Çocuk sayısını tamamladıklarını düşünen çiftler doğum kontrol yöntemlerine başvurmaktadırlar. En etkili doğum kontrol yönteminin ne olduğu hakkında bilgi edinmek için internet ortamında ve çevrelerinden araştırma yoluna gitmektedirler. Doğum kontrol yöntemi olarak haplar, prezervatif, spiral ve tüp ligasyonu yolları sıklıkla kullanılmaktadır. Tüplerin bağlanması diğer geçici doğum kontrol yöntemlerinden ziyade tek sefer uygulandığında yeterli olmaktadır. Gebeliği önlemek isteyen kadınlar tüp bağlatma işlemi nasıl yapılır, normal doğum sonrası tüpler bağlanır mı, son doğumumda sezaryen olursam sonrasında tüplerin bağlatılması mümkün mü gibi sorulara cevap aramaktadır. Bu yazımızda doğum sonrası tüp bağlatma, normal doğum sonrası tüp bağlatma ve sezaryen doğum sonrası tüp bağlatma konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Doğum sonrası tüp bağlatma nasıl yapılır?

Gebelerin doğumu sonrası tüp bağlatma olanağı bulunmaktadır. Normal doğum sonrası tüplerini bağlatma kararı alan kişiler tüplerini bağlattırabilir ve kesin çözüme ulaşabilirler. Normal doğum sonrası tüplerin bağlanması için göbek altından açılan bir kesi ile tüpler bağlanmaktadır. Açılan kesi küçük olduğu için hastanın iyileşme süreci kısa sürmektedir. Sadece normal doğum sonrası mı tüpler bağlanmaktadır? Hayır, sezaryen doğum sonrası da tüplerin bağlanması mümkündür. Sezaryen için açılan kesiden girilerek tüpler bağlanır. Buna ek olarak yumurtalık kisti ve myom ameliyatı geçiren hastalar da tüplerini bağlatma olanağı bulabilirler.

Normal doğum sonrası tüp bağlatma nasıl yapılır?

Normal doğum sonrası tüp bağlatma kişilerin isteğine bağlı bir operasyondur. Gebeliğini önlemek isteyen kişiler normal doğum sonrası tüplerini bağlatma isteğinde bulunabilir. Doğum işlemi bittikten sonra göbek altından bir kesi açılır, açılan kesiden girilerek tüpler bağlanır. Normal doğum esnasında rahim ile birlikte tüpler aşağı sarkmaktadır. Bu nedenle göbek altından kesi açılmaktadır.

Sezaryen doğum sonrası tüp bağlatma nasıl yapılır?

Sezaryen ameliyatı sonrası tüplerin bağlanması mümkündür. Bebeğin alınması için açılan kesiden girilerek tüpler bağlanabilir. Farklı bir kesi açılmasına gerek yoktur. Sezaryen operasyonu normal süresinden bir iki dakika daha uzun sürebilir.

Doğum sonrası tüp bağlatmanın avantajları nelerdir?

İstediği sayıda çocuk sahibi olan çiftler doğum kontrol yöntemlerine başvurur. Tüplerin bağlanması işlemi geri dönüşümsüz olarak gerçekleştirilen bir operasyondur. Fakat tüplerini bağlatan kişiler tekrar çocuk sahibi olmak istediklerinde tüplerin geri açılması işlemi yapılmaktadır. Normal yoldan hamile kalmaları mümkün değildir, tüp bebek yöntemi ile tekrar çocuk sahibi olabilirler. Bir daha çocuk sahibi olmak istemeyen kişiler için tüplerin bağlatılması avantajlı bir yöntemdir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında doğum sonrası tüp bağlatma imkanı sunmaktayız. Tüp bağlatma, doğum sonrası tüp bağlatma ve tüp bağlatma fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Tüp bağlatma hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  TÜP LİGASYONU (TÜPLERİN BAĞLANMASI)

  Normal gebeliklerde erkekten gelen sperm ve kadından gelen yumurta fallop tüplerinde bir araya gelerek döllenme sağlanmaktadır. Fallop tüplerinin geçirgenliğinin cerrahi yöntemle engellenmesi operasyonuna tüp ligasyonu adı verilmektedir.

  Tüp ligasyonu operasyonu günümüzde en fazla tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Kadınlarda yumurtalıklarda üretilen yumurtalar, tüplerden geçerek rahime ulaşmaktadır. Bu operasyon kadında yumurtaları taşıyan tüplerin çeşitli cerrahi yöntemlerle bağlanması prensibine dayanır. Bu sayede hastanın gebe kalması engellenir ve başarı oranı çok yüksektir.  Bu işlem sonrasında cinsel istekte, adet düzeninde ve vücut yapısında hiçbir değişiklik olmaz. Anne sütüne herhangi bir etkisi bulunmaz. Bu işlem kalıcıdır. Tüplerin eski haline getirilmesi ayrıca cerrahi bir operasyon gerektirir.

  Tüp ligasyonu işlemi uzman hekim tarafından steril ameliyathane ortamında gerçekleştirilmelidir. Laparoskopik olarak yapılabilen bu işlem yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer. Hastanede kalmayı gerektirmez. Hasta operasyon sonrası yeteri kadar dinlendikten sonra aynı gün evine gidebilir.

  Koruyucu etkisi operasyonun hemen ardından başlar ve ömür boyu sürmektedir. Bu özelliği ile en güvenilir doğum kontrol yöntemlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Çok düşük bir oranda tüplerin yeniden açılması ve hamilelik oluşması ihtimali vardır ancak bu ihtimal diğer doğum kontrol yöntemlerine oranla çok çok düşüktür.

  • Yeteri kadar çocuğu olan ve çocuk yapmayı düşünmeyen kadınlar
  • Olası bir hamile kalma durumunda hayati tehlikesi oluşacak ve bu nedenle kesinlikle hamile kalmaması gereken kadınlar
  • Henüz ailesini tamamlamamış, çocuk sahibi olmayı düşünen çiftler