Dahiliye, iç hastalık olarak da bilinen vücudun hemen her noktasını içerisine alan geniş bir daldır. Kardiyoloji, endokrinoloji, gastroenteroloji, nefroloji, onkoloji, romatoloji, hematoloji gibi birçok dalı içerisinde değerlendirebilir.

Özellikle yaşlılıkla birlikte kendisini gösteren tansiyon gibi rahatsızlıklar da dahiliye tarafından incelenir. Tansiyon aslında vücudumuzun kan dolaşımı ile alakalıdır ve yaşamımız boyunca varlığını sürdürür. Fakat zaman zaman dengemizin çeşitli nedenlerle bozulması sonrasında tansiyon bozukluğu (düşüklüğü ya da yüksekliği) meydana gelir.

Tansiyon Hakkında En Çok Merak Edilenler

Tansiyon dengesizliği özellikle yaşlılık dönemi ile birlikte ortaya çıkan rahatsızlıktır. Tansiyon başlı başına bir hastalık değil, kan basıncıdır. Tansiyon hakkında en fazla merak edilenler arasında ölçüm şekli yer almaktadır. Ölçüm öncesinde kahve veya sigara içilmemiş olması, kişinin en az 15 dakika boyunca fazla hareket etmeden dinlenmiş olması, manşon adı verilen kola takılan bölümün kalbe yakın tutulması gerekmektedir. Ölçüm için eski tip ve yeni elektronik tipte ürünler kullanılmaktadır.  Yetişkin kişilerde normal tansiyon aralığı 120/80 mmHg’dir. Bu seviyeden az olan tansiyon hipotansiyon (düşük), büyük olan ise hipertansiyon (yüksek) tansiyon olarak nitelendirilir.

Tansiyonun dengesizliğine sebep olacak faktörler arasında,

 • Tuz tüketiminin yüksekliği,
 • Obezite,
 • Şeker hastalığı,
 • Genetik yatkınlık,
 • Kalp rahatsızlığı,
 • Psikolojik nedenler

Tansiyon nedir?

Tansiyon, halk arasında bir rahatsızlık olarak lanse edilse de esasen bir hastalık değildir. Atardamar içerisinde akan kanın basıncına tansiyon denir. Kalp kaslarının hareketine göre ölçüm gerçekleştirilir. Kaslar kasıldığında yapılan tansiyon ölçümüne sistolik basınç, gevşediğinde ise diastolik basınç denir.

Her ne kadar ideal tansiyon 120/80 olsa da bu durum zaman zaman kişilere göre farklılık gösterebilir. Küçük tansiyon adı verilen noktanın 70 ila 90 arasında olması gerektiği kabul edilir. Bu da aynı zamanda çocuklardaki tansiyon aralığına işaret eder.

Tansiyon çeşitleri nelerdir?

Tansiyon çeşitleri denildiğinde akla büyük ve küçük tansiyon olmak üzere iki başlık gelir. Bu durum da kişilerin yaşam düzenlerine ve hastalık çeşitlerine göre değişiklik gösterir.

Düşük Tansiyon (Hipotansiyon): Düşük tansiyon çok fazla görülen bir tür değildir. Genel olarak herhangi bir belirti vermez ve çoğunlukla sakıncalı bir durumu yoktur. Kendisini ani baş dönmesi, halsizlik ve baygınlık şeklinde gösterir.

Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon): En fazla görülen ve çok tehlikeli olan tansiyon rahatsızlığıdır. 140/90 üzerindeki her tansiyon yüksek olarak kabul edilir. Yüksek tansiyon sanıldığının aksine yalnızca yaşlılıkta değil, doğuş ile birlikte her an görülebilir.

Tansiyon hastalığı neden olur?

Tansiyon hastalığı genel olarak kişilerde farklı nedenlerden dolayı görülür. Ancak günümüzde en fazla neden aşırı tuz tüketimidir. Bunun yanı sıra alkol tüketimi, doğru olmayan bir yaşam tarzının benimsenmesi, dengesiz beslenme, stres gibi psikolojik temelli rahatsızlıklar tansiyonun başlıca nedenleri arasında sayılabilir. Eğer yüksek tansiyon rahatsızlığınız varsa mutlaka doktorunuz ile görüşün.

İç hastalıkları daha çok yetişkinlere yönelik hastalıkları inceleyen bir bilim dalıdır. Diyabet ve kalp hastalığı gibi kronikleşen rahatsızlıklar bu dalın içerisine dahil olmaktadır.

İç hastalıkları uzmanları daha çok ayakta tedavi dediğimiz ikinci basamak tedaviyi uygularlar. Kişilerin öncelikle şikayetlerini dinler ve buna göre bir tespit çalışması başlatır. Bunun için ilk olarak test yapılmasını ister ve hasta buradan elde ettiği bulgularla hangi hastalığı olduğunu ve aşamasını öğrenir.

Tansiyonun zararları nelerdir?

Sürekli olarak yüksek tansiyon ile uğraşan hastalarda bu durum kalıcı sonuçlara yol açabilir. Öncelikle tansiyonun zararları arasında Kalp, beyin, böbrekler ve diğer organlardaki kan damarlarının zarar görmesi gösterilebilir. Bu sorunlara bağlı olarak kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği ve felç gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Tansiyonun bir diğer olumsuz etkisi pek bilinmese de gözleredir. Gözlerde yer alan kılcal damarlara baskı yaparak, görme bozukluklarına yol açabilir.

Tansiyon hangi değerler arasında tehlikelidir?

Kan basıncı olarak isimlendirilen tansiyon çok yüksek ya da çok düşük olmamalıdır. Hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon, 140/90 mm Hg veya daha yüksek bir değere tekabül eder. Düşük tansiyon ise, 90/60 mm Hg veya daha düşük olması ile ortaya çıkar. Her iki değer de insan sağlığı için tehlike oluşturmaktadır.

Normal tansiyon aralığı kaç olmalı?

Tıp dünyasında normal olan kan basıncı değerleri 120/80 mm Hg arasındadır. Ancak ölçüm sırasında 120/80 mm Hg ile 129/80 mm Hg arasındaki bir değerin çıkması normal olarak kabul edilebilir. 130/80 mg Hg ile birlikte daha yüksek çıkan değerler yüksek tansiyon olarak düşünülür.

Bununla birlikte, tansiyonun yaş, cinsiyet ve yaşam tarzı gibi farklı faktörlere bağlı olarak değişebileceğini unutmamak gerekiyor.

Tansiyon yükselten şeyler nelerdir?

Tansiyon yüksekliği sorununa neden olan etmenler arasında;

 • Obezite veya fazla kilolu olmak
 • Fiziksel aktivite eksikliği
 • Çok fazla tuz tüketmek
 • Çok fazla alkol tüketmek
 • Sigara içmek veya tütün ürünleri kullanmak
 • Stres ve kaygı
 • Ailede hipertansiyon öyküsü

Gibi nedenler yer almaktadır. Bu faktörlerin dışında da bir nedenle kişiler tansiyon sorunu ile karşılaşabilir. Bunun için en uygun olanı alanında uzman hekimden yardım almaktır.

Tansiyon düşüren şeyler nelerdir?

Tansiyon düşüklüğü de yüksekliği kadar tehlikelidir ve buna yol açan birtakım etmenler bulunmaktadır. Bunlar arasında:

 • Aşırı su kaybı
 • Kan kaybı
 • Kalp yetmezliği veya kalp krizi gibi kalp sorunları
 • Diyabet veya Addison hastalığı gibi endokrin bozukluklar
 • Parkinson hastalığı veya omurilik yaralanması gibi nörolojik bozukluklar
 • Anemi

gibi nedenler bulunmaktadır.

Tansiyon için hangi bölüme gidilir?

Tansiyon için, birinci basamak hekimi, kardiyoloji bölümü, endokrinoloji bölümü, acil servis veya iç hastalıklarına gidilebilir.

Tansiyon hastaları nasıl beslenmeli?

Tansiyon sorunu olan kişiler, durumlarını kontrol etmeye yardımcı olmak için sağlıklı bir diyet izlemelidir. Ancak bu da tek başına yeterli değildir. Sürekli olarak doktor gözetiminde olmanız oldukça önemlidir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Dahiliye (İç Hastalıkları)

  Diabet, tansiyon, astım bronşit, KOAH gibi akciğer, kalp, böbrek , tiroid hastalıklarının teşhis ve tedavisi uzman hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.
  Tüm sağlık sorunlarınıza hızlı ve doğru çözümler üretmek için çalışmaktayız.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar