınlarda üreme organı rahimdir ve bu alan içerisinde yumurtalar spermlerle buluşarak döllenir ve hamile kalınır. Bu alana taşınan yumurtalar tüplerin içerisinden gelir ve hamile kalmak istemeyen kişiler tüp ligasyonu uygulaması ile buna son verebilirler. Ancak herhangi bir durumda yeniden hamile kalmak isteyen kişiler bu işlemi geri alabilme şanslarının olup olmayacağı konusunda detaylı bilgiyi mutlaka uzman doktorunuzdan alınız.

Tüp ligasyonu aile planlaması konusunda uygulanan yöntemlerin başında gelir. Çocuk sahibi olmak istemeyen ya da yeniden hamile kalmayı düşünmeyen kişiler, cinsel ilişki sırasında gebe kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalmak istememesi dolayısıyla bu işlemi yaptırmak isteyebilir.  Bunun yanı sıra tübal rahatsızlıkları olan ve yumurtalık kanseri riski taşıyan kişilerin de bu ameliyatı yaptırdığı biliniyor. Doktor tavsiyesi ile hareket edilmesi oldukça önemlidir.

Tüp ligasyonu kürtaj ile birlikte yapılır mı?

Tüp ligasyonu ve kürtaj bir arada yapılmamaktadır. Çünkü ikisi de farklı operasyonlardır. Fakat öncelikle hamileliğin sona erdirilmesi anlamına gelen kürtaj yapılır ve cenin alınır. Daha sonra ise tüp ligasyonu yapılır. Kısacası hastanın istemesi durumunda ikisi de aynı gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

Tüp ligasyonu operasyonu nasıl yapılır?

Tüp ligasyonu operasyonu hastanın göbek kısmından girilerek yapılır. Küçük kesiden gönderilen optik kamera yardımı ile bölgeye ulaşan uzman hekim fallop tüplerine bağlanır. Bu tüplerin kapatılması ile operasyon tamamlanır ve kesi kapatılır. Böylece tüm operasyon sona erer.

Hastalar genellikle aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilir. Ancak durumu el vermeyen hastalar daha fazla müşade altında tutulabilir. Operasyon sırasında karbondioksit gazı verildiği için ağrılar olabilir. Bu da oldukça normaldir ve bir süre sonra sona erer.

Tüp ligasyonu geri alınır mı?

Yapılan operasyon ile birlikte kapatılan tüpler yeniden açılabilir. Ancak buradaki önemli ayrıntı yeniden gebe kalınıp, kalınamayacağıdır. Ligrasyon işleminin yumurtalıklara zarar verdiği işlemler oldukça azdır. Bu nedenle geri dönüşlerde hamile kalma oranı yüksektir. Yaşa ve farklı durumlara göre hamile kalma oranı yüzde 35 ila 80 arasında kalmaktadır. Ayrıca operasyon sırasında yaşanabilecek komplikasyonlar da oluşabilir. Bu da yumurtalıkların hasar almasına neden olabilir. Bu nedenle ameliyatı olacağınız sağlık kuruluşunu ve ekibini iyi belirlemelisiniz.

Tüp ligasyonu adet düzensizliği yapar mı?

Kişinin üreme organının işlevini sonuçlandıran tüp ligasyonu işlemi için birçok kadının aklındaki soru adet düzensizliğidir. Operasyona kadınlarda herhangi bir hormonal bozukluğa yol açmaz. Yani kişilerin rahim duvarları kalınlaşmaya ve incelmeye devam eder. Buna bağlı olarak adet kanaması görülür. Yalnızca yumurtalar rahme ulaşmaz ve döllenemez. Dolayısıyla kadınların tüp ligasyonu nedeni ile herhangi bir adet düzensizliği söz konusu olmaz. Kişi genellikle takip ettiği takvimden şaşmadan görmeye devam eder. İkisi arasında ilişkilendirilebilecek herhangi bir bağ bulmak imkansızdır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  TÜP LİGASYONU (TÜPLERİN BAĞLANMASI)

  Normal gebeliklerde erkekten gelen sperm ve kadından gelen yumurta fallop tüplerinde bir araya gelerek döllenme sağlanmaktadır. Fallop tüplerinin geçirgenliğinin cerrahi yöntemle engellenmesi operasyonuna tüp ligasyonu adı verilmektedir.

  Tüp ligasyonu operasyonu günümüzde en fazla tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Kadınlarda yumurtalıklarda üretilen yumurtalar, tüplerden geçerek rahime ulaşmaktadır. Bu operasyon kadında yumurtaları taşıyan tüplerin çeşitli cerrahi yöntemlerle bağlanması prensibine dayanır. Bu sayede hastanın gebe kalması engellenir ve başarı oranı çok yüksektir.  Bu işlem sonrasında cinsel istekte, adet düzeninde ve vücut yapısında hiçbir değişiklik olmaz. Anne sütüne herhangi bir etkisi bulunmaz. Bu işlem kalıcıdır. Tüplerin eski haline getirilmesi ayrıca cerrahi bir operasyon gerektirir.

  Tüp ligasyonu işlemi uzman hekim tarafından steril ameliyathane ortamında gerçekleştirilmelidir. Laparoskopik olarak yapılabilen bu işlem yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer. Hastanede kalmayı gerektirmez. Hasta operasyon sonrası yeteri kadar dinlendikten sonra aynı gün evine gidebilir.

  Koruyucu etkisi operasyonun hemen ardından başlar ve ömür boyu sürmektedir. Bu özelliği ile en güvenilir doğum kontrol yöntemlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Çok düşük bir oranda tüplerin yeniden açılması ve hamilelik oluşması ihtimali vardır ancak bu ihtimal diğer doğum kontrol yöntemlerine oranla çok çok düşüktür.

  • Yeteri kadar çocuğu olan ve çocuk yapmayı düşünmeyen kadınlar
  • Olası bir hamile kalma durumunda hayati tehlikesi oluşacak ve bu nedenle kesinlikle hamile kalmaması gereken kadınlar
  • Henüz ailesini tamamlamamış, çocuk sahibi olmayı düşünen çiftler