Laparoskopik tüp ligasyonu nedir?

Tüp ligasyonu olarak anılan tüplerin bağlanması işlemi; çocuk sayısında istediği noktaya ulaşmış olarak kişilerin bir daha hamile kalmak istemediğini durumlarda uygulanan bir aile planlaması yöntemidir. Tüp ligasyonu operasyonunda tüpler bağlanılarak yumurtanın rahme inişi engellenmiş olunmaktadır. Tüplerin bağlanması konusunda eşlerin kararlarını acele etmeden vermeleri gerekir aksi durumda vazgeçildiği an tüplerin geri açılması ile normal yollardan gebe kalınması mümkün değildir. İşlem için eşler bu konudaki kararlarını kesinleştirmelidir ve kadınlar hem fiziksel yönden hem de psikolojik yönden kendilerini hazır hissettikleri seviyede olmalıdırlar. Çünkü tüp ligasyonu operasyonu geri dönüşümsüz olarak hastalara yapılmaktadır. Günümüzde gebeliğin sonlandırılması adına doğum kontrol hapları, rahim içi araçlar ve tüp ligasyonu işlemleri kullanılmaktadır. Tüp ligasyonu kalıcı ve kesin çözüm olmakla beraber çoğu kişinin ilgi odağı olmaktadır. Tüplerin bağlanması laparoskopik ve açık yöntem olarak iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Laparoskopik tüp ligasyonu, steril ameliyathane şartlarında göbek deliğinden küçük bir kesi ile girilerek öncelikle teleskop adı verilen bir aletle incelenmesi ile başlamaktadır. Ardından işlemi uygulayabilmek için gerekli olan diğer aletlerin kullanımı için batın duvarına bir kaç kesi daha yapılmaktadır. Yerleştirilen bu aletlerle kamera yardımıyla tüpler izlenilerek bağlama işlemi yapılmaktadır. Oldukça kısa ve acısız olan bu işlem sonrası hastalar anında normal yaşantılarına dönebilmektedir.

Bu yazımızda laparoskopik tüp ligasyonu nedir, laparoskopik tüp ligasyonu nasıl yapılır, laparoskopik tüp ligasyonu avantajları nelerdir, laparoskopik tüp ligasyonu iyileşme süreci ne kadar sürer, laparoskopik tüp ligasyonu riskli mi ve laparoskopik tüp ligasyonu fiyatları ne kadar sorularına detaylı cevaplar vereceğiz.

Laparoskopik tüp ligasyonu nasıl yapılır?

Laparoskopik tüp ligasyonu; uzman doktorlar tarafından steril hastane koşullarında genel anestezi altında yapılmaktadır. Laparoskopik operasyon kapalı olarak uygulanan bir operasyondur ve küçük kesilerle gerçekleştirilir. Laparoskopik tüp ligasyonu için öncelikle göbekten küçük bir kesi açılır ve teleskop adı verilen bir aletle tüplerin durumu gözlenmekte ve incelenmektedir. Tüplerin bağlanması için gerekli olan diğer aletler için batın duvarından iki küçük kesi daha yapılmaktadır. Bu aletler ile tüplerin iki karşı taraflı koterize edilmesi, küçük bir klip ya da silikon kauçuk ringler yardımıyla bağlanması amaçlanır. İşlem tamamlandıktan sonra aletler çıkarılmakta ve açılan küçük çaplı kesiler kapatılır ve hasta aynı gün içerisinde taburcu edilmektedir.

Laparoskopik tüp ligasyonu avantajları nelerdir?

Laparoskopik tüp ligasyonu eşler için alınması gereken büyük bir sorumluluktur. Eşler bu konuda karar verirken son derece iyi düşünmeli ve kendilerini hazır hissettiklerinde kararlarını vermelidir. Kişinin hem fiziksel hem de psikolojik yönden etkilenebileceği bu konuda kararları mutlaka kesin olmalıdır. Laparoskopik olarak gerçekleştirilen tüplerin bağlanması işlemi kişiye birçok avantaj sağlamaktadır. Laparoskopik tüp ligasyonu avantajları şunlardır:

 • Kesi boyutları küçük olduğu için kişilerin iyileşme süreleri kısa olmaktadır.
 • Komplikasyon riski açık yönteme oranla daha düşüktür.
 • Kişiler sosyal ve iş hayatına kısa sürede dönmektedir ve günlük faaliyetlerini yapabilmektedir.
 • Genel anestezi kullanılarak yapıldığı için kişinin ağrı ve acı hissetme gibi bir durumu söz konusu değildir.
 • Oldukça kısa sürede tamamlanmaktadır.

Laparoskopik tüp ligasyonu iyileşme süreci ne kadar sürer?

Laparoskopik tüp ligasyonu yapılan hastalar normal yaşantılarına bir an önce dönmek ve sağlığına kavuşmak isterler. Laparoskopik tüp ligasyonu sonrası kişilerin iyileşme süreleri çok kısa olup hastaneden aynı gün içerisinde taburcu olmaları mümkündür. Laparoskopik tüp ligasyonu sonrası kişilerin iyileşme süreleri bir haftadır. İyileşme süreci bittikten sonra kişiler günlük aktivitelerini kolaylıkla yapabilmektedir.

Laparoskopik tüp ligasyonu riskli mi?

Laparoskopik tüp ligasyonu; birçok yönden açık yönteme nazaran daha az komplikasyon doğurmaktadır. Operasyon sırasında anestezi kullanıldığı için anestezinin getirdiği ufak çaplı riskler haricinde bir riski bulunmamaktadır.

Laparoskopik tüp ligasyonu fiyatları ne kadar?

Laparoskopik tüp ligasyonu fiyatları; kişinin tıbbi durumu ve operasyonun yapılacağı hastane göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Laparoskopik tüp ligasyonu, tüplerin bağlanması, tüp bağlatma ameliyatı laparoskopik tüp ligasyonu fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisi ile iletişime geçebilir ve daha fazlasına ulaşmak için whatsapp irtibat hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  TÜP LİGASYONU (TÜPLERİN BAĞLANMASI)

  Normal gebeliklerde erkekten gelen sperm ve kadından gelen yumurta fallop tüplerinde bir araya gelerek döllenme sağlanmaktadır. Fallop tüplerinin geçirgenliğinin cerrahi yöntemle engellenmesi operasyonuna tüp ligasyonu adı verilmektedir.

  Tüp ligasyonu operasyonu günümüzde en fazla tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Kadınlarda yumurtalıklarda üretilen yumurtalar, tüplerden geçerek rahime ulaşmaktadır. Bu operasyon kadında yumurtaları taşıyan tüplerin çeşitli cerrahi yöntemlerle bağlanması prensibine dayanır. Bu sayede hastanın gebe kalması engellenir ve başarı oranı çok yüksektir.  Bu işlem sonrasında cinsel istekte, adet düzeninde ve vücut yapısında hiçbir değişiklik olmaz. Anne sütüne herhangi bir etkisi bulunmaz. Bu işlem kalıcıdır. Tüplerin eski haline getirilmesi ayrıca cerrahi bir operasyon gerektirir.

  Tüp ligasyonu işlemi uzman hekim tarafından steril ameliyathane ortamında gerçekleştirilmelidir. Laparoskopik olarak yapılabilen bu işlem yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer. Hastanede kalmayı gerektirmez. Hasta operasyon sonrası yeteri kadar dinlendikten sonra aynı gün evine gidebilir.

  Koruyucu etkisi operasyonun hemen ardından başlar ve ömür boyu sürmektedir. Bu özelliği ile en güvenilir doğum kontrol yöntemlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Çok düşük bir oranda tüplerin yeniden açılması ve hamilelik oluşması ihtimali vardır ancak bu ihtimal diğer doğum kontrol yöntemlerine oranla çok çok düşüktür.

  • Yeteri kadar çocuğu olan ve çocuk yapmayı düşünmeyen kadınlar
  • Olası bir hamile kalma durumunda hayati tehlikesi oluşacak ve bu nedenle kesinlikle hamile kalmaması gereken kadınlar
  • Henüz ailesini tamamlamamış, çocuk sahibi olmayı düşünen çiftler