Tüp bağlatma ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer?

Tüp bağlatma yani bir diğer adıyla kordonların bağlanması; çocuk sayısını tamamlamış olan ailelerin üremeyi engellemek adına başvurdukları bir yöntemdir. Tüplerin bağlanması geri dönüşümü olmayan bir işlem olup ailelerin bu konudaki kararları kesin olmalıdır. Kordon bağlatma ile yüzde yüz oranla gebelik önlenmektedir. Tüplerin bağlanması en etkili doğum kontrol yöntemlerindendir. Bu operasyon hem normal doğum hem de sezaryen sırasında yapılabilmektedir. Normal ve sezaryen doğum sırasında yapılan tüp bağlatma operasyonu hakkında bilgi almak için doğum sırasında tüp bağlatma yazımızı okuyabilirsiniz. İşlem uygulandıktan sonra vazgeçilmesi durumunda tüpler geri açılmaktadır fakat kişinin normal yollarla hamile kalması mümkün değildir, kadınlar tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olabilir. Tüplerin bağlanmasının ne olduğu hakkında bilgi almak için tüp ligasyonu nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda tüp bağlatma ameliyatı iyileşme süreci, ameliyat sonrası hasta bakımı, ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler ve tüp ligasyonu fiyatları hakkında bilgiler vereceğiz.

Ameliyat İyileşme Süreci

Tüplerin bağlatılması işlemi hem normal doğum sonrası hem de sezaryen doğum sonrası gerçekleştirilebilir. Tüp ligasyonu iyileşme süreci yaklaşık bir hafta içerisinde tamamlanır. Tüp bağlatma operasyonunun açık ameliyat şeklinde veya laparoskopik olarak yapılması veya doğum sırasında uygulanması ile iyileşme süreleri farklılık gösterebilmektedir. Tüplerin bağlanması için kullanılan yöntemler hakkında bilgi almak için tüp bağlatma yöntemleri yazımızı okuyabilirsiniz. Tüp bağlatma ameliyatının nasıl yapıldığı hakkında ayrıntılı bilgi almak için tüp bağlatma ameliyatı nasıl yapılır yazımızı okuyabilirsiniz.

Ameliyat Sonrası Hasta Bakımı

Tüp ligasyonu olarak da bilinen tüplerin bağlanması ameliyatı sonrası hasta bakımı önemli bir unsurdur. Operasyon sonrası taburcu süresi kısa olsa da tüp ligasyonu sonrası hasta bakımında dikkat edilmesi gereken durumlar mefvcuttur. Kısa sürede iyileşme sağlanmasına güvenilip bakım ihmal edilmemelidir. Kişi ameliyat sonrası kesi yerini enfeksiyon risklerinden korumalıdır. Operasyon sonrasındaki ilk hafta içinde cinsel ilişkiden kaçınmalıdır ve doktorun önerdiği programa mutlaka uymalıdır.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bağlatma ameliyatı sonrası hastalara düşen bazı görevler bulunmaktadır. Tüp ligasyonu ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Hasta doktorun yazdığı reçeteye uymalıdır.
 • Doktorun önerdiği programa göre yaşantısını şekillendirmelidir.
 • Kesi yeri oldukça kuru tutulmalı ve enfeksiyon riskine dikkat edilmelidir.
 • Ağır eşya ve benzeri şeyleri kaldırmaktan kaçınılmalıdır.
 • İşlem sonrasındaki bir hafta içerisinde cinsel aktivitede bulunulmamalıdır.

Tüp Bağlatma Fiyatları

Tüp bağlatma ameliyatı fiyatları yapılacak olan işleme göre farklılık göstermektedir. Buna ek olarak operasyonun yapılacağı klinikten kliniğe de fiyatlarda değişkenlik olabilmektedir. Tüp bağlatma fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinden alabilirsiniz.

Tüp ligasyonu, tüp bağlatma yöntemleri ve tüp bağlatma hakkında merak ettiğiniz diğer konuları kadın hastalıkları ve doğum blog sayfamızdan, telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  TÜP LİGASYONU (TÜPLERİN BAĞLANMASI)

  Normal gebeliklerde erkekten gelen sperm ve kadından gelen yumurta fallop tüplerinde bir araya gelerek döllenme sağlanmaktadır. Fallop tüplerinin geçirgenliğinin cerrahi yöntemle engellenmesi operasyonuna tüp ligasyonu adı verilmektedir.

  Tüp ligasyonu operasyonu günümüzde en fazla tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Kadınlarda yumurtalıklarda üretilen yumurtalar, tüplerden geçerek rahime ulaşmaktadır. Bu operasyon kadında yumurtaları taşıyan tüplerin çeşitli cerrahi yöntemlerle bağlanması prensibine dayanır. Bu sayede hastanın gebe kalması engellenir ve başarı oranı çok yüksektir.  Bu işlem sonrasında cinsel istekte, adet düzeninde ve vücut yapısında hiçbir değişiklik olmaz. Anne sütüne herhangi bir etkisi bulunmaz. Bu işlem kalıcıdır. Tüplerin eski haline getirilmesi ayrıca cerrahi bir operasyon gerektirir.

  Tüp ligasyonu işlemi uzman hekim tarafından steril ameliyathane ortamında gerçekleştirilmelidir. Laparoskopik olarak yapılabilen bu işlem yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer. Hastanede kalmayı gerektirmez. Hasta operasyon sonrası yeteri kadar dinlendikten sonra aynı gün evine gidebilir.

  Koruyucu etkisi operasyonun hemen ardından başlar ve ömür boyu sürmektedir. Bu özelliği ile en güvenilir doğum kontrol yöntemlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Çok düşük bir oranda tüplerin yeniden açılması ve hamilelik oluşması ihtimali vardır ancak bu ihtimal diğer doğum kontrol yöntemlerine oranla çok çok düşüktür.

  • Yeteri kadar çocuğu olan ve çocuk yapmayı düşünmeyen kadınlar
  • Olası bir hamile kalma durumunda hayati tehlikesi oluşacak ve bu nedenle kesinlikle hamile kalmaması gereken kadınlar
  • Henüz ailesini tamamlamamış, çocuk sahibi olmayı düşünen çiftler