Tüp ligasyonu hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Tüplerin bağlatılması işlemi istenmeyen gebeliklerin sonlanmasında oldukça etkili bir yöntemdir. Çiftler bu durum için iyi karar vermeleri gerekir. Geri dönüşümsüz olarak yapılan bir ameliyattır. Çiftlerin endişe duyduğu bazı durumlar vardır. Kişiler tüp ligasyonu sonrasında herhangi bir risk altına girip girmedikleri hakkında şüphe duymaktadırlar. İşlem sırasında nadir olarak gerçekleşen kanama dışında herhangi bir riski yoktur. Tüp ligasyonunun ne olduğu hakkında bilgi almak için tüp bağlatma nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda tüp ligasyonu ameliyatı nasıl yapılır, tüp ligasyonu sonrasında adet görülür mü, tüpler bağlandıktan sonra ne zaman ilişkiye girilir, tüpler bağlandıktan sonra açılır mı ve tüpleri bağlı kadın tüp bebek yaptırabilir mi sorularına cevaplar vereceğiz.

Tüp ligasyonu ameliyatı nasıl yapılır?

Tüplerin bağlanması kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Geri dönüşümsüz olarak yapılır. Tüp ligasyonu rahim ile tüplerin arasında olan bağlantıyı kesmek demektir. Günümüzde çoğunlukla laparoskopik yöntemlerle yapılmaktadır. Karın deliğinden ufak bir kesiyle girilir ve fallop tüpleri bağlanır.

Tüp ligasyonu sonrası adet görülür mü?

Tüp bağlatmak hormonlarla ilgili bir durumdur. Bunun için de adet düzensizliğine yol açtığı doğru değildir. Bu işlemi geçirmeden önce adet düzeniniz nasılsa işlem sonrası da aynı şekilde olacaktır.

Tüpler bağlandıktan sonra ne zaman ilişkiye girilir?

Tüplerin bağlanması sonucunca cinsel ilişkide isteksizlik yaşandığı bilgisi tamamen yanlıştır. Cinsel ilişki isteğinin tüplerin bağlanması ile bir ilişkisi bulunmamaktadır. Tüplerin bağlanması sonrasında doktorunuz cinsel ilişkiye başlama zamanı için çiftleri bilgilendirmektedir. Tüp bağlatma ameliyatları kendi başına laparoskopik olarak veya sezaryen doğum sırasında yapılabilmekte olup cinsel ilişkiye başlama süresi hastadan hastaya değişebilmektedir.

Tüpler bağlandıktan sonra açılır mı?

Tüp ligasyonu işlemi hastaya geri dönüşümsüz olarak uygulanmaktadır. Fakat tekrar hamile kalmak istendiğinde tüplerin geri açılması mümkündür. Ancak kişinin hamile kalması tüp bebek yöntemi ile gerçekleşir. Tüplerin açılması işlemine tubal renastomoz adı verilir. Tüp bağlatmanın geri dönüşümü mikro cerrahi operasyonlar ile yapılabilmektedir. Açık ya da kapalı ameliyat ile gerçekleştirilir. Tüplerin açılması yerine tüp bebek yöntemi tercih edilebilmektedir.

Tüpleri bağlı kadın tüp bebek yapabilir mi?

Kişinin doğal yollardan hamile kalabilmesi için tüplerin fonksiyonel durumda olması çok önemli bir durumdur. Tüpleri bağlı olan bir kadının doğal yollardan hamile kalması beklenemez. Tüpler bağlandıktan sonra hamilelik için tüp bebek yöntemi tercih edilmektedir. Tüp bağlatma ameliyatı öncesinde çiftlerin yeterli sayıda çocuk sahibi olduktan emin olması ve iyi düşünerek karar vermesi önerilmektedir.

Tüp ligasyonu ne demek?

Tıp dilinde tüp ligasyonu olarak adlandırılan tüplerin bağlanması, aile sayısını tamamladıklarını düşünen kişilerin başvurduğu bir doğum kontrol yöntemidir. Bilinenlerin yanında kordon bağlatma olarak da adlandırılmaktadır. Günümüzde var olan birçok doğum kontrol yöntemi bulunmaktadır fakat en etkili yöntem tüp ligasyonu sayılmaktadır. Tüp bağlatma, ger dönüşümsüz olarak uygulanan bir işlem olmakla birlikte bu operasyonu yaptırmak isteyen kişilerin kararlarının kesin olması gerekmektedir. Tüplerin bağlanması sonrası bağlanan tüpler geri açılmaktadır fakat kişinin normal yollarla çocuk sahibi olması mümkün olmayıp ancak tüp bebek yolu ile çocuk sahibi olabilmektedir. Kordon bağlatma, normal doğum ve sezaryen doğum sonrası yapılabilmektedir. Tüp ligasyonu hakkında ayrıntılı bilgiyi tüp ligasyonu nedir yazımızı okuyarak alabilirsiniz. Tüplerini bağlatmak isteyen kişilerin şüphe duyduğu bazı konular mevcuttur. Operasyon sonrası herhangi bir yan erki olur mu, tüp bağlatma menapoza neden olur mu gibi soruları tarafımıza sıkça sormaktadırlar. Tüp bağlatmanın riski olup olmadığı hakkında bilgi almak için tüp bağlatma riskleri ve yan etkileri nelerdir yazımızı okuyabilirsiniz.

Tüp bağlatma ameliyatı ne kadar sürer?

Tüp bağlatma operasyonları genellikle sezaryen doğum veya normal doğum sırasında yapılmaktadır. Tüp bağlatma ameliyatı tek başına laparoskopik şekilde 20 ile 30 dakika arasında, sezaryen doğum sırasında yapıldığında sezaryen doğum süresine ek olarak 5 ile 10 dakika aralığında yapılmaktadır.

Tüp bağlatma cinsel ilişkiyi etkiler mi?

Tüp bağlatma kişinin cinsel hayatına bir etkide bulunmamaktadır. Tüplerini bağlatmak isteyen kişiler, tüp bağlatma cinsel isteği azaltır mı, tüp bağlatma sonrası cinselliğin olup olmadığı konusunda endişe etmektedirler. Tüp ligasyonu işlemi kişinin cinsel hazzını ve cinsel isteğini yok etmemektedir ve bu konuda herhangi bir olumsuz durum yaratmamaktadır.

Kordon bağlatma ne zaman yapılır?

Kordon bağlatma ameliyatı laparoskopik olarak yapılmaktadır, kişi doğum sonrası tüplerini bu yöntem ile bağlatabilmektedir. Göbek deliği hizasından girilerek işlem yapılmaktadır. Kişi sezaryen doğum gerçekleştirmiş ise tüplerini bağlatmakta kararlı ise doğum sonrası kesi yerinden girilerek tüplerin bağlanması olanaklıdır. Kordon bağlatma işlemi otuz yaşın altındaki kadınlarda pek uygun görülen bir durum değildir. Kordonlarını bağlatmada karar kılan kişiler kordon bağlatma fiyatları, kordon bağlatma ücretleri şeklinde internet ortamında aramaktadırlar. Kordon bağlatma fiyatları yapılacak olan operasyona göre değişiklik göstermektedir. Kordon bağlatma, kordon bağlatma fiyatları ve kordon bağlatma hakkında merak ettiğiniz diğer konularla ilgili ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman hekimler tarafından hijyenik hastane koşullarında tüp ligasyonu (tüp bağlatma) imkanı sunmaktayız. Tüp ligasyonu, tüp bağlatma ve tüp bağlatma fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Tüp ligasyonu hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  TÜP LİGASYONU (TÜPLERİN BAĞLANMASI)

  Normal gebeliklerde erkekten gelen sperm ve kadından gelen yumurta fallop tüplerinde bir araya gelerek döllenme sağlanmaktadır. Fallop tüplerinin geçirgenliğinin cerrahi yöntemle engellenmesi operasyonuna tüp ligasyonu adı verilmektedir.

  Tüp ligasyonu operasyonu günümüzde en fazla tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Kadınlarda yumurtalıklarda üretilen yumurtalar, tüplerden geçerek rahime ulaşmaktadır. Bu operasyon kadında yumurtaları taşıyan tüplerin çeşitli cerrahi yöntemlerle bağlanması prensibine dayanır. Bu sayede hastanın gebe kalması engellenir ve başarı oranı çok yüksektir.  Bu işlem sonrasında cinsel istekte, adet düzeninde ve vücut yapısında hiçbir değişiklik olmaz. Anne sütüne herhangi bir etkisi bulunmaz. Bu işlem kalıcıdır. Tüplerin eski haline getirilmesi ayrıca cerrahi bir operasyon gerektirir.

  Tüp ligasyonu işlemi uzman hekim tarafından steril ameliyathane ortamında gerçekleştirilmelidir. Laparoskopik olarak yapılabilen bu işlem yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer. Hastanede kalmayı gerektirmez. Hasta operasyon sonrası yeteri kadar dinlendikten sonra aynı gün evine gidebilir.

  Koruyucu etkisi operasyonun hemen ardından başlar ve ömür boyu sürmektedir. Bu özelliği ile en güvenilir doğum kontrol yöntemlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Çok düşük bir oranda tüplerin yeniden açılması ve hamilelik oluşması ihtimali vardır ancak bu ihtimal diğer doğum kontrol yöntemlerine oranla çok çok düşüktür.

  • Yeteri kadar çocuğu olan ve çocuk yapmayı düşünmeyen kadınlar
  • Olası bir hamile kalma durumunda hayati tehlikesi oluşacak ve bu nedenle kesinlikle hamile kalmaması gereken kadınlar
  • Henüz ailesini tamamlamamış, çocuk sahibi olmayı düşünen çiftler