Kolesistit, karaciğerin altında yer alan küçük bir organ olan safra kesesinin iltihaplanması ile tanımlanabilen tıbbi bir durumdur.

Yaşanan bu iltihaplanma, safra taşları, enfeksiyonlar veya safra kanallarının tıkanması gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülen bu hastalık en sık 40 yaş ve üzerindeki kişilerde görülür.

Kolesistit başlangıcı öncesinde herhangi bir belirti vermeyebilir ve bu durum aniden gelişebilir. Ayrıca zamanla kronik bir hale dönüşerek ciddi sorunlara yol açabilir.

Safra Kesesi İltihabı (Kolesistit) Nedir?

Kolesistit olarak da bilinen safra kesesi iltihabı, karaciğerin altında yer alan ve burada üretilen safrayı depolama görevi bulunan safra kesesinin işlevinin bozularak iltihaplanması anlamına gelmektedir. Kolesistit akut veya kronik olabilir ve safra taşları, enfeksiyonlar veya safra kanallarının tıkanması gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

Kolesterol ve safra tuzlarının katı birikintileri olan safra taşları, hastalığın gelişimi için önemli bir risk faktörüdür. Bakteriyel enfeksiyonlar ve safra kanallarının iltihaplanması da kolesistit başlangıcına katkıda bulunabilir.

Kolesistit teşhisi genel olarak fizik muayene, kan testleri ve ultrason veya bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları gibi görüntüleme testleri ile tespit edilir. Doktorlar bu testlerin ardından kişiye safra kesesi iltihabı teşhisi koyabilir ve buna göre bir tedaviye başlayabilir.

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Kolesistit olarak da bilinen safra kesesi iltihabı, hafif ila şiddetli arasında değişebilen çeşitli semptomlarla kendisini gösterebilir. Akut kolesistit tipik olarak karnın sağ üst tarafında sırt veya sağ omuza yayılabilen şiddetli ağrı ile kendisini belli ederken, bu ağrıya mide bulantısı, kusma, ateş ve titreme eşlik edebilir.

Bunun yanı sıra, kronik kolesistit asemptomatik olabilir veya teşhis edilmesi zor olabilen hafif karın rahatsızlığı ile ortaya çıkabilir. Hastalar karın sağ üst kadranda şişkinlik, mide bulantısı ve aralıklı ağrı yaşayabilir. Dolayısıyla kronik safra kesesi iltihabı herhangi bir belirti vermeden kişiyi rahatsız etmeye başlayabilir.

Safra Kesesi İltihabı Neden Olur?

Kolesistitin başlıca nedenleri, safra kesesinde oluşabilen katı kolesterol ve safra tuzları birikintileri olan safra taşlarıdır. Safra taşları safra kesesinden safra akışını engelleyerek iltihaplanma ve enfeksiyona yol açabilir.

Kolesistitin diğer nedenleri arasında, bağırsaktan gelen bakteriler safra kanalları yoluyla safra kesesine ilerlediğinde ortaya çıkabilen bakteriyel enfeksiyonlar yer alır. Kolanjit olarak bilinen safra kanallarının iltihaplanması da kolesistit başlangıcına katkıda bulunabilir. Daha az yaygın olarak, karın travması, tümörler veya bazı ilaçlar da kolesistite neden olabilir.

Safra Kesesi İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Safra kesesi iltihabının veya kolesistit tedavisi, iltihabın ciddiyetine ve süresine ve altta yatan nedene bağlıdır. Kolesistit için tedavi seçenekleri, ilaç tedavisinden cerrahi müdahaleye kadar değişir.

Bazı durumlarda ağrı kontrolü ve antibiyotik ile ilaç tedavisi yeterli olabilirken, diğerlerinde safra kesesinin cerrahi olarak çıkarılması gerekli olabilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Dahiliye (İç Hastalıkları)

  Diabet, tansiyon, astım bronşit, KOAH gibi akciğer, kalp, böbrek , tiroid hastalıklarının teşhis ve tedavisi uzman hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.
  Tüm sağlık sorunlarınıza hızlı ve doğru çözümler üretmek için çalışmaktayız.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar