Tüp ligasyonu ve kordon bağlatma olarak anılan tüp bağlatma; yeterli çocuk sayısına ulaştığını düşünen ailelerin başvurduğu bir doğum kontrol yöntemidir. Tüp ligasyonu, kordon bağlatma olarak da bilinmektedir. Bu işlem ile kadınların gebe kalma ihtimalleri kalmamakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Tüp ligasyonu işlemi geri dönüşümsüz olarak uygulanan bir operasyon olup kişilerin bu konu hakkında görüşleri kesin olmalıdır. Tüp ligasyonu yaptırmak isteyenler uzman doktorlar öncesi internet ortamında tüp ligasyonu hakkında bilgiler araştırmaktadır. Tüp ligasyonu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için tüp ligasyonu nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda tüp bağlatma risk ve yan etkileri neler, tüp bağlatma cinsel ilişki sırasında isteksizlik yaratır mı, tüp bağlatma menapoza neden olur mu, tüp bağlatma adet düzensizliğine neden olur mu ve tüp bağlatma kimler için uygundur sorularına yanıtlar vereceğiz.

Tüp bağlatma riskleri ve yan etkileri nelerdir?

Tüp bağlatma operasyonu herhangi risk ve yan etki doğurmamakla birlikte oldukça tercih edilen bir doğum kontrol yöntemidir. Tüp ligasyonu işlemi ameliyat ile yapılmakta ve diğer ameliyatlarda olduğu gibi anestezi altında uygulanmaktadır. Tüp ligasyonu yaptıranlar bu şüpheye çok düşmekte ve herhangi bir risk ve yan etki olup olmayacağı konusunda endişe duymaktadırlar. Ayrıca bir diğer şüphe duyulan konu ise kanamadır. Operasyon sonrası herhangi bir kanama gözlenmemektedir.

Tüp bağlatma cinsel ilişkide isteksizlik yaratır mı?

Tüp ligasyonu işlemi vajinaya etki eden bir işlem değildir ve cinsel hayatınızı olumsuz etkilememektedir. Bunun yanında tüp bağlatma cinsel ilişki sırasında isteksizlik yaratmaz.

Tüp bağlatma menapoza neden olur mu?

Tüp ligasyonu yaptıranların en çok merak ettikleri ve endişe ettikleri konular arasında yer alan soru tüplerin bağlatılması menapoza neden olur mu sorusudur. Kadınların menapoza girmesinde etken olan tüpler değil hormonlardır. Tüp bağlatma operasyonundan kişilerin hormonları etkilenmemektedir ve menapoza neden olma gibi bir durum söz konusu değildir.

Tüp bağlatma adet düzensizliğine neden olur mu?

Tüp bağlatma adet düzensizliğine sebep olmamaktadır. Yukarıda da belirttiğim gibi tüplerin bağlatılması hormonları etkileyen bir durum değildir. Tüp ligasyonu işlemi öncesi hangi aralıklarla adet görülüyorsa tüp ligasyonu işlemi sonrası da aynı aralıklarla adet görülmeye devam edilmektedir.

Tüp bağlatma kimler için uygundur?

Tüp ligasyonu yaptırmak isteyen kişilerin bu operasyon hakkında bilinçli ve kararları kesin olmalıdır. Çünkü işlem geri dönüşümsüz olarak yapılmakta ve geri dönülse dahi normal yollarla gebe kalınması ihtimali oldukça düşmektedir. Tek çocuk sahibi çiftlere doğum kontrol yöntemi olarak doğum kontrol hapları önerilmektedir. Tüp bağlatma işlemi iki ve ikiden fazla çocuğu olup devam etmek istemeyen kişiler için önerilen bir uygulamadır. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi almak için kordon bağlatma kimler için uygundur yazımızı okuyabilirsiniz.

Tüp bağlatma fiyatları ne kadar?

Tüp bağlatma fiyatları tüplerin bağlanmasında uygulanacak işleme ve kişinin tıbbi durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Tüp ligasyonu operasyonu uzman doktorlar ve hijyenik hastane koşulları altında yapılmalıdır. Tüp bağlatma fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  TÜP LİGASYONU (TÜPLERİN BAĞLANMASI)

  Normal gebeliklerde erkekten gelen sperm ve kadından gelen yumurta fallop tüplerinde bir araya gelerek döllenme sağlanmaktadır. Fallop tüplerinin geçirgenliğinin cerrahi yöntemle engellenmesi operasyonuna tüp ligasyonu adı verilmektedir.

  Tüp ligasyonu operasyonu günümüzde en fazla tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Kadınlarda yumurtalıklarda üretilen yumurtalar, tüplerden geçerek rahime ulaşmaktadır. Bu operasyon kadında yumurtaları taşıyan tüplerin çeşitli cerrahi yöntemlerle bağlanması prensibine dayanır. Bu sayede hastanın gebe kalması engellenir ve başarı oranı çok yüksektir.  Bu işlem sonrasında cinsel istekte, adet düzeninde ve vücut yapısında hiçbir değişiklik olmaz. Anne sütüne herhangi bir etkisi bulunmaz. Bu işlem kalıcıdır. Tüplerin eski haline getirilmesi ayrıca cerrahi bir operasyon gerektirir.

  Tüp ligasyonu işlemi uzman hekim tarafından steril ameliyathane ortamında gerçekleştirilmelidir. Laparoskopik olarak yapılabilen bu işlem yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer. Hastanede kalmayı gerektirmez. Hasta operasyon sonrası yeteri kadar dinlendikten sonra aynı gün evine gidebilir.

  Koruyucu etkisi operasyonun hemen ardından başlar ve ömür boyu sürmektedir. Bu özelliği ile en güvenilir doğum kontrol yöntemlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Çok düşük bir oranda tüplerin yeniden açılması ve hamilelik oluşması ihtimali vardır ancak bu ihtimal diğer doğum kontrol yöntemlerine oranla çok çok düşüktür.

  • Yeteri kadar çocuğu olan ve çocuk yapmayı düşünmeyen kadınlar
  • Olası bir hamile kalma durumunda hayati tehlikesi oluşacak ve bu nedenle kesinlikle hamile kalmaması gereken kadınlar
  • Henüz ailesini tamamlamamış, çocuk sahibi olmayı düşünen çiftler