Gebelik takibi, bir hamileliğin ilerleyişini izleme sürecidir. Hamilelik tipik olarak üç trimestere ayrılır ve her trimester yaklaşık üç ay sürer. Her üç aylık dönemde bebek farklı bir hızda büyür ve gelişir ve annenin vücudu da değişikliklere uğrar.

Hamileliğin ilerlemesini izlemenin birkaç yolu vardır. Doğum öncesi randevular bu noktada ilk aşamadır. Doğum öncesi randevular sırasında, bir sağlık uzmanı, annenin sağlığının yanı sıra bebeğin büyümesini ve gelişimini izleyecektir. Bu randevular tipik olarak ilk trimesterde dört haftada bir, ikinci trimesterde iki ila üç haftada bir ve üçüncü trimesterde her hafta yapılır.

Gebelik hesaplayıcıları ve doğum tarihi hesaplayıcıları, doğum tarihinizi tahmin etmenize ve hamileliğinizi hafta hafta takip etmenize yardımcı olabilir. Bu hesaplayıcılar bir hamileliğin ortalama süresini temel alır, ancak her hamileliğin farklı olduğunu ve doğum tarihinizin değişebileceğini unutmamak önemlidir.

Hamilelik uygulamaları, telefonunuzda veya başka bir cihazda hamileliğinizi izlemenize yardımcı olabilir.

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte doğru beslenme hem annenin hem de gelişmekte olan bebeğin sağlığı için önemlidir. Vücut bebeğin büyümesini ve gelişimini desteklediği için hamile bir kadının beslenme ihtiyaçları hamile olmayan bir kadınınkinden daha yüksektir.

Yiyecek çeşitliliğini artırın. İhtiyacınız olan tüm besinleri aldığınızdan emin olmak için çeşitli yiyecekler yemek önemlidir.

Hamilelik sırasında folik asit, demir ve kalsiyum gibi belirli besinlere daha fazla ihtiyacınız vardır. Folik asit, beynin ve omurganın doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur ve güçlendirilmiş tahıllarda, yeşil yapraklı sebzelerde ve turunçgillerde bulunur.

Hamilelik sırasında gıda kaynaklı hastalık riskini azaltmak için belirli yiyeceklerden kaçınmak önemlidir. Bunlara çiğ veya az pişmiş et, kümes hayvanları ve balık ile pastörize edilmemiş süt ürünleri ve meyve suları dahildir.

Gebelikte Alınması Gereken Gıda ve Vitaminler

Gebelik sırasında, ihtiyacınız olan tüm besinleri aldığınızdan emin olmak için çeşitli sağlıklı yiyecekler yemek önemlidir. Hamilelik sırasında özellikle faydalı olabilecek bazı özel gıdalar ve vitaminler şunlardır:

 • Folik asit, beyin ve omurga gelişimi için önemli olan bir B vitaminidir.
 • Demir, kırmızı kan hücrelerinin üretimi için önemlidir ve hamilelik sırasında aneminin önlenmesine yardımcı olabilir.
 • Kalsiyum, güçlü kemiklerin ve dişlerin gelişimi için önemlidir.
 • Protein bebeğin büyümesi ve gelişmesi için önemlidir. İyi protein kaynakları arasında et, kümes hayvanları, balık, fasulye ve fındık bulunur.
 • Omega-3 yağ asitleri bebeğin beyin ve göz gibi organlarının gelişimi için azami önem taşımaktadır. İyi omega-3 yağ asitleri kaynakları arasında somon gibi yağlı balıklar ve keten tohumu bulunur.

Gebelikte Alınmaması Gereken Besinler

Bazı yiyecekler gıda kaynaklı hastalık veya diğer sağlık sorunları riskini artırabileceğinden, gebelik sırasında yediğiniz yiyecek türlerine dikkat etmeniz önemlidir. Bunlar arasında; çiğ ve az pişmiş ürünler, pastörize edilmemiş süt ürünleri, işlenmiş gıdalar, kafein, eritilmiş peynirler yer alıyor.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Takibi

  Gebelik, kadının son adetinin ilk gününden itibaren, 280 (± 15) gün veya 40 (± 2) haftalık bir süreçtir. Hamilelik sürecinde vücudun tamamını etkileyen belirgin değişiklikler meydana gelmektedir. Gebelik sürecinde düzenli olarak yapılan kontroller, annenin mevcut hastalıklarının saptanabilmesi, gebeliğe bağlı oluşabilecek sorunların erken dönemde tespit edilip gerekli önlemlerin alınabilmesi, bebeğin sağlığının takip edilerek doğabilecek yapısal bozuklukların erken gebelikte tespit edilebilmesi ve doğumun en doğru zamanda ve en doğru koşullarda yapılabilmesi için kritik önem taşımaktadır.

  Gebelik takibi ve tarama programları gebelikte ortaya çıkabilecek normal dışı durumların tedavi ve takip süreçleri hakkında anne-baba adaylarını bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Gebelik öncesinde danışma ve gebelik süresince düzenli aralıklarla yapılacak kontroller gebelikte gelişebilecek sorunların daha erken dönemde tanınmasına ve ağır sonuçlara neden olmadan tedavi olmasına olanak sağlar.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar