Hemofili toplumda sık görülmeyen bir kan hastalığıdır. Kanın pıhtılaşma özelliğinin olmaması durumu ile açıklanabilen hemofili mutlaka kontrol altında tutulmalıdır.

Hemofili bazı rahatsızlıklar gibi ömür boyunca taşınan bir hastalık olarak tanımlanır. Dolayısıyla hastalar mutlaka yaşamları boyunca kanama ile ilgili işlerden uzak durmalı ve eğer bu durumla karşılaşırlarsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalılar. Hemofili, X kromozomu üzerindeki bir mutasyondan kaynaklanır ve genellikle erkekleri etkiler. Bu bağlamda kadınlarda daha az görülür.

Hemofili tedavi seçenekleri arasında pıhtılaşma faktörleri replasmanı, ilaçlar ve kan transfüzyonları bulunur.

Hemofili Nedir?

Hemofili, kanın normalde pıhtılaşması gereken zamanlarda pıhtılaşma yeteneğinin azaldığı veya hiç olmadığı nadir bir genetik bozukluktur. Yalnızca ebeveynlerden geçen bu rahatsızlık kişinin yaşamı boyunca dikkatli bir hayat sürmesine neden olmaktadır. Çünkü normalde kanama yaşadığımızda kendimiz bunu durdurabilirken, hemofili rahatsızlığı olan bir kişi medikal yardım almak durumundadır. Hemofili hastaları, küçük kesikler, diş çekimi veya cerrahi müdahale gibi durumlarda aşırı kanama yaşarlar.

Hemofili Belirtileri Nelerdir?

Hemofilinin en büyük belirtisi küçük de olsa başlayan kanamanın bir türlü durmamasıdır. Durdurulamayan kanama ancak tıbbi yardım sonucunda durabilir. Bunun yanı sıra eklemlerde ağrı, şişme ve hareket kısıtı, diş etinde sık sık kanama, burun kanaması, idrar veya dışkıda kanama gibi belirtiler de görülebilir.

Hemofili Çeşitleri

Hemofilinin iki çeşidi vardır. Genel olarak görülen A ve B olsa da çok nadir de olsa C tipi de kişilerde görülebilir. Ancak en yaygın çeşidi A tipidir.

A Tipi Hemofili: Pıhtılaşma faktörü VII eksikliğinin görülmesi durumudur. A tipi hemofili en yaygın görülen şeklidir. Genel olarak erkeklerde görülen bu durum uzun süren kanamalar ve eklem ağrısı ile kendisini gösterir.

B Tipi Hemofili: B Tipi hemofili, pıhtılaşma faktörü IX eksikliği ile açıklanabilir. A tipi gibi sık görülmese de birçok kişide bulunmaktadır. Bu tipte diğerinde olduğu gibi genellikle erkekleri etkilese de nadir olarak kadınlarda da görülür.

Hemofili Neden Olur?

Hemofili de diğer kan rahatsızlıkları gibi genetik faktörlere bağlı olarak gelişir. VIII veya IX eksikliğiyle gelişen bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla kanama eğilimi ve kanın pıhtılaşmaması sonucunda durmaması gibi sorunlar görülür. Genellikle aileler arasında kalıtsal olarak geçer.

Hemofili Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Hemofili hastaları son derece dikkatli bir yaşam sürmelidir. Oluşabilecek yaralanmalardan kesinlikle kaçınmalıdır. Eğer kanama söz konusu ise bu durumu doğru şekilde yönetme noktasında da bilinçli olmaları oldukça önemlidir. Doktor kontrollerini takip etmeli ve sürekli olarak gözetim altında olmalılar. Acil durumlarda, kanama durdurucu tedbirler ve tıbbi yardımın nasıl sağlanacağı hakkında bilgili olmak zorundalar.

Kanama halinde ellerinin altında sürekli olarak pıhtılaşma ilaçlarının hazır olması gerekiyor. Aksi takdirde tıbbi yardım almaları elzem hale gelir ve hayati tehlike baş gösterir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Dahiliye (İç Hastalıkları)

  Diabet, tansiyon, astım bronşit, KOAH gibi akciğer, kalp, böbrek , tiroid hastalıklarının teşhis ve tedavisi uzman hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.
  Tüm sağlık sorunlarınıza hızlı ve doğru çözümler üretmek için çalışmaktayız.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar