Ailenin temel yapı taşlarından birisi olan çocuk, yaklaşık olarak 9 aylık hamilelik süreci sonunda dünyaya gelmektedir. Bu 9 aylık sürece tıp dünyasında gebelik adı verilmektedir. Gebelik sıkı takip edilmesi gereken bir zaman dilimidir. Çünkü hamilelik çok kapsamlı ve kadının vücudunu baştan aşağıya değiştiren bir olgudur.

Gebelik takibi, uzman doktor tarafından belirlenen dönem içerisinde yapılmalıdır. Bu takibin ana amacı da hem annenin hem de bebeğin sağlığını korumaktır. Gebelik takibi, kişinin belirli testler sonucunda hamile olduğunun anlaşılması üzerine başlar.

Gebelik takibinin aralıkları genel olarak doktorun gördüğü riskler ya da düzen üzerine değişebilir. Ancak genel bir tablo çizmek gerekirse ilk üç aylık süreçte 2 ila 3 haftada bir (zaman zaman haftada bir), ilerleyen dönemlerde ise ayda bir gibi doktor takibi yapılır. Bunun yanı sıra eğer aksi durum gelişirse de acil olarak doktorunuzla görüşmeniz gerekebilir.

Gebelik döneminde beslenme nasıl olmalıdır?

Gebelik döneminde kadınlar artık çoğul düşünmek zorundadır. Halk arasında iki canlı olarak tabir edilen gebeler, hem bebeğin sağlığına ve gelişimine etki edecek gıdaları hem de kendi sağlığına olumlu yansıyacak besinleri tercih etmelidir. Çünkü gebelik döneminde yetersiz beslenme söz konusu olursa kişi ve bebeğin sağlığı tehlikeye girebilir. Bu dönemde kadınlar az az ama sık sık yemelidir. Ana öğünlerin haricinde meyvelerle ara öğünler yapabilirler.

Gebelik döneminde anne adayları süt tüketimini artırmalıdır. Günde en az 2 su bardağı kadar süt içmek bebek gelişimine ve annenin kaybettiği vitamin ve minerallere olumlu anlamda katkı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra yoğurt, peynir, çökelek tarzında süt ürünleri de mutlaka tüketilmelidir. Yemeklerde sıvı yağların olması katkı sağlayacaktır. Özellikle sıvı yağlar içerisinde zeytinyağı tercih edilirse harika olur. Hazırlanan yemeklerde tuz kullanımı da oldukça önemlidir. Özellikle iyotlu tuz kullanılması gerekiyor.

Tüm bunlara ek olarak sıvı kaybını önlemek için bol bol su içilmelidir. Her gün en az 10 bardak su içilmesi bebek ve anne sağlığına ciddi katkılar sağlayacaktır.

Gebelik Döneminde Neler Yenilmeli?

Gebelik dönemlerinde kadınlar sebze ve meyve tüketimine dikkat etmelidir. Meyve ve sebzeler mutlaka taze olarak seçilmelidir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken bir nokta bu ürünlerin yıkanması ile alakalıdır.

Bunun yanı sıra hayvansal gıdalar olan yumurta, beyaz ve kırmızı et sık sık tüketilmelidir. Özellikle omega-3 açısından zengin olan balık haftada en az bir kez sofrada olmalıdır. Vitamin açısından zengin olan baklagiller de tercih edilebilir.

Gebelik Döneminde Neler Yenilmemeli?

Gebelik döneminde kişi canının her çektiğini yememelidir. Özellikle paketli gıdalardan mutlaka uzak durmalıdır. Bunların başında cips, bisküvi gibi ürünler geliyor. Kola, gazoz gibi gazlı içecekler de tehlikeli durumlara yol açabilir. Sigara içilmemeli ve içilen ortamdan uzaklaşılmalıdır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Takibi

  Gebelik, kadının son adetinin ilk gününden itibaren, 280 (± 15) gün veya 40 (± 2) haftalık bir süreçtir. Hamilelik sürecinde vücudun tamamını etkileyen belirgin değişiklikler meydana gelmektedir. Gebelik sürecinde düzenli olarak yapılan kontroller, annenin mevcut hastalıklarının saptanabilmesi, gebeliğe bağlı oluşabilecek sorunların erken dönemde tespit edilip gerekli önlemlerin alınabilmesi, bebeğin sağlığının takip edilerek doğabilecek yapısal bozuklukların erken gebelikte tespit edilebilmesi ve doğumun en doğru zamanda ve en doğru koşullarda yapılabilmesi için kritik önem taşımaktadır.

  Gebelik takibi ve tarama programları gebelikte ortaya çıkabilecek normal dışı durumların tedavi ve takip süreçleri hakkında anne-baba adaylarını bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Gebelik öncesinde danışma ve gebelik süresince düzenli aralıklarla yapılacak kontroller gebelikte gelişebilecek sorunların daha erken dönemde tanınmasına ve ağır sonuçlara neden olmadan tedavi olmasına olanak sağlar.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar