Hamilelik takibi, bir hamileliğin ilerlemesini ve sağlığını izleme sürecidir. Bu işlem fetüsün gelişimini izlemeyi, annenin sağlığını izlemeyi, gebelik sırasında geçilmesi gereken önemli kilometre taşlarını ve randevuları takip etmeyi içermektedir.

Hamilelik takibinin bir diğer önemli yönü, uzman doktora yapılan düzenli doğum öncesi ziyaretleridir. Bu ziyaretler sırasında fetüsün sağlığı kontrol edilir ve olası sorunları tespit etmek için ultrason ve kan testleri gibi doğum öncesi testler kullanılabilir. Buna ek olarak doktorunuz hastane dışında yaptırabileceğiniz bazı testleri de bu dönemde önerebilir. Bu gebelik takibi testleri genellikle birinci ve ikinci trimester döneminde yapılır. Bunlar arasında non-invaziv prenatal test (NIPT) veya koryon villus örneklemesi (CVS) gibi testler bulunur.

Gebelikte Egzersiz Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik sırasında egzersiz çoğu kişi tarafından garip karşılanabilir. Ancak bu durum hem annenin hem de bebeğin genel sağlığı için önemlidir. Kilo yönetimine yardımcı olabilir, ruh halini iyileştirebilir ve gestasyonel diyabet ve preeklampsi gibi gebelik komplikasyonları riskini azaltabilir. Bununla birlikte, hamile kadınların dikkatli bir şekilde egzersiz yapması ve uzmanlar tarafından belirlenen yönergelerin izlemesi gerekliliğini de ortaya koymaktadır.

Konu ile ilgili yapılan araştırmalara göre, uzmanlar karmaşık ve ekstrem olmaması halinde hamile kadınların haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta aerobik egzersiz yapmasını önermektedir.

Gebelikte Egzersiz Faydaları

Hamilelikte egzersizin hem anne hem de bebek için sayısız faydası vardır. Düzenli fiziksel aktivite, genel sağlık ve esenliğin iyileştirilmesine, gebelik komplikasyonlarının azaltılmasına ve vücudun doğuma ve doğuma hazırlanmasına yardımcı olabilir.

Hamilelik sırasında egzersiz yapmak ayrıca ruh halini iyileştirebilir, stresi ve kaygıyı azaltabilir ve uyku kalitesini artırabilir. Egzersiz sırasında “iyi hissetme hormonları” olarak da bilinen endorfinlerin salınması, ruh halini iyileştirmeye, stresi azaltmaya ve genel duygusal refahı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Egzersiz ayrıca hamile kadının sırt ağrısı, kabızlık ve yorgunluk gibi yaygın rahatsızlıklarla baş etmesine yardımcı olabilir. Düzenli fiziksel aktivite dolaşımı iyileştirebilir, kas gücünü ve esnekliğini artırabilir ve sırt ağrısı ve diğer rahatsızlık riskini azaltabilir.

Gebelikte Yapılabilecek Egzersizler

Hamilelik sırasında yapılabilecek birçok farklı egzersiz türü vardır. Tempolu yürüyüş, yüzme ve sabit bir bisiklet üzerinde bisiklete binme gibi aerobik egzersizler hamile kadınlar için harika seçeneklerdir. Bu egzersizler kalp sağlığını iyileştirmeye ve dayanıklılığı artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca yapılması kolaydır ve günün herhangi bir saatinde yapılabilir.

Yoga ve Pilates de hamile kadınlar için harika seçeneklerdir. Bu egzersizler dengeyi, esnekliği geliştirmeye ve stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Gebelikte Yapılmaması Gereken Egzersizler

Hamilelik sırasında koşma, zıplama veya temas sporları yapma gibi yüksek etkili egzersizlerden kaçınılmalıdır. Bu egzersizler eklemlere çok fazla baskı uygulayabilir ve yaralanma riskini artırabilir. Plasentaya kan akışını azaltabileceğinden, ilk üç aylık dönemden sonra sırtüstü düz yatmayı içeren egzersizlerden de kaçınılmalıdır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Takibi

  Gebelik, kadının son adetinin ilk gününden itibaren, 280 (± 15) gün veya 40 (± 2) haftalık bir süreçtir. Hamilelik sürecinde vücudun tamamını etkileyen belirgin değişiklikler meydana gelmektedir. Gebelik sürecinde düzenli olarak yapılan kontroller, annenin mevcut hastalıklarının saptanabilmesi, gebeliğe bağlı oluşabilecek sorunların erken dönemde tespit edilip gerekli önlemlerin alınabilmesi, bebeğin sağlığının takip edilerek doğabilecek yapısal bozuklukların erken gebelikte tespit edilebilmesi ve doğumun en doğru zamanda ve en doğru koşullarda yapılabilmesi için kritik önem taşımaktadır.

  Gebelik takibi ve tarama programları gebelikte ortaya çıkabilecek normal dışı durumların tedavi ve takip süreçleri hakkında anne-baba adaylarını bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Gebelik öncesinde danışma ve gebelik süresince düzenli aralıklarla yapılacak kontroller gebelikte gelişebilecek sorunların daha erken dönemde tanınmasına ve ağır sonuçlara neden olmadan tedavi olmasına olanak sağlar.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar