Tüp ligasyonu hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Tüplerin bağlatılması işlemi istenmeyen gebeliklerin sonlanmasında oldukça etkili bir yöntemdir. Çiftler bu durum için iyi karar vermeleri gerekir. Geri dönüşümsüz olarak yapılan bir ameliyattır. Çiftlerin endişe duyduğu bazı durumlar vardır. Kişiler tüp ligasyonu sonrasında herhangi bir risk altına girip girmedikleri hakkında şüphe duymaktadırlar. İşlem sırasında nadir olarak gerçekleşen kanama dışında herhangi bir riski yoktur. Tüp ligasyonunun ne olduğu hakkında bilgi almak için tüp bağlatma nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda tüp ligasyonu ameliyatı nasıl yapılır, tüp ligasyonu sonrasında adet görülür mü, tüpler bağlandıktan sonra ne zaman ilişkiye girilir, tüpler bağlandıktan sonra açılır mı ve tüpleri bağlı kadın tüp bebek yaptırabilir mi sorularına cevaplar vereceğiz.

Tüp ligasyonu ameliyatı nasıl yapılır?

Tüplerin bağlanması kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Geri dönüşümsüz olarak yapılır. Tüp ligasyonu rahim ile tüplerin arasında olan bağlantıyı kesmek demektir. Günümüzde çoğunlukla laparoskopik yöntemlerle yapılmaktadır. Karın deliğinden ufak bir kesiyle girilir ve fallop tüpleri bağlanır.

Tüp ligasyonu sonrası adet görülür mü?

Tüp bağlatmak hormonlarla ilgili bir durumdur. Bunun için de adet düzensizliğine yol açtığı doğru değildir. Bu işlemi geçirmeden önce adet düzeniniz nasılsa işlem sonrası da aynı şekilde olacaktır.

Tüpler bağlandıktan sonra ne zaman ilişkiye girilir?

Tüplerin bağlanması sonucunca cinsel ilişkide isteksizlik yaşandığı bilgisi tamamen yanlıştır. Cinsel ilişki isteğinin tüplerin bağlanması ile bir ilişkisi bulunmamaktadır. Tüplerin bağlanması sonrasında doktorunuz cinsel ilişkiye başlama zamanı için çiftleri bilgilendirmektedir. Tüp bağlatma ameliyatları kendi başına laparoskopik olarak veya sezaryen doğum sırasında yapılabilmekte olup cinsel ilişkiye başlama süresi hastadan hastaya değişebilmektedir.

Tüpler bağlandıktan sonra açılır mı?

Tüp ligasyonu işlemi hastaya geri dönüşümsüz olarak uygulanmaktadır. Fakat tekrar hamile kalmak istendiğinde tüplerin geri açılması mümkündür. Ancak kişinin hamile kalması tüp bebek yöntemi ile gerçekleşir. Tüplerin açılması işlemine tubal renastomoz adı verilir. Tüp bağlatmanın geri dönüşümü mikro cerrahi operasyonlar ile yapılabilmektedir. Açık ya da kapalı ameliyat ile gerçekleştirilir. Tüplerin açılması yerine tüp bebek yöntemi tercih edilebilmektedir.

Tüpleri bağlı kadın tüp bebek yapabilir mi?

Kişinin doğal yollardan hamile kalabilmesi için tüplerin fonksiyonel durumda olması çok önemli bir durumdur. Tüpleri bağlı olan bir kadının doğal yollardan hamile kalması beklenemez. Tüpler bağlandıktan sonra hamilelik için tüp bebek yöntemi tercih edilmektedir. Tüp bağlatma ameliyatı öncesinde çiftlerin yeterli sayıda çocuk sahibi olduktan emin olması ve iyi düşünerek karar vermesi önerilmektedir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman hekimler tarafından hijyenik hastane koşullarında tüp ligasyonu (tüp bağlatma) imkanı sunmaktayız. Tüp ligasyonu, tüp bağlatma ve tüp bağlatma fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Tüp ligasyonu hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

* Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

TÜP LİGASYONU (TÜPLERİN BAĞLANMASI)

Normal gebeliklerde erkekten gelen sperm ve kadından gelen yumurta fallop tüplerinde bir araya gelerek döllenme sağlanmaktadır. Fallop tüplerinin geçirgenliğinin cerrahi yöntemle engellenmesi operasyonuna tüp ligasyonu adı verilmektedir.

Tüp ligasyonu operasyonu günümüzde en fazla tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Kadınlarda yumurtalıklarda üretilen yumurtalar, tüplerden geçerek rahime ulaşmaktadır. Bu operasyon kadında yumurtaları taşıyan tüplerin çeşitli cerrahi yöntemlerle bağlanması prensibine dayanır. Bu sayede hastanın gebe kalması engellenir ve başarı oranı çok yüksektir.  Bu işlem sonrasında cinsel istekte, adet düzeninde ve vücut yapısında hiçbir değişiklik olmaz. Anne sütüne herhangi bir etkisi bulunmaz. Bu işlem kalıcıdır. Tüplerin eski haline getirilmesi ayrıca cerrahi bir operasyon gerektirir.

Tüp ligasyonu işlemi uzman hekim tarafından steril ameliyathane ortamında gerçekleştirilmelidir. Laparoskopik olarak yapılabilen bu işlem yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer. Hastanede kalmayı gerektirmez. Hasta operasyon sonrası yeteri kadar dinlendikten sonra aynı gün evine gidebilir.

Koruyucu etkisi operasyonun hemen ardından başlar ve ömür boyu sürmektedir. Bu özelliği ile en güvenilir doğum kontrol yöntemlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Çok düşük bir oranda tüplerin yeniden açılması ve hamilelik oluşması ihtimali vardır ancak bu ihtimal diğer doğum kontrol yöntemlerine oranla çok çok düşüktür.

  • Yeteri kadar çocuğu olan ve çocuk yapmayı düşünmeyen kadınlar
  • Olası bir hamile kalma durumunda hayati tehlikesi oluşacak ve bu nedenle kesinlikle hamile kalmaması gereken kadınlar
  • Henüz ailesini tamamlamamış, çocuk sahibi olmayı düşünen çiftler

ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ