Hepatik steatoz olarak da bilinen karaciğer yağlanması, bu organda yağ biriktiğinde ortaya çıkan yaygın bir durumdur. Her organda olduğu gibi karaciğerde de az miktarda yağ bulunması gerekiyor ancak bu durum sınırları aştığında karaciğer yağlanması rahatsızlığına yol açar.

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Karaciğerin çeşitli sebeplerden dolayı yağ biriktirmeye başlaması sonucunda ortaya çıkan rahatsızlığa bu isim verilmektedir. Aşırı yağ birikmesi iltihaplanmaya ve nihayetinde karaciğer hasarına neden olabilir. Karaciğer yağlanması çok çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleşir.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Karaciğer yağlanması genel olarak alkol sebepli gelişse de tek nedeni bu değildir. Zaman zaman alkol kullanmaya karşı olan kişilerde dahi yağlanmanın gerçekleştiği görülmektedir. Bu da tek bir ana sebep oluşturmanın önüne geçmektedir. Kişiler aşırı kilo problemi yaşıyorsa karaciğer yağlanması sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Buna ek olarak insülin direnci düşük olan kişilerde de bu rahatsızlık görülebilmektedir.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer yağlanması ilk anlarda herhangi bir belirti vermez ve genellikle hastalık ilerledikçe semptomlar kendisini gösterir. En yaygın semptomları arasında yorgunluk, karın bölgesinde rahatsızlık ve ağrısıdır. Bazı durumlarda, cilt ve gözler sarımsı hale gelebilir. Buna ek olarak nefes darlığı, ciltte kızarma, kaşıntı, karnın sağ üst kısmında dışarıdan muayenede belli olan dolgunluk da diğer belirtiler arasında sayılır.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Teşhis Edilir?

Karaciğer yağlanması teşhisi için çok çeşitli yöntemler kullanılır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kan testi
 • Görüntüleme teknikleri,
 • Biyopsi,
 • Fibroscan,
 • Fiziksel muayene

Karaciğer Yağlanması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karaciğer yağlanması tedavisinde kullanılan çok çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemler hastanın yaşam biçimine göre değişiklik gösterir. Yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kilo kaybı,
 • Yapılan diyetlerde hastalığa göre değişiklik,
 • Egzersiz,
 • İlaç tedavisi,
 • Alkol kullanımının bitirilmesi,
 • Altta yatan hastalığın çözüme kavuşturulması

Karaciğer Yağlanması Evreleri

Karaciğer yağlanmasının da kendi içerisinde evreleri bulunmaktadır. Bu hastalığın da ilerleme süreci hakkında bilgileri uzmanlara vermektedir.

Basit yağlı karaciğer: Hepatik steatoz olarak da bilinen yağlı karaciğer hastalığının ilk aşaması, karaciğerde yağ birikmesi ile karakterizedir.

Alkol dışı karaciğer yağlanması: Bu tür yağlama görülen kişilerde alkol dışında nedenden dolayı hastalık gelişmektedir. Tedavi edilmemesi durumunda siroz hastalığına evirilmektedir.

Siroz: Yağlı karaciğer hastalığının üçüncü ve en şiddetli aşaması olan siroz, yaygın karaciğer hasarı ve yara izi ile karakterizedir. Bu aşamada, karaciğer artık düzgün çalışamaz hale gelir.

Karaciğer Yağlanması Tedavi Yöntemleri

Karaciğer yağlanması tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yaşam tarzında değişiklik,
 • İlaç,
 • Alkol alımının azaltılması,
 • Karaciğer nakli,
 • Hastalığa neden olacak rahatsızlıkların giderilmesi

Karaciğer Yağlanması Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Karaciğer yağlanması mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi takdirde siroz ve karaciğer kanserine kadar giden ciddi bir süreç yaşanabilir.

Karaciğer Yağlanması Hangi Rahatsızlıklara Sebep Olur?

Karaciğer yağlanması karaciğer yetmezliğine sebep olabilir. Bu konu hakkında daha net bilgi alabilmek için dahiliye (iç hastalıkları) bölümünde görevli olan uzman doktorlara danışabilirsiniz.

Karaciğer yağlanması, adından da anlaşılacağı gibi, karaciğerin yağ biriktirmesi durumudur. Yağ birikimleri, karaciğerin normal fonksiyonlarını bozabilir ve ilerleyen durumlarda karaciğer iltihaplanması, skarlaşma ve daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Karaciğerde oluşan yağ birikmesi öncede yalnızca alkol tüketimi nedeniyle oluştuğu düşünülen bir rahatsızlıktı. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar yağ birikmesinin alkol tüketmeyen kişilerde de görüldüğünü ortaya koymuştur.

Karaciğer Yağlanması ve Beslenme İlişkisi

Karaciğer yağlanması, beslenme alışkanlıklarının doğrudan etkilediği bir sağlık sorunudur. Aşırı yağlı, işlenmiş gıdaların tüketimi ve yüksek fruktozlu şeker içeren içecekler karaciğer yağ birikimini artırabilir.

Bu durumu önlemenin en büyük silahı ise sağlıklı bir diyet programı uygulamaktır. Sağlıklı bir diyet, lif açısından zengin sebzeler, meyveler, az yağlı protein kaynakları ve tam tahıllı yiyeceklerden oluşur. Aynı zamanda şeker ve işlenmiş gıdaların sınırlanması da diyetin bir parçası olarak görülebilir. Düzenli egzersiz ve kilo kontrolü, karaciğer sağlığını iyi etkiler.

Karaciğer Yağlanması İçin Önerilen Diyet Ne İçerir?

Karaciğer yağlanmasını için verilen diyet programı içerisinde birçok madde bulunmaktadır. Öncelikli olarak yağ alımının azaltılması için düşük yağ içerikli gıdalara yönlendirilir. Ardından lif açısından zengin besinler önerilir. Şeker tüketiminin kontrol altında tutulması da yağlanmayı azaltacak etmenler arasında yer alır. Tuz tüketimi de bu dönemde önemli derecede azaltılır. Protein açısından zengin gıdaların tüketilmesi ve sıvı desteği de diyet programı içerisinde yer alır.

Spor Karaciğer Yağlanması Üzerinde Ne Gibi Etkiler Yaratır?

Spor, karaciğer yağlanması üzerinde olumlu etkiler yaratabilir. Düzenli egzersiz, vücut ağırlığını kontrol eder ve insülin hassasiyetini artırarak tip 2 diyabet riskini azaltır. Bu, karaciğerin yağ metabolizmasını düzenler ve yağ birikimini azaltabilir. Aynı zamanda egzersiz, kardiyo metabolizmayı hızlandırır ve yağların yakılmasına yardımcı olur.

Alkolün Karaciğer Yağlanması Üzerindeki Etkisi

Alkol karaciğer yağlanmasının ana sebepleri arasında yer almaktadır. Aşırı alkol tüketimi, karaciğerde yağ birikimini artırabilir ve alkole bağlı karaciğer yağlanması riskini yükseltebilir. Alkol, karaciğer hücrelerine zarar verir ve iltihaplanmayı teşvik eder, bu da fibrozis ve siroz riskini artırır. Alkolün karaciğer üzerindeki bu olumsuz etkileri, alkolü bırakarak veya tüketimini sınırlayarak tersine çevrilebilir.

Karaciğer Yağlanmasının Önlenmesi İçin Ne Yapılmalı?

Karaciğer yağlanmasını önlemek için yağ temelli yemek alışkanlığından uzak durmak gerekiyor. Bununla birlikte alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklarımız varsa bunları bir an önce bırakmak sağlıklı bir yaşama ilk adım olabilir. Düzenli egzersiz yapmak, kiloyu kontrol altında tutmak ve insülin hassasiyetini artırmak için önemlidir.

Karaciğer Yağlanması ve İnsülin Direnci Arasında Bir Bağlantı Var mı?

Karaciğer yağlanması, vücudun insülini doğru şekilde kullanma yeteneğini etkileyebilir. Karaciğerde biriken yağlar, insülin direncine yol açabilir. Bu durum kan şekerinin normalden yüksek seviyelerde olmasına neden olur. Ayrıca, insülin direnci, vücut daha fazla insülin üretmeye zorlandığında karaciğerde yağ birikimini artırabilir. Bu, bir döngü oluşturabilir ve karaciğer yağlanmasını kötüleştirebilir.

.

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Karaciğerin çeşitli sebeplerden dolayı yağ biriktirmeye başlaması sonucunda ortaya çıkan rahatsızlığa bu isim verilmektedir. Aşırı yağ birikmesi iltihaplanmaya ve nihayetinde karaciğer hasarına neden olabilir.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer yağlanması ilk anlarda herhangi bir belirti vermez ve genellikle hastalık ilerledikçe semptomlar kendisini gösterir. En yaygın semptomları arasında yorgunluk, karın bölgesinde rahatsızlık ve ağrısıdır.

Karaciğer Yağlanması Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Karaciğer yağlanması mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi takdirde siroz ve karaciğer kanserine kadar giden ciddi bir süreç yaşanabilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Dahiliye (İç Hastalıkları)

  Diabet, tansiyon, astım bronşit, KOAH gibi akciğer, kalp, böbrek , tiroid hastalıklarının teşhis ve tedavisi uzman hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.
  Tüm sağlık sorunlarınıza hızlı ve doğru çözümler üretmek için çalışmaktayız.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Uzm. Dr. Bilal Ermerak
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : 10.10.2023

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.