Kordon bağlatma bilinen adı ile tüplerin bağlaması veya tüp ligasyonu; modern doğum kontrol yöntemlerinden olan kadının yumurta hücresinin erkeğin sperm hücresi ile buluşacağı döllenme kanalına yumurtanın geçişini engellemek için tüplerin cerrahi yolla kapatılması, tahrip edilmesi olarak tanımlanabilir. Kordon bağlatma operasyonları yeterli sayıda çocuk sahibi olduğunu düşünen çiftler tarafından tercih edilmektedir. Kişilerin tercihine göre uygulandığında en başarılı doğum kontrol yöntemi tüplerin bağlanmasıdır. Geri dönüşü zor olduğundan dolayı erken yaştaki kişilere, yeniden çocuk sahibi olmayı isteyebilecek çiftlere önerilmemektedir.

Bu yazımızda kordon bağlatma kimler için uygundur, ameliyatsız tüp bağlatma mümkün mü, geçici kordon bağlatma mümkün mü, tüp bağlatmanın riskleri nelerdir, tüplerin bağlanmasından sonra hamile kalmak mümkün mü ve tüp bağlatma fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Kordon bağlatma (tüp ligasyonu) kimler için uygundur?

Uygulanabilirlik açısından kordon bağlatma tüm kadınlar için uygundur. Herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak geri dönüşümü çok zor bir operasyon olan tüp bağlatma, aşağıdaki şartları taşıyan kadınlara önerilmektedir.

 • Yeterli sayıda çocuk sahibi olduğunu düşünen çiftler
 • Spiral ile doğum kontrolü uygun olmayan kadınlar

Ameliyatsız tüp bağlatma mümkün mü?

Tüp bağlatma en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Ameliyatsız olarak yapılıp yapılmadığı merak konusudur. Tüp bağlatma ameliyatları genellikle tek başına değil sezaryen veya normal doğum sırasında yapılmaktadır. Doğum operasyonlarına ek olarak yapılmayan tüp bağlatma operasyonları laparoskopik(kapalı) olarak yapılabilmektedir. Ancak ameliyatsız tüp bağlatma mümkün değildir.

Geçici kordon bağlatma mümkün mü?

Tüp bağlatma geri dönüşümsüz olarak tek sefer yapılan cerrahi bir operasyondur. Geçici kordon bağlatma imkânı bulunmamaktadır. Geçici doğum kontrol yöntemi arayışı olan kişilerin spiral kullanması önerilmektedir.

Tüp bağlatma sonrasında hamile kalmak mümkün mü?

Tüplerin bağlanması sonrasında doğal yollardan hamile kalınması mümkün değildir. Tüp bağlatma operasyonları geri dönüşü zor olan operasyonlardır. Tüp bağlatma ameliyatı sonrasında yeniden çocuk sahibi olmak isteyen çiftler tüp bebek yöntemini tercih edebilirler.

Tüp bağlatmanın riskleri / yan etkileri nelerdir?

Tüp bağlatma operasyonu anestezi altında yapıldığı için her operasyonda karşılaşılabilecek anestezi riskleri dışında bir riski bulunmamaktadır.

Tüp bağlatmanın yan etkisi olarak erken menapoza neden olduğu, cinsel ilişkide isteksizlik oluşturacağı gibi durumlar tüp ligasyonu hakkında yanlış bilinenlerdendir. Tüp bağlatmanın bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Tüp bağlatma fiyatları ne kadar?

Tüp bağlatma operasyonları normal doğum, sezaryen doğum sırasında, açık veya laparoskopik olarak yapılabilen cerrahi operasyonlardır. Operasyonun farklı teknikler ve farklı zamanlarda yapılabilmesinden dolayı ortalama tüp bağlatma fiyatı verilebilmesi mümkün olmamaktadır. Tüp bağlatma fiyatları doktor kontrolü sırasında; doğum durumu olup olmaması ve operasyon tercihi kriterleri göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

Kordon bağlatma ameliyatı ne kadar sürer?

Tıpta tüp ligasyonu olarak anılan kordon bağlatma; yeterli çocuk sayısına ulaştığını düşünen çiftlerin başvurduğu bir doğum kontrol yöntemidir. Geri dönüşümü olmayan bir yöntemdir. Kordon bağlatma operasyonuna karar verilmeden önce çiftlerin kararları kesin olmalıdır. Tüplerini bağlatan kadınların kararlarından dönmeleri sonucu tekrar normal yollarla hamile kalabilmesi neredeyse imkânsızdır. Ancak tüp bebek yöntemi ile hamile kalınabilir. Kordon bağlatma, yeterli çocuk yaptıklarını düşünen çiftler ve spiral ile doğum kontrolü uygun olmayan kadınlar için ideal bir operasyondur. Tüplerini bağlatmak isteyen kişiler tüp bağlatma operasyonu herhangi bir risk taşır mı, yan etkileri var mı şüphesine düşmektedirler. Bu konu hakkında detaylı bilgiyi tüp bağlatma riskleri ve yan etkileri adlı yazımızı okuyarak alabilirsiniz. İlerlemiş tıp teknolojisi ile günümüzde uygulanan birçok tüp bağlatma yöntemleri bulunmaktadır. Tüp bağlatma yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgiyi tüp bağlatma yöntemleri adlı yazımızı okuyarak alabilirsiniz. Kordon bağlatma operasyonu kişinin normal doğum sonrası, sezaryen doğum sonrası ve doğum sonrası harici tüplerini bağlatmak isteyen kişiler için laparoskopik olarak yapılmaktadır. Kordon bağlatma ameliyatı yaklaşık 15-20 gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Kordon bağlatma ameliyatı sonrası iyileşme süreci hakkında ayrıntılı bilgi almak için tüp bağlatma ameliyatı iyileşme süreci yazımızı okuyabilirsiniz.

Kordon bağlatma nasıl yapılır?

Kordon bağlatma işlemi istenilen çocuk sayısını yaptıklarını düşünen çiftlerin başvurduğu bir doğum kontrol yöntemidir. Kordon bağlatma; normal doğum, sezaryen doğum ve doğum harici laparoskopik olarak gerçekleştirilen bir işlemdir. Kişi normal doğum sonrası ve sezaryen doğum sonrası aynı kesi yerinden tüplerini bağlattırabilir. Herhangi bir doğum harici tüpler bağlatılmak istenirse ameliyat laparoskopik olarak küçük bir kesiden girilerek işlem tamamlanır. Tüp ligasyonu işlemini yaptırmak isteyen kişiler kordon bağlatma nasıl oluyor, kordon bağlatma nasıl olur şüphesine düşmektedirler ve internet ortamında ameliyata dair araştırmalar yapmaktadır. Tüp bağlatma ameliyatı hakkında ayrıntılı bilgiyi tüp bağlatma ameliyatı adlı yazımızı okuyarak alabilirsiniz.

Kordon bağlatma ne zaman yapılır?

Kordon bağlatma işlemi, 30 yaşın altındakilere yapılması uygun görülmeyen bir operasyondur. Tüp ligasyonu işlemini yaptırmak isteyen kişilerin merak ettikleri bir diğer konu ise kordon bağlatma kaç yaşında yapılır konusudur.

Kordon bağlatma geri açılır mı?

Kordon bağlatma işlemine başvuran çiftlerin bu konu hakkındaki kararları net olmalı, geri dönüşümsüz olarak yapılabilen bir operasyon olduğunun farkında olmalıdırlar. Tüp bağlatma ameliyatı geri dönüşümsüz olarak yapılır fakat karar değiştirilmesi durumunda bağlanan tüpler geri açılmaktadır. Tüplerin geri açılması ile birlikte kişilerin normal yollardan hamile kalması mümkün olmayacaktır. Tekrar çocuk sahibi olmak isteyen çiftler ancak tüp bebek yöntemi ile hamile kalabilir.

Kordon bağlatma ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kordon bağlatma ameliyatı sonrası hastanın kendine dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. Ameliyat sonrası hasta kesi bölgesinin kuru tutulmasına, ağır kaldırmaktan kaçınmaya ve işlem sonrasındaki 1 hafta içerisinde cinsel ilişkiden kaçınmaya özen göstermelidir. Ayrıca doktor tarafından önerilen programa ve verilen ilaçlara harfiyen uyulmalıdır. Hastanın dikkat etmesi, iyileşme sürecini kısaltacaktır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarımız ile hijyenik hastane ortamında tüp bağlatma imkanı sunmaktayız. Kordon bağlatma, tüp bağlatma ve tüp bağlatma fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Kordon bağlatma hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  TÜP LİGASYONU (TÜPLERİN BAĞLANMASI)

  Normal gebeliklerde erkekten gelen sperm ve kadından gelen yumurta fallop tüplerinde bir araya gelerek döllenme sağlanmaktadır. Fallop tüplerinin geçirgenliğinin cerrahi yöntemle engellenmesi operasyonuna tüp ligasyonu adı verilmektedir.

  Tüp ligasyonu operasyonu günümüzde en fazla tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Kadınlarda yumurtalıklarda üretilen yumurtalar, tüplerden geçerek rahime ulaşmaktadır. Bu operasyon kadında yumurtaları taşıyan tüplerin çeşitli cerrahi yöntemlerle bağlanması prensibine dayanır. Bu sayede hastanın gebe kalması engellenir ve başarı oranı çok yüksektir.  Bu işlem sonrasında cinsel istekte, adet düzeninde ve vücut yapısında hiçbir değişiklik olmaz. Anne sütüne herhangi bir etkisi bulunmaz. Bu işlem kalıcıdır. Tüplerin eski haline getirilmesi ayrıca cerrahi bir operasyon gerektirir.

  Tüp ligasyonu işlemi uzman hekim tarafından steril ameliyathane ortamında gerçekleştirilmelidir. Laparoskopik olarak yapılabilen bu işlem yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer. Hastanede kalmayı gerektirmez. Hasta operasyon sonrası yeteri kadar dinlendikten sonra aynı gün evine gidebilir.

  Koruyucu etkisi operasyonun hemen ardından başlar ve ömür boyu sürmektedir. Bu özelliği ile en güvenilir doğum kontrol yöntemlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Çok düşük bir oranda tüplerin yeniden açılması ve hamilelik oluşması ihtimali vardır ancak bu ihtimal diğer doğum kontrol yöntemlerine oranla çok çok düşüktür.

  • Yeteri kadar çocuğu olan ve çocuk yapmayı düşünmeyen kadınlar
  • Olası bir hamile kalma durumunda hayati tehlikesi oluşacak ve bu nedenle kesinlikle hamile kalmaması gereken kadınlar
  • Henüz ailesini tamamlamamış, çocuk sahibi olmayı düşünen çiftler
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ